"По какъв начин това е станало малко е скрито от историята, защото със специално писмо от общината ние получихме отговор, в който се казва, че няма сключена такава търговска сделка, няма прехвърляне на имоти. Една стотинка не е платена от Министерство на здравеопазването, за да могат те да придобият тази инфраструктура", сподели тя.
Д-р Йорданова посочи, че тези имоти са строени със собствен труд на хората, като сега МЗ предлага да върне тези обекти, но срещу заплащане. Според думите й по експертна оценка само банята, която е във Вили Костенец струва милион и половина лева и това е било сума отпреди три години.
"В момента състоянието на сградния фонд е отчайващо. Там всичко е разрушено и през всичките години от министрите сменили се в МЗ, единствено Таня Андреева отговаря с едно много смислено писмо от 2013 година и то е изготвено от проф. Савов. Много конкретно е написано стъпка по стъпка по какъв начин може да стане прехвърлянето. Те са няколко стъпки, в които основно се казва, че трябва да се излезе с решение на борда на директорите на специализираните болници, след това да има визия на Община "Костенец" какво предвижда да се направи. И тъй като аз съм работила в областта на Програма за развитие на селските райони, аз съм я писала тази програма и знам прекрасно по какъв начин могат да бъдат предоставени средства за финансиране на малки общини и затова тогава много масирано започнахме преписката, за да можем да използваме парите, които бяха в програмния период 2014-2020 г., защото имаше възможност да се вземат от тези средства и да се направи ремонт", отбеляза д-р Йорданова.
По темата коментар направи и зам. кметът на Община "Костенец" г-жа Маргарита Минчева. Тя отбеляза, че общината не е собственик на тези бази и поради това те не могат да бъдат поддържани.
"Ние също искаме да си върнем баните, но на този етап законодателството не ни дава възможност за това, тъй като има определени процедури, които е нужно да се спазят", каза Минчева и посочи, че възможността да се върнат баните е или възмездно, или безвъзмездно.
"Не можем да закупим нито един от обектите заради ограничения финансов ресурс на общината. В писмено становище кметът на общината е изразявал многократно възможността общината да бъде един добър стопанин, защото нас също ни е грижа за тези бази. И част от обектите ако ни бъдат прехвърлени прехвърлени безвъзмездно, разбира се ще кандидатстваме по различни програми и проекти с външно финансиране така, че да можем да финансираме тази инвестиция", каза Минчева.
По темата коментар направи и адв. Симеон Кръстев, който е юрисконсулт от Специализирани болници за рехабилитация - Национален комплекс ЕАД. Той подчерта, че лечебното заведение няма аналог както в системата на здравеопазването, така и юридически аналог на територията на Република България.
"Специализирани болници за рехабилитация - Национален комплекс ЕАД е лечебно заведение, което е със 100% държавно участие в капитала, и едноличен собственик на капитала е Министерство на здравеопазването. В състава на дружеството малко хора знаят, че влизат 13 филиала на територията на цялата страна, които са разположени в утвърдени лечебни курорти, вкл. и един от тях е Момин проход, разположен на територията на Костенец. Дружеството е правоприемник на бившите санаторно-курортни управления на МЗ, които са основоположник на балнеологията в Република България. Ние третираме минералната вода като основното, така да се каже лекарство на болницата и то е толкова важно за нас. Имайки предвид обаче спецификите на лечебното заведение и това, че има 13 филиала на територията на цялата страна, то е включено в един така наречен "забранителен списък", който не позволява приватизация и продажба на имоти", каза той.
Адв. Кръстев отбеляза, че ръководството на дружеството през годините е полагало усилия както за намиране на инвестиции, така и за установяване на конструктивен диалог с общинската администрация. На територията на общината е разположен и комплексен център за детска рехабилитация, който няма аналог на Балканите. Той е и основното лечебно звено на болницата и в него се влагат всичките финансови ресурси, които се печелят от дейността на дружеството. Адв. Кръстев сподели, че инвеститорите след като се запознаят със състоянието на имотите се отказват на ранен етап от преговорите.
Д-р Ирина Йорданова каза, че хората искат баните да бъдат върнати безвъзмездно:
"Ако се стигне до някаква задача за плащане, нека това да бъде единият долар, както едно време продадоха Кремиковци".
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..
Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..