Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Златица - градът на чешмите, "Дядовата ръкавичка" и други възможности за туризъм

Снимка: Fb/Община Златица

Златица е една от 68-те български общини, одобрени по проект за подмяна на осветлението, финансиран по Плана за възстановяване и развитие. До дни се очаква да бъдат подписани договорите с Министерството на енергетиката и най-вероятно, до края на годината ще бъдат премахнати старите съоръжения и сменени с енергоспестяващи осветителни тела и системи. Освен в Златица, подмяна ще се извърши и в трите прилежащи села. Това разказа за Радио София кметът на общината инж. Стоян Генов.

Той сподели още, че настоящата година е започнала ударно в социалната сфера, като общината е спечелила 4 социални проекта – "Грижа в дома", "Топъл обяд", "Административен капацитет" и "Детска кухня".

"Към тях добавяме и асистентска подкрепа, която реализираме от миналата година. Това е един голям пакет от социални дейности и мерки, които ориентирахме към нуждаещи се граждани и обхваща голяма част от тях, осигурявайки им грижа, топла храна и социална закрила", посочи той.

За Златица големият проблем е остарялата водопроводна мрежа, която е изградена през 60-те години на миналия век и авариите по улиците на града са ежедневие, отбеляза кметът инж. Стоян Генов.

"Затова насочихме нашето внимание в тази посока и в тези трудни времена успяхме да реализираме 2 проекта за частична промяна на тези стари етернитови тръби. Единият от тях обхваща подмяна на водопроводната система по 7 улици в града, а другият е подмяна на водопровода в така наречената "ниска" зона на града. Реализирани са с общински средства и средства осигурени от местния бизнес", изтъкна още инж. Генов.

Град Златица е известен като "Градът на чешмите". Означава ли това, че има достатъчно градски чешми, които да утоляват жаждата на хората в летните горещини?

Кметът увери, че вода има и тя е хубава, балканска вода. Чешмите в града са алтернативни източници и те не са включени в градския водопровод, посочи още той.

По думите му чешмите са изградени назад във времето, като всяка е със своята история и в тях тече най-вкусната вода в цялото Средногорие. По-известни от тях са "Кът чешме", "Стубела" и "Лястовицата".

2 от чешмите са реновирани със средства от спечелени програми с партньорско финансиране, каза още инж. Стоян Генов. Много хора и от други населени места идват да наливат вода от тях, твърди той.

"Дядовата ръкавичка" и другите туристически възможности в Златица.

През последните години градът се популяризира като градът на "Дядовата ръкавичка" от обичаната детска приказка, така е наречен едноименния градски парк.

"Това е нашият зелен бисер, чрез него приказката оживя. Елин Пелин е пътувал от Байлово за да учи в Златица, нашият град е бил неговото вдъхновение, за да създаде този шедьовър", разказва кметът. 

Преди седмица в града са раздадени наградите "Бизнес хонорис кауза". Наградена е и компанията спомогнала за изграждането на "Дядовата ръкавичка", а преди дни там са финиширали 300 колоездачи.

Чуйте целия разговор в звуковия файл, за за разберете кои са останалите туристически забележителности в града.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51
Балканската диета есен

Балканската диета

Сезонната храна и Балканската диета с д-р Райна Стоянова: "Тя е много близка до Средиземноморската, която за поредна година е обявена за диета на годината. Няма вредна храна, има вредни количества. Най-важен е балансът и да се редуцират до минимум вредните навици." Още за съставките на Балканската диета и особеностите при прилагането ѝ - в звуковия..

публикувано на 05.10.24 в 10:30

Действията на всеки от нас имат значение

Годишни награди за биоразнообразие и Природа фест - Радостина Ценова от Фондация "Биоразнообразие" с подробностите: "Стартът на Феста е в 10:30. Продължава до 17:30, от 18 са Наградите. Успяхме за втора поредна година. Предвидили сме много забавления. Идеята е екологичните организации да се представят с характерните им дейности. Действията на всеки..

публикувано на 05.10.24 в 10:26

Създателки и съзидателки

Мария Алкалай за тура, посветен на жените в София, който Сдружение "Възможности без граници" предвижда тази неделя: "Колко паметника има в града, посветени на жени? Нито един, а има жени със сериозен принос в науката, образованието, но за тях не се говори. Отделяме време и внимание на историите на значими жени, които са променили жени. Няма да издам..

публикувано на 05.10.24 в 10:45