Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброслав Димитров: Не изкуственият интелект ще отнеме работни места, а естествен, който си служи с него

Доброслав Димитров
Снимка: Личен архив

Конкуренцията на роботите хората ще усетят във всички сфери. От изкуствения интелект (ИИ) най-заплашени са професиите, в които се влага повече умствен труд. Засега по-защитени остават занаятчиите, които работят с ръцете си.

Това изтъкна пред БНР-Радио София Доброслав Димитров, председател на Управителния съвет на Българската асоциация за софтуерни компании (БАСКОМ).

И подчерта, че н изкуственият интелект ще вземе работните места на хората, а изкуствен интелект в комбинация с естествен. Работните места ще се вземат вече от хора, които работят с ИИ и са многократно по-ефективни.

От досегашните важни умения ще продължат да ни помагат такива като адаптивност, критично мислене, оригиналност. Няма да носи предимство механичното трупане на опит, категоричен е специалистът.

„Единствения съвет, който мога да дам, е хората да са готови да се адаптират, да се променят, да правят нещата по различен начин, да използват множество  инструменти (не е само ИИ).“

По думите му, бизнес, който не използва изкуствен интелект във всекидневието си, ще фалира.

Влиянието на ИИ върху икономиката (а и не само) Димитров сравни с революцията и приложението на електричеството.

В областта на образованието с ИИ всеки ученик получава личен ментор, учител по всичкология, който има цялото време на света и безкрайно търпение да обясни това, което не се разбира.

Единственото нещо, което си струва да бъде регулирано, това е ИИ, допълни още експертът. Всички други регулации са безполезни и неприложими.

Димитров допълни важността човечеството да се предпази от монопол на тази технология, както и на данните, с които се обучава такива модели.

Можем да очакваме огромна промяна в следващите 6 до 12 месеца.

Чуйте подробности в разговора на Данаил Конов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джевдет Чакъров и Делян Пеевски

"Форум", 27.05.25: Кой е като жертва на ало-измамници и кой е шахматистът?

Тази седмица на "Форум" започва от вторник. Двойката коментатори този път са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН, и Атанас Радев – политолог, председател на Националния младежки форум. Провокирани от водещия Лъчезар Христов, те обсъждаха следните теми: "ДПС-Ново начало" обяви край на разделението . Какво..

публикувано на 27.05.25 в 18:50

Сговорни доброволци махат планина от автомобилни гуми

Как се почиства планина от автомобилни гуми? Как се премества, когато не е на място? Отговор на тази въпроси дават доброволци от Перник, които вече през миналия месец показаха "как се прави". Пред БНР-Радио София Мирослав Бонев разказа за поредната акция по почистване и облагородяване на обществено пространство - на 30 май, петък, от 10:00. Става..

публикувано на 27.05.25 в 18:18

Над 334 000 българи се лекуват от заболявания на щитовидната жлеза

6,4% от населението на България или общо 334 287 души се лекуват от заболявания на щитовидната жлеза, съобщиха от Българското сдружение по тиреодея и паратиреодея (БСТП), Българското дружество по ендокринология (БДЕ) и сдружение ВИОМ, по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза (25–31 май). По..

публикувано на 27.05.25 в 16:53
Нина Колчакова

Повишава се застрахователната култура на българите, но още сме много назад от нивата в ЕС

Застрахователният сектор е готов за влизане на България в еврозоната отпреди година. Приведени са в съответствие информационните системи и документите. "Имаме вътрешни етични правила и ще защитаваме правата и интересите на потребителите, включително и при преминаването към другата валута", увери пред БНР-Радио София  Нина Колчакова ,..

публикувано на 27.05.25 в 15:49

Младежкият театър ще зарадва малки и големи с "Малката Баба Яга"

Представлението "Малката Баба Яга"   ще има премиера в Младежки театър "Николай Бинев" в навечерието на Деня на детето, на 31 май и 1 юни . Режисьор на постановката е Александър Йорданов. Малката Баба Ята, която е само на 127 години, но все пак е най-малка сред всички останали вещици, които поради това не я допускат в тяхната групичка...

публикувано на 27.05.25 в 14:50

Младежкият джазфест "София" се завръща със 7-о издание

Джаз, млади хора, София, събрани в един фестивал. Със сигурност се получава много интересно събитие. В предаването "Радиокафе" гостува един от неговите създатели - Йордан Владев, за да разкаже откъде тръгва идеята за Младежкия джазфест "София". "През далечната 2018 година беше първото издание на феста. Всичко тръгна от концентрацията на..

публикувано на 27.05.25 в 13:50

Латин джаз ще звучи в полите на Витоша

Латин джаз ще звучи в залата на Дом на културата "Искър". Изпълнителите ще са  Михаил Йосифов - тромпет,   Атанас Попов - барабани,   Пиеро Епифания - перкусии и със специалното участие на Велека Цанкова - вокал.  Ще се включат и учениците от майсторския клас по музика, проведен в началото на тази година в село Смоличано, воден от Мишо,..

публикувано на 27.05.25 в 13:35