Позицията на младежки делегат към ООН съществува в около 40 държави от целия свят. С програмата "Български младежки делегати към ООН" България се нарежда сред страните - лидери в световен и европейски план, които разпознават младите хора като равностоен партньор в процеси на вземане на решения на национално и международно равнище. Янев и Каракашян ще работят рамо до рамо с настоящите делегати Виктория Савова и Цветелина Гарелова за да бъдат гласа на младите хора в България.
Подробности пред Радио София разказаха Александър Янев и Коста Каракашян.
Александър Янев е на 25 години, от София. Работи в отдел Продажби - Стратегически клиенти в IT компания. Завършил е бакалавър по бизнес администрация в Тилбург (Нидерландия) и магистратура по маркетинг в Ротердам (Нидерландия). Работил е в продажби за водеща финансова корпорация в Амстердам и е бивш стажант към Европейския парламент в София. Интересува се от икономика, финанси, политика и философия, като в свободното си време обича да пътува и да опознава нови култури.
По думите му мандатът е година и половина, като първата половина той е пасивен, като основният му акцент ще бъде върху обучение и подготовка.
"Втората половина ние ще бъдем в активната част на нашия мандат, в която основният ни акцент ще бъде върху това, да проведем национално допитване сред българската младеж. Основната цел на това допитване ще бъде да идентифицираме основните проблеми и предизвикателства към нея", сподели Янев.
Той посочи, че би имало приемственост от сегашните приороитети и това, което предстои.
По темата се включи и Коста Каракашян. Той е режисьор, продуцент и хореограф. Завършва бакалавър "Съвременен танц" в Колумбийския университет в Ню Йорк и магистратура "Права на човека и демократизация" в Глобалния кампус за права на човека във Венеция. Проектите му изследват развиването на емпатия в обществото чрез танц, кино и образование и са представяни в САЩ, Виетнам, Канада, Норвегия, Египет и Япония. Основател е на продуцентската компания Studio Karakashyan и танцовата трупа Karakashyan & Artists. Като артист се вълнува от социално ангажирано изкуство с фокус върху ЛГБТИ+ права, ментално здраве и опазване на околната среда.
"Това, което на първо място веднага ме привлече към програмата е, всъщност тази уникална възможност на национално ниво да се запознаваме с толкова много млади хора и отблизо да научим какви са техните нужди, какви са техните проблеми и как можем да активираме гражданското и будното общество в тях. Бях чувал за програмата за младежки делегати и знам, че българската програма е една от най-активните от около 40 държави", сподели Каракашян.
"Ние сме с различен профил, както и различни младежки делегати са били, но по-скоро отбелязвам това като предимство, от гледна точка на това, че всеки от нас има развити познания, умения и компетенции в различни сфери. Можем да погледнем на тези проблеми по различен начин и да бъем креативни в решенията, които предлагаме за тях", каза Янев.
"В момента в активен мандат са предишните младежки делегати Цвети и Вики и всъщност в процеса на работа по-скоро за сега следваме техния пример и използваме времето да попием всички добри практики. Те работят по събитието, но ние вече нямаме търпение да навлезем в процеса, така, че съвсем скоро ще започне и нашата работа", заяви Каракашян.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..