Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Морето дава по-различна душевност

5
Ангелина Абаджиева
Снимка: архив Солинария

Съвместна продукция с "Гларуси и шамандури" (с водещ Георги Янакиев) на радио Бургаси Радиокафе (Лили Големинова) от Галерия ArtSol в Созопол, една от сцените на младежкия фестивал "Солинария".

Спомените от стария Созопол - в началото е цигуларката Ангелина Абаджиева, дъщерята на Иван Абаджиев, която от години живее в Германия, била е концертмайстор на три големи немски оркестъра, лауреат на редица международни конкурси, сред които конкурса „Паганини“ (четвърта награда). За нея Созопол от детството е свързан с лятното кино, будката за сироп с виолетки или мента. Тя за трети път води майсторски клас в младежкия фестивал "Солинария". Дисциплината за нея е на първо място при артиста. "Лека полека да стане като навик, свиква се с нея." Има изключителен интерес към цигулката още от малка - от една осминка, купена от летище, като сувенир.

"За няколко урока не мога да покажа много неща, но мога да им покажа преходи, вибрато, смяна на лък. И да ги нахъсам. Главната задача на един майсторски клас е да мотивира децата."

Другият водещ на майсторски клас е Вили Стоянов - тромбон, който ще има и премиера на новия албум Sin – Thesis, записан с неговия секстет.

"Има много начини да опознаеш музиката чрез тромбона, много сцени, на които да музицираш с различни хора и да си разшириш кръгозора – това е битката, която водя. Не обичам да ползвам термини класика, джаз. Концертът, който Христо Йоцов написа за нас с Михаил Йосифов, например (концерт за тромбон, тромпет и оркестър) е уникален в много отношение."

И още за Брас-асоциация и Sin – Thesis:

"Нещата много се промениха, когато с Мишо направихме Брас-асоциацията, не мога да изброя всички проекти оттогава. Преподаването ме изнервя, защото децата са объркани. Липсата на възпитание, култура и отношение при родителите се отразява на децата. Свиренето трябва да е всеки ден поне по 4-5 часа, трябва дисциплина и отдаденост. За съжаление, българинът е талантлив, но мързелив.

На 14 юли представяме диска Sin – Thesis, предишният ден е концертът на учениците от майсторските класове "

Идеята за "Солинария", разказана от Йосиф Спиридонов, административен директор на фестивала "Солинария" и Почетен консул на Корея в Бургас:

"Представяме корейската култура, кухня. Знаете ли, те не се много различни от нас, по отношение на семейните ценности, например, те не са като в Западна Европа, веднага да се изнесат и да не се грижат за родителите си, напротив. Всички корейци са много музикални. Друг свят. Особено в икономическо отношение, за пример са.

Идеята за фестивала дойде спонтанно, обмисляхме я две години. В сърцето на проекта ни е да се даде сцена за изява на младежите. Сцената ни е уникална, на открито, впечатлява с гледка към Стария Созопол, а  атмосферата е много важна в летните фестивали. Аз самият съм тромпетист, свирил съм повече от 10 години в Бургаската опера. Музиката остава, тя дава много. Това е труд, който започва от 4-5 годишна възраст, поне 20-годишен труд, с много лишения, до започването на работа. Тази инвестиция, която правим, не е печеливша."

Галеристката Зоя Калафетова продължава представянето на фестивала:

"Солинария е името на малка местност в Буджака. Самата сцена е именно там. Изключително красива е южната част на Буджака. Фокусът ни са младите таланти и младата публика. Всички таланти са добре дошли. Първата изложба на Даниела Тодорова бе също тук, преди да отиде във Франция, тя сега подготвя нова, с един французин, ще я представим на 19 август".

"Морето дава по-различна душевност. Необятността му дава едно голямо сърце, в която има място за повече от всичко" - признава Даниела (интервю с нея четете утре на сайта ни).

Милена Добрева – създател и диригент на вокална формация Фортисимо, които откриват фестивала на 11 юли. Те два пъти са били победители в Музикант на годината на БНР:

"Ще открием фестивала и сме малко попритеснени, това е голямо предизвикателство. Подготвили сме разнообразен репертоар - от акапелен обработен фолклор до световна музикална класика. Минаваме и през поп и рок а капела плюс шлагери с инструментален аранжимент. Акапелните изпълнения са изключително сложни. Не прекаляваме със самочувствието и някога далеч не бях очаквала постиженията ни и всичко награди и концерти по света.

Трудно е задържането на върха - постоянни репетиции, обновяване на репертоара. Имам още две формации - малки деца, от детска градина до 3-4 клас. После по-големите "Морски песъчинки", които вървят по стъпките на "Фортисимо". Диригент съм и на смесен хор "Родна песен" към Община Бургас. Строга съм и държа на дисциплината - който оцелее, остава завинаги.

Трябва да приучим младежката публика да свиква с всякакви жанрове. Държим на качествената и стойностна музика."

Ангелина Негин е маринист и последен гост днес:

"Созопол, градът на спасението е спасение и за софиянци. Тук съм родена, майка ми е от София, а баща ми – созополчанин. Наблюдавам морето от малка и продължавам да го рисувам. Морето е усещане, което ме съпътства в живота, дори да съм далеч. Има силна притегателна мощ не само за хора на изкуствата. Всеки ден е в различни цветове. За всеки е много разнообразно и неизчерпаемо като сила, мощ и вдъхновение.

Няма да е естествено художник, израснал край морето, да не му е подвластен. Правя и портрети и в очите на хората, които рисувам, виждам душевния им свят и се стремя да го предам. Да се предаде това, което не се вижда. Същото е и с морето. 

Предстои ми тук в Созопол, юбилейна изложба есента, може би октомври. На 11 септември организирам и интересен пленер с даровити художници, не само от България, така созополското море пътува по света".

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50