Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петровден в народните вярвания

Светите равноапостоли Петър и Павел
Снимка: архив

На 29 юни Православната църква почита паметта на великите апостоли Петър и Павел, ученици на Христос. Петровден е и начало на истинското лято в Българския православен календар. Какви са традициите, обичаите, каква е празнична трапеза и какви са Св. Св. Петър и Павел в народните представи? Подробности по темата разказа етнологът доц. Петя Банкова.

"В антропологията и етнологията ние обръщаме повече внимание на интерпретацията, която култът намира сред по-широка аудитория, по-широка общност, сред народа. В песните и преданията, които са добре изследвани от моите колеги от Института за етнология и фолклористика Петър и Павел обикновено се представят като братя, при това близнаци. Във фолклора даже има един превес - Петър е описан като по-добрият, по-мекият, по-благият, докато Павел е по-суровият, по-строгият, който би могъл в случай, че бъде разсърден даже да предизвика известно бедствено положение, защото празникът се намира в средата на усилената стопанска година. В миналото, е трябвало всеки празник да бъде поставен в съответния контекст, защото извън този контекст на времето и пространството той губи своята сакралност, губи своя смисъл, своята ценност", поясни тя.

Освен с празнична Литургия, народът е приел двамата братя да бъдат почетени със специална трапеза, както и със съответните вярвания, тъй като в този момент от годината хората са се бояли от суша, градушки, пожари и други катаклизми. Поради това се е и приело, че ако някой работи на празника или пали огън в огнището, Св. Апостол Павел ще пусне огън от небето и ще предизвика пожари и светкавици.

"Народната традиция изисква на Петровден да се принесе жертвено животно, тъй като трапезата трябва да бъде обредна. Освен задължителният обреден хляб, който в случая се нарича "колак" по традиция на трапезата се е поднасяло тъй нареченото "петровско пиле". Това е младо пиле и то всъщност е жертвеното животно в чест на светеца. Празникът е свързан с определени вярвания, които са адресирани до младите жени, майките и децата. С един особен, много нежен, много човешки, много топъл акцент към жените, към семействата, които ги е сполетяло нещастието да загубят своята рожба", каза доц. Банкова.


На Петровден се раздават и "петровски ябълки, защото се вярва, че след освещаването в черквата на обредните хлябове и ябълки, починалите деца горе на небето ще бъдат допуснати до райската ябълка и райските градини и ще могат да получат този плод, който е много обичан от всяко дете и всеки човек. В някои райони се приготвя и ястието "бел муж" от прясно овче сирене и брашно.

"Традиционната култура не позволява прекрачване на сакралното време, на сакралното пространство, не позволява смесвания на обредни действия и персонажи, които не са характерни за даден празник", отбеляза доц. Банкова и добави:

"Народът има едно усещане за справедливост и несправедливост и за това, че има едно място поне, в рая, в което връзкарството не върви".

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се движат цените на храните у нас?

Има ли тенденция за успокояване и спад на цените на храните, плодовете и зеленчуците? Подробности разказа Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. "Доматът е с 29% от под средната цена от миналата година, но за сметка на това краставицата е 46% нагоре. Това е, че има недостатъчни количества на предлагане",..

публикувано на 08.07.24 в 17:14

Политическата стабилност и бизнеса у нас

Седем търговски камари на чуждестранния бизнес у нас призова депутатите и партийните лидери да проявят отговорно държавническо поведение при формирането на правителство и предприемане на спешни действия в полза на обществото и икономиката на страната. Бизнес организациите настояват за постигане на компромис при съставянето на кабинета в името на..

публикувано на 08.07.24 в 15:58
Любомир Дацов

Политическата нестабилност и икономиката

Какво е влиянието на политическата нестабилност върху българската икономика? Подробности разказа икономистът Любомир Дацов. Как икономиката на България стана част от групата на най-развитите икономики и попадна в класацията с високи доходи на Световната банка? "Има един виц за костенурката и заека. Понякога, като вървиш като костенурка и..

публикувано на 08.07.24 в 14:46

Столични полицаи задържаха каруца с огромна ВиК тръба

Полицаи от Трето районно управление в София заловиха четирима млади мъже, които с каруца са превозвали огромна водопроводна тръба. Най-вероятно металната тръба е била взета от място на ремонт и е щяла да бъде предадена в пункт за вторични суровини, коментираха свидетели. Не се знае по какъв начин тежката тръба е била натоварена на превозното..

публикувано на 08.07.24 в 13:39

Изложба във входа на кооперация в столичния "Лозенец" разказва историята на квартала

Нестандартна изложба, която представя фотографии и текстове от историята на квартал "Лозенец" може да се види в една от емблематичните сгради на пл. "Журналист". Мария Чакърова, автор на изложбата, е една от живущите там и споделя, че от малка идея откриването на "Зад една затворена врата" се е превърнало в "Лозенец фест". " Изложбата, която..

публикувано на 08.07.24 в 13:23

Гимназисти рисуват и разказват за софийски сгради - културни ценности

Млади художници изобразяват сгради със статут на културни ценности на няколко локации – две по ул. "Московска" и трета в артистичния "КвАРТал" (под бул. "Дондуков") като част от Проект за популяризиранена архитектурни ценности на София . От 6 до 9 юли ученици от Националната гимназия за приложни изкуства "Св. Лука"  рисуват..

публикувано на 08.07.24 в 11:50
Някои сгради срещу храма

Първият етап на разширението на "Опълченска" започва след седмица

Ремонтът с разширение на ул. "Опълченска" започва от 16 юли и ще стане на два етапа –  първо от бул. "Сливница" до ул. "Цар Симеон", а след това от "Цар Симеон" до бул. "Тодор Александров", потвърди пред БНР-Радио София кметът на район "Възраждане" Станислав Илиев . Така след завършване на проекта натоварената улица ще бъде с по 3 ленти на..

публикувано на 08.07.24 в 11:15