Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съюзът за стопанска инициатива подкрепи Бюджет 2023

Владимир Данаилов
Снимка: Добромир Видев

Съюзът за стопанска инициатива (ССИ) изрази подкрепа за Закона за държавния бюджет за 2023 година, но отправя препоръки, притеснения и предложения по текста. В становището се посочва, че инфлационният процес остава един от основните проблеми за българската икономика. Подробности по темата говори Владимир Данаилов, член на УС на ССИ и икономически експерт.

"Две години, поради политическата турболентност която имаме, България се движи по инерция. В тези две години вече ние всички усещаме и като общество, и като икономика, и като бизнес пропуснати ползи и време, тъй като времето не се наваксва. В момента трябва много целеустремено съвместно заедно да работим така, че да можем мъничко да се опитаме да наваксаме", отбеляза Данаилов.

Той посочи, че от ССИ подкрепят бюджета, но очакват Министерството на финансите и правителството да поканят работодателските организации да се започне да се мисли за идеологията и визията на Бюджет 2024. Това е необходимо поради това, че в последните години са се вземали решения с не много дългосрочна визия, които не винаги работят добре.

"Да не забравяме добрата визия за добра икономика - в добри години бюджетът трябва да бъде на излишък, а в лоши икономически години може би с малък дефицит. Така, че по-скоро това трябва да ни е мисленето, а не постоянно да забиваме репера на един постоянен дефицит от 3%", каза той и добави, че винаги трябва да се мисли къде се инвестира.

Данаилов прогнозира оскъпяване на финансовия ресурс, което се наблюдава в САЩ и Западна Европа, което неминуемо ще дойде и при нас. По отношение на данъците той отбеляза, че данъчната рамка не е пипана:

"Но въпреки, че числата ще бъдат важни в един момент, когато ще вдигаме данъците още по-важно е, бизнесът да има предвидимост. Чуждестранните партньори и инвеститори в България да имат предвидимост така, че да се знаят какви ще бъдат правилата на играта. И в никакъв случай да не се стига до ситуации, където на някое правителство ще му потрябват някакви пари и то ще реши да направи "Данък печалба". Това са много опасни неща и в една много конкурентна и трудна икономическа европейска и глобална ситуация това не работи за нас".

"Инфлацията е един много сериозен въпрос. Дори смятам, че покрай инфлацията България само за последните 24 месеца подскочи по отношение на разходите за производство с такова ниво, което ние трябваше да извървим за 5-6 години постепенно", коментира той.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01