Повече от 16 години е продължил процесът за вземането на решение цирково шапито да бъде вдигнато на мястото, познато на софиянци в парк „Възраждане“ до „Зона Б-5“.
Историята от 1983 г., когато пожар изпепели тогавашния стационарен цирк на Солни базар, пред БНР-Радио София припомни Александър Балкански-син, от най-известната циркова фамилия днес.
Мястото на Солни базар е реституирано, територията до „Зона Б-5“ е харесана за сграда на съд. След предложение от Министерството на културата и Съюза на артистите е имало срещи с тогавашния кмет Бойко Борисов и главния архитект на София Петър Диков. Решено е съдът да се премести в пустеещата сграда на ГУСВ, а мястото в район „Възраждане“ да бъде за цирково шапито.
През годините на този терен са играли свои представления не само цирк „Балкански“, но и други трупи – „София“, „Ориент“.
Повод за разговора дадоха някои сигнали на жители във връзка с лунапарка, който се предвижда да бъде разположен в района от 7 юли.
Снимка: Facebook.com/CircusBalkanski
„На гърба на шапитото са се разполагали атракциони. Години наред на никого не пречеше. Изпълнени са абсолютно всички разпоредби там да има циркова площадка. Съоръжението е модерно, иновативно. И до момента тя няма аналог в целия Европейски съюз. И именно заради цирковата площадка „Софийски имоти“ кандидатства за обособяването на парка“, подчерта Балкански-син (▲).
Не е възможно шумът от представленията да смущава жителите в близките сгради, допълни артистът. В самото шапито звукът е 52 db, колите по ул.“Опълченска“ вдигат по-голям шум.
Чуйте повече по темата в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..
Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..
С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..