Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Морето дава по-различна душевност

5
Ангелина Абаджиева
Снимка: архив Солинария

Съвместна продукция с "Гларуси и шамандури" (с водещ Георги Янакиев) на радио Бургаси Радиокафе (Лили Големинова) от Галерия ArtSol в Созопол, една от сцените на младежкия фестивал "Солинария".

Спомените от стария Созопол - в началото е цигуларката Ангелина Абаджиева, дъщерята на Иван Абаджиев, която от години живее в Германия, била е концертмайстор на три големи немски оркестъра, лауреат на редица международни конкурси, сред които конкурса „Паганини“ (четвърта награда). За нея Созопол от детството е свързан с лятното кино, будката за сироп с виолетки или мента. Тя за трети път води майсторски клас в младежкия фестивал "Солинария". Дисциплината за нея е на първо място при артиста. "Лека полека да стане като навик, свиква се с нея." Има изключителен интерес към цигулката още от малка - от една осминка, купена от летище, като сувенир.

"За няколко урока не мога да покажа много неща, но мога да им покажа преходи, вибрато, смяна на лък. И да ги нахъсам. Главната задача на един майсторски клас е да мотивира децата."

Другият водещ на майсторски клас е Вили Стоянов - тромбон, който ще има и премиера на новия албум Sin – Thesis, записан с неговия секстет.

"Има много начини да опознаеш музиката чрез тромбона, много сцени, на които да музицираш с различни хора и да си разшириш кръгозора – това е битката, която водя. Не обичам да ползвам термини класика, джаз. Концертът, който Христо Йоцов написа за нас с Михаил Йосифов, например (концерт за тромбон, тромпет и оркестър) е уникален в много отношение."

И още за Брас-асоциация и Sin – Thesis:

"Нещата много се промениха, когато с Мишо направихме Брас-асоциацията, не мога да изброя всички проекти оттогава. Преподаването ме изнервя, защото децата са объркани. Липсата на възпитание, култура и отношение при родителите се отразява на децата. Свиренето трябва да е всеки ден поне по 4-5 часа, трябва дисциплина и отдаденост. За съжаление, българинът е талантлив, но мързелив.

На 14 юли представяме диска Sin – Thesis, предишният ден е концертът на учениците от майсторските класове "

Идеята за "Солинария", разказана от Йосиф Спиридонов, административен директор на фестивала "Солинария" и Почетен консул на Корея в Бургас:

"Представяме корейската култура, кухня. Знаете ли, те не се много различни от нас, по отношение на семейните ценности, например, те не са като в Западна Европа, веднага да се изнесат и да не се грижат за родителите си, напротив. Всички корейци са много музикални. Друг свят. Особено в икономическо отношение, за пример са.

Идеята за фестивала дойде спонтанно, обмисляхме я две години. В сърцето на проекта ни е да се даде сцена за изява на младежите. Сцената ни е уникална, на открито, впечатлява с гледка към Стария Созопол, а  атмосферата е много важна в летните фестивали. Аз самият съм тромпетист, свирил съм повече от 10 години в Бургаската опера. Музиката остава, тя дава много. Това е труд, който започва от 4-5 годишна възраст, поне 20-годишен труд, с много лишения, до започването на работа. Тази инвестиция, която правим, не е печеливша."

Галеристката Зоя Калафетова продължава представянето на фестивала:

"Солинария е името на малка местност в Буджака. Самата сцена е именно там. Изключително красива е южната част на Буджака. Фокусът ни са младите таланти и младата публика. Всички таланти са добре дошли. Първата изложба на Даниела Тодорова бе също тук, преди да отиде във Франция, тя сега подготвя нова, с един французин, ще я представим на 19 август".

"Морето дава по-различна душевност. Необятността му дава едно голямо сърце, в която има място за повече от всичко" - признава Даниела (интервю с нея четете утре на сайта ни).

Милена Добрева – създател и диригент на вокална формация Фортисимо, които откриват фестивала на 11 юли. Те два пъти са били победители в Музикант на годината на БНР:

"Ще открием фестивала и сме малко попритеснени, това е голямо предизвикателство. Подготвили сме разнообразен репертоар - от акапелен обработен фолклор до световна музикална класика. Минаваме и през поп и рок а капела плюс шлагери с инструментален аранжимент. Акапелните изпълнения са изключително сложни. Не прекаляваме със самочувствието и някога далеч не бях очаквала постиженията ни и всичко награди и концерти по света.

