„На фона на колите, които има, сме на едно от челните места в Европа. Оптимално е да се гледа брой зарядни точки спрямо брой автомобили. Брой зарядни точки спрямо брой автомобили в България са малко над 5,5-6 автомобила на една зарядна точка. В Европа казват, че когато са 10 автомобила на една зарядна точка е проблем, когато са над 12 е много голям проблем. България стои много добре на картата на Европа“, добави Боян Бакърджиев.
Цената на електромобилите обаче е най-големият фактор за бавното навлизане на този вид коли у нас, каза Димо Колчев - прокурист на „Елдрайв чарджинг“.
„Все още са сравнително скъпи. От гледна точка на инфраструктура със сигурност нещата могат да бъдат и по-добре, но не са и много зле“, обясни Колчев.
По думите на Боян Бакърджиев, в Норвегия всяка втора кола е електрическа. Според него бъдещето е именно в електромобилите, но народопсихологията ни го възприема много трудно.
„Трябва да се обясни на хората, че транспортът е микс от услуги. Когато смесиш различните видове, по които можеш да се придвижиш от точка А до точка Б, няма как да не ти е по-удобно“, смята Бакърджиев.
С нарастването на употребата на електрически автомобили, нараства и дебата дали те наистина са достатъчно екологични. Батериите, които се използват за задвижване на електрическите коли, се захранват от енергията в електропреносната мрежа, която за момента се крепи най-вече на изкопаемите енергоизточници.
Експертите отчитат и екологичния "отпечатък" на производството им в сравнение с конвенционалните автомобили.
„Тук е много важно да се каже какво сравняваме – вредните емисии при производството ли? Нормалното е новото да е плашещо. Но бензинът, за да дойде до бензиновата колонка, е отделил много повече вредни емисии, отколкото отделя 1KW електричество. Големият плюс е когато електромобилът се движи в града, той не отделя вредни емисии. Батерията със сигурност е мръсен процес на производство“, допълни Боян Бакърджиев.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Вижте още:
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..
Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките. Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър. Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..
"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..
От БСП внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%. В момента лихвите по кредитите са 7% – таван, който е заложен от държавата. Преди дни председателят на МО в БСП и председател на комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков заяви, че "няма как банките да печелят още повече пари на гърба на..
Кампанията “Облечи дете в нужда“ осигурява тоалети на абитуриенти в неравностойно положение. Кампанията ще облече зрелостници, които ще празнуват бала си в президентството на 29 май. Организатор на кампанията е Димитрина Помакова. Чрез нея се осигуряват рокли, костюми, обувки и аксесоари за децата, които ще празнуват своя бал в президентството на..