Проф. Борислава Танева, композитор и заместник-ректор на Националната музикална академия разказа в предаването „Радиокафе“ за изпълнението на нейни творби в Люксембург и как българската музика стига до западноевропейската публика.
Имаме какво да покажем на света в културно отношение, не само музикално, но във всякакво друго изкуство, посочи тя и допълни, че би било много хубаво да има една по-организирана държавна политика и мост към всяка част на света.
„В моя случай прозвучаха 2 произведения, изпълнени от деца и писани за малки деца и оркестров ансамбъл, една ниша която с огромно удоволствие разработвам в Люксембург в Залата на Филхармонията. Те са в изпълнение на две малки прекрасни солисти – българката Никол Кисьова, която е 9-годишна, и Бурук Кючук Кушел от Истанбул, на 10 години. С Майнхайнския камерен оркестър те изсвириха моите 2 концертни пиколи, съответно за пиано и флейта. Това беше на заключителния Гала-концерт на Асоциация „Artistes en herbe” („Подрастващи артисти“) в Люксембург, която е изцяло насочена към творчеството за деца от деца, въобще за креативността на младите, на най-малките и подрастващите музиканти, което е една много хубава кауза“ подчерта проф. Танева.
Освен нейни произведения в една от най-престижните зали на Европа са се чули и други български произведения – на Албена Петрович, която от години работи и живее в Люксембург и е един от организаторите и вдъхновителите на този конкурс за деца „Artistes en herbe”, както и на Емелина Горчева. .
Проф. Борислава Танева разказа и за атмосферата на конкурса и изпълнената с въодушевление от енергията на младите хора, усмихната публика.
„Наистина е изключително да видиш малко дете, което музицира творчеството си с оркестър, това е една много красива, положителна гледка – много беше хубаво“, категорична бе тя.
Чуйте още от разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..