Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международна конференция "Дни на математиката", отличи с награда български математици

Снимка: Rawpixel

В София се провежда Международна конференция "Дни на математиката".

Повече за това какво представят на тази конференция и кой получи наградата на Института по математика и информатика за 2023 година, разказа в предаването "Ритъмът на столицата" проф. Петър Бойваленков.

"Имаме над 200 души участници от над 30 държави, сред тях и много българи от най-важните центрове на математиката по света. Поканените докладчици представят на практика всички най-важни направления в съвременната математика и информатика. Много сме горди, че наградата я получава бивш наш възпитаник – на Ученическия институт по математика и информатика Веселин Димитров, който сега е топ математик в Съединените щати и очакваме и в бъдеще много научни постижения от него", сподели проф. Бойваленков.

Статистиката сочи, че в годините назад също българи са били носители на тази награда, но всички те са в университети в САЩ. Показателно ли е това, че там математиката е най-развита?

Професор Бойваленков направи уточнението, че наградата се дава само на българи до 40-годишна възраст и, че наградата е създадена само за българи.

"Да, така се получава засега, че топ постиженията на наши български математици се случват в САЩ. Надявам се, след време да имаме и топ постижения от математици в България, но засега положението е такова", посочи още той.

Проф. Бойваленков разкри, че у нас нещата също имат положително развитие в последните 4-5 години.

"Движим се напред, имаме много проекти, работим с много институции, мисля, че вървим в правилната посока и имаме успех", отбеляза той.

"За да се завърне в страната ни тази награда са нужни млади хора и тези от тях, които я получават, трябва да работят при нас", каза още Бойваленков и допълни, че няколко човека вече са се завърнали тук, а има и млади надежди от други страни.

"Така, както американците привличат наши хора и ние привличаме външни хора, силни математици", изтъкна той.

В последните дни на конференцията се обсъждат и теми за образованието по математика. Това бе и повод за радостната новина, че наши ученици са носители на златен и сребърен медал от олимпиада по математика в Япония.

По темата се включи и д-р Валентина Иванова – съосновател на Академия "Никола Тесла" в София, за да разкаже как се заражда в малките деца желанието да се развиват в математическите среди

"Децата имат естествено любопитство, те са откриватели по душа, искат да знаят и с тях се работи прекрасно, защото единственото