От 1-ви до 7-ми август в София ще се проведе първата за България "Европейска конференция за демократично образование", която ще събере на едно място, както образователни експерти, така и всеки с интерес към демократичните практики в обучението на деца - едно събитие на което нашата страна за първи път ще бъде домакин.
Повече за него пред Радио София разказа Нели Керемедчиева, представител на организаторите от сдружение "Общност за демократично образование".
Европейската конференция за демократично образование всъщност е ежегодно събиране на родители, учители, образователни експерти, и всички, които се интересуват от идеите за демократично образование. Важно е, че повечето от хората, които посещават конференцията са практици и всеки може да си говори с другите за това което правят и предизвикателствата, които срещат, разкри тя.
Самата конференция е възложена от Европейската общност за демократично образование, която всяка година избира за домакин различна държава и тази година дойде редът на България, посочи още Керемедчиева.
В програмата освен лекторите, с идеи за главни теми, които ги интересуват могат да участват всички, които искат тези теми да бъдат включени в дневния ред на институциите и отговорните страни ангажирани с образованието на децата.
Добре е темата която предлагаме да събуди интерес у останалите участници в събитието, тъй като в програмата са заложени и се случват няколко неща едновременно и разглеждайки я, всеки може да прецени кое събитие да посети, уточняват организаторите.
"Това отразява една от философиите на демократичното образование, а именно, че всеки човек има талант, носител е на знания и умения, които са ценни за всички останали и има голяма полза от това да бъдат споделени", каза още Керемедчиева.
По думите й, самата атмосфера на конференцията демонстрира какво се случва в едно демократично училище, случват се различни събития, а всеки може да избере това което му е най-полезно и интересно.
"Ще се обсъждат теми като целенасоченото учене, свобода и отговорност в образователна среда, тенденции и управление на конфликти. Ще има дискусия и затова, как демократичните практики могат да бъдат приложени във всяка класна стая при желание на учители и директори", заяви Нели Керемедчиева.
Конференцията ще се проведе в тренировъчния център на БЧК в с. Лозен.
Чуйте още подробности в разговора на Златина Петкова в звуковия файл.
Единственото село в България с паметник на Буквите – с. Иваняне, празнува на 24 май, съобщиха от районната администрация в Банкя. Празничната програма ще завладее селото още от сутринта, като кметът на Иваняне Албена Иванова и район "Банкя“ са замислили тя да приключи чак в 22.00 часа. Програмата ще започне в 09.30 часа с разходка с..
Одобрен е фишът за повишаване степента на защита на банята в Княжево като паметник на културата с местно значение. Това е важна стъпка към запазването на една ценна част от историята и архитектурата на нашия град, съобщават от "Екипът на София": "На 13 февруари внесохме в НИНКН документите, изготвени от арх. Любомир Пейчев. Благодарим на..
Асоциация за развитие на София и Бюро за интеграция и социални иновации организират Софийска работилница "Климатичен пясъчник" по пилотен проект за създаване на климатично убежище от градските топлинни острови. “Това е един проект, който цели да подготви София, заедно с други градове, да разберат малко повече за градските топлинни острови . Това е..
Сдружение "Деветашко плато" издаде сборник с вдъхновяващи примери и демократични подходи за управление в малките населени места. Изданието е озаглавено "Петелът, който буди хората" и води читателя на различни места в България – непознати, преоткрити, посвоему привлекателни и специални. Сборникът споделя историите и на хората в тези малки села –..
В столичния район "Люлин" въвеждат вътрешноквартален транспорт. Целта е да бъде анализирана ефективността и нуждата от довеждащ транспорт до МС "Люлин" и МС "Сливница", който да облекчи придвижването на гражданите. Линията е експериментална и е по идея на районната администрация в "Люлин“, каза пред Радио София кметът Георги Тодоров. Превозът е..
Над 11 000 ученици се явяват в София на държавния зрелостен изпит по български език и литература. Те са разпределени в около 900 изпитни зали. Пред Радио София Данко Калапиш от Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България припомни, че тази година завършват учениците, които в началото на Covid пандемията са били в 7 клас и се е..