Трудно е задържането на върха - постоянни репетиции, обновяване на репертоара. Имам още две формации - малки деца, от детска градина до 3-4 клас. После по-големите "Морски песъчинки", които вървят по стъпките на "Фортисимо". Диригент съм и на смесен хор "Родна песен" към Община Бургас. Строга съм и държа на дисциплината - който оцелее, остава завинаги.

Трябва да приучим младежката публика да свиква с всякакви жанрове. Държим на качествената и стойностна музика."

Ангелина Негин е маринист и последен гост днес:

"Созопол, градът на спасението е спасение и за софиянци. Тук съм родена, майка ми е от София, а баща ми – созополчанин. Наблюдавам морето от малка и продължавам да го рисувам. Морето е усещане, което ме съпътства в живота, дори да съм далеч. Има силна притегателна мощ не само за хора на изкуствата. Всеки ден е в различни цветове. За всеки е много разнообразно и неизчерпаемо като сила, мощ и вдъхновение.

Няма да е естествено художник, израснал край морето, да не му е подвластен. Правя и портрети и в очите на хората, които рисувам, виждам душевния им свят и се стремя да го предам. Да се предаде това, което не се вижда. Същото е и с морето. 

Предстои ми тук в Созопол, юбилейна изложба есента, може би октомври. На 11 септември организирам и интересен пленер с даровити художници, не само от България, така созополското море пътува по света".

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Посоката на кабинета Тръмп 2: промяна или разруха?

Доналд Тръмп посочи имена за всички постове в кабинета за втория си мандат като президент на САЩ. След бързо обявения списък, каква би била посоката? До каква степен, въз основа на избора, Тръмп възнамерява да изпълни реториката си за съществена промяна във Вашингтон? Голямата победа на изборите му дава мандат от мнозинството, но всъщност..

публикувано на 29.11.24 в 16:15
Калин Джорджеску изненада не само социолозите

Румъния е в процес на българизация

Президентските избори в Румъния предизвикаха множество протести. Обществото е в процес на разделение. След като миналата неделя (на 24 ноември) крайнодесният кандидат за президент Калин Джорджеску спечели първия тур на изборите, Конституционният съд взе решение за повторно преброяване на подадените гласове на избирателите. Всичко това се..

публикувано на 29.11.24 в 15:30
Проф. Милена Моллова

Милена Моллова за музиката като жизнена необходимост

За музикалната памет на наследника на първия оркестър в България разказва един много специален концерт, с който беше отбелязана 70-годишнината от момента, в който Шуменският оркестър получава статут на Държавен културен институт, а диригентът Васил Стефанов го изгражда в професионално отношение, преди да се върне в София и да застане начело на..

публикувано на 29.11.24 в 15:29
Лора Радкова и Сабина Иванова

"Код Синьо" - какъв е климатът в нашия дом?

Лора Радкова и Сабина Иванова са авторките на проект "Код синьо". Това са историите на пет жени и един мъж, преживели домашно насилие.  Идеята за „Код синьо“ се заражда преди две години, тогава създателите са имали желанието да разкажат за сериозния проблем, свързан с домашното насилие. Те са подходили по начин, който ще привлече вниманието на..

публикувано на 29.11.24 в 12:50

Александър Андреев: Медиите - такива, каквито ги познаваме, може скоро да бъдат мъртви

Професията на журналистите - такава, каквато я познаваме и медиите - такива, каквито ги познаваме, може скоро да бъдат мъртви, коментира пред Радио София Александър Андреев – автор в Дойче Веле от 1990 г. Той е журналист, преводач и писател. Автор и съавтор е на 5 книги на български и на публикации в сборници и медии в България, Германия,..

публикувано на 29.11.24 в 12:48
Къщата с ягодите

Купиха емблематичната за София Къща с ягодите

Собственикът на една от най-големите български IT компании - SiteGround, Тенко Николов е купил емблематичната столична Къща с ягодите.  Новината съобщи самият Николов в социалните мрежи: "Най-после приключих сделката за придобиването на тази красавица. Сега е време да възстановим някогашната ѝ слава". Новият собственик обещава да възстанови..

публикувано на 29.11.24 в 11:49

Какви рискове крие покупката на стоки по интернет и за какво трябва да внимаваме?

По време на големите намаления за Черен петък винаги трябва да проверяваме търговеца, от който пазаруваме, посъветва Светослава Шапарова - ръководител отдел Управление на качеството в "Български пощи". Пред Радио София тя каза, че това е най-лесно да се направи като проверим името на електронния магазин в интернет. "Обикновено пострадалите са..

публикувано на 29.11.24 в 10:25