Конкуренцията на роботите хората ще усетят във всички сфери. От изкуствения интелект (ИИ) най-заплашени са професиите, в които се влага повече умствен труд. Засега по-защитени остават занаятчиите, които работят с ръцете си.
Това изтъкна пред БНР-Радио София Доброслав Димитров, председател на Управителния съвет на Българската асоциация за софтуерни компании (БАСКОМ).
И подчерта, че н изкуственият интелект ще вземе работните места на хората, а изкуствен интелект в комбинация с естествен. Работните места ще се вземат вече от хора, които работят с ИИ и са многократно по-ефективни.
От досегашните важни умения ще продължат да ни помагат такива като адаптивност, критично мислене, оригиналност. Няма да носи предимство механичното трупане на опит, категоричен е специалистът.
„Единствения съвет, който мога да дам, е хората да са готови да се адаптират, да се променят, да правят нещата по различен начин, да използват множество инструменти (не е само ИИ).“
По думите му, бизнес, който не използва изкуствен интелект във всекидневието си, ще фалира.
Влиянието на ИИ върху икономиката (а и не само) Димитров сравни с революцията и приложението на електричеството.
В областта на образованието с ИИ всеки ученик получава личен ментор, учител по всичкология, който има цялото време на света и безкрайно търпение да обясни това, което не се разбира.
Единственото нещо, което си струва да бъде регулирано, това е ИИ, допълни още експертът. Всички други регулации са безполезни и неприложими.
Димитров допълни важността човечеството да се предпази от монопол на тази технология, както и на данните, с които се обучава такива модели.
Можем да очакваме огромна промяна в следващите 6 до 12 месеца.
Чуйте подробности в разговора на Данаил Конов.
Тази седмица коментатори във "Форум“ са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН и политологът, и председател на Националния младежки форум Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те дискутираха по различни теми от деня: - Ръст на заплатите с 65% не стига или защо няма шофьори за градския транспорт - Подкрепата в..
Вълна от състрадание отприщи загубата на живота на трите щъркелчета на най-известната щъркелова двойка у нас - Драго и Драга от с. Драгушиново. Изминалите дни, в които се наблюдаваха обилни валежи и ниски температури, доведоха до смъртта на малките. От Българското дружество за защита на птиците посочиха, че все още има малка вероятност..
Темз Арабаджиева представи едно от най-търсените заглавия на Пролетния панаир на книгата - най новата книга на Фредерик Бакман, познат на българския читател с книги, сред които “Човек на име Уве“. Магията на писателя остава неразгадана, но едно е сигурно, читателят винаги е докоснат от написаното. Последният му роман “Моите приятели“ се..
За талантливите деца, които свирят на ударни инструменти, разказаха техните преподаватели Радосвет Кукудов и Снежина Богданова в предаването “Радиокафе“. Перкусионен ансамбъл “Ритъм“ е създаден от Радосвет и Снежина, от деца, възпитаници на Музикално училище “Любомир Пипков“ в София. Те са участвали в множество продукции на..
Само с няколко клика в интернет можем да се сдобием с лекарства от различни сайтове или страници в социалните мрежи за продажба на вносни лекарства, най-често от Турция. Описанието приканва клиентите с фрази като "По-ефективни и евтини лекарствени продукти“ или пък "По-достъпни цени на широка гама от лекарствени продукти“. Споменава се, че не..
Канина Крисалис е завършила Американския университет и интензивна програма по творческо писане в Университета в Бостън. Точно това я кара да напише дебютния си роман "Нектар" на английски. "Като започнах да пиша, аз въобще не мислех за момента с публикуването. И тъй като съм учила в Щатите творческо писане, просто така ми идва писането", разказва..