Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петровден в народните вярвания

Светите равноапостоли Петър и Павел
Снимка: архив

На 29 юни Православната църква почита паметта на великите апостоли Петър и Павел, ученици на Христос. Петровден е и начало на истинското лято в Българския православен календар. Какви са традициите, обичаите, каква е празнична трапеза и какви са Св. Св. Петър и Павел в народните представи? Подробности по темата разказа етнологът доц. Петя Банкова.

"В антропологията и етнологията ние обръщаме повече внимание на интерпретацията, която култът намира сред по-широка аудитория, по-широка общност, сред народа. В песните и преданията, които са добре изследвани от моите колеги от Института за етнология и фолклористика Петър и Павел обикновено се представят като братя, при това близнаци. Във фолклора даже има един превес - Петър е описан като по-добрият, по-мекият, по-благият, докато Павел е по-суровият, по-строгият, който би могъл в случай, че бъде разсърден даже да предизвика известно бедствено положение, защото празникът се намира в средата на усилената стопанска година. В миналото, е трябвало всеки празник да бъде поставен в съответния контекст, защото извън този контекст на времето и пространството той губи своята сакралност, губи своя смисъл, своята ценност", поясни тя.

Освен с празнична Литургия, народът е приел двамата братя да бъдат почетени със специална трапеза, както и със съответните вярвания, тъй като в този момент от годината хората са се бояли от суша, градушки, пожари и други катаклизми. Поради това се е и приело, че ако някой работи на празника или пали огън в огнището, Св. Апостол Павел ще пусне огън от небето и ще предизвика пожари и светкавици.

"Народната традиция изисква на Петровден да се принесе жертвено животно, тъй като трапезата трябва да бъде обредна. Освен задължителният обреден хляб, който в случая се нарича "колак" по традиция на трапезата се е поднасяло тъй нареченото "петровско пиле". Това е младо пиле и то всъщност е жертвеното животно в чест на светеца. Празникът е свързан с определени вярвания, които са адресирани до младите жени, майките и децата. С един особен, много нежен, много човешки, много топъл акцент към жените, към семействата, които ги е сполетяло нещастието да загубят своята рожба", каза доц. Банкова.


На Петровден се раздават и "петровски ябълки, защото се вярва, че след освещаването в черквата на обредните хлябове и ябълки, починалите деца горе на небето ще бъдат допуснати до райската ябълка и райските градини и ще могат да получат този плод, който е много обичан от всяко дете и всеки човек. В някои райони се приготвя и ястието "бел муж" от прясно овче сирене и брашно.

"Традиционната култура не позволява прекрачване на сакралното време, на сакралното пространство, не позволява смесвания на обредни действия и персонажи, които не са характерни за даден празник", отбеляза доц. Банкова и добави:

"Народът има едно усещане за справедливост и несправедливост и за това, че има едно място поне, в рая, в което връзкарството не върви".

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всяко представление е емоционален взрив

Весела Кунчева за предстоящето на 13 април представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе голям..

публикувано на 06.04.25 в 11:40
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на „“ и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55
Стефан Караманов (вляво) и Благой Иванов

Винаги ще има нещо "отвъд"

Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..

публикувано на 05.04.25 в 11:39
Емануела Иванова

Няма готови решения, те идват от самата общност

BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..

публикувано на 05.04.25 в 10:59