Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаела Михайлова рисува "Портрет на луната в черно" на 26-метрово пано

Снимка: НХГ

Четвъртото издание на стартиралия през 2020 година проект на Националната галерия „Стената“ посреща художничката Михаела Михайлова - Misha Mar в атриума на „Квадрат 500“ с експозицията ѝ „Портрет на луната в черно“.

Пред БНР-Радио София кураторът на изложбата Мартин Косташки сподели радостта си, че пространствата за съвременно изкуство се увеличават и се към тях има голям интерес.

"Предполагам, че това се дължи на факта, че тези художници-артисти имат какво да покажат, а ние кураторите искаме да го представим на публиката по един по-интересен и по-различен начин, от този, който сме виждали да представя тяхната работа в градска среда."

  • Авторът на „Портрет на луната в черно“ Михаела Михайлова - Misha Mar през 2008 г. завършва специалност „Иконопис“ в Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ в Пловдив. По-късно получава бакалавърска степен по „Живопис“ в НХА, а през 2014-та там се дипломира в магистърската програма „Фотография“. Има няколко самостоятелни изяви и участва в десетки групови изложби. През 2023-а тя представя пред публика и първата си фотокнига – „MAR”, съдържаща черно-бели фотографии,  изобразяващи паралелните светове „между планината и морето, между птиците и божите кравички“

"Смело можем да кажем, че тя е един визуален артист, понеже се изявява и работи в няколко различни направления - твърди за нея Мартин Косташки. - Много ме впечатли нейният последен проект, който представи пред публика тази година. Това е една фотокнига, която показва нейни фотографии, изключително интересно съчетани с цитати, текстове, изобщо един много различен поглед върху фотографията и начинът по който я интерпретира“, споделя той.

Портретът на луната е един изключително обобщен портрет. Посетителите на изложбата ще могат да я видят във всичките ѝ проявления, 8 фази, всъщност, пълния цикъл на луната изобразен върху едно декоративно монументално пано, което е с размери над 26 метра дължина и повече от 2 м и 40 см височина, което нарекохме „Стената“. То е възприето добре и от най-малките посетители на Националната галерия. „В партньорство  на галерията с фондация „Лъчезар Цоцорков в „Стената“ е изградено съвсем ново съоръжение с нови материали, модерно и адекватно на времето в което живеем“, отбеляза Косташки.

Чуйте цялото интервю на Елисавета Белеганска, за да разберете кои артисти и какви творби са представяни в пространството „Стената“, как биват подбирани те.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Ропотамо

Хармонията на подводния свят

Ивелина Петкова, археолог в Центъра за подводна археология - Созопол за тишината на дъното: " Долу, където е тишината, сме само ние и това, което правим. Тишината на морето. Налягането прави лек шум в ушите, понякога си говорим под вода, но не е добър вариант. Гледаш какво правиш и какво има. В южния китенски залив разкопаваме второ корабокрушение...

публикувано на 07.07.24 в 13:15

Има защо да сме заедно

Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев": "Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още..

публикувано на 07.07.24 в 11:44
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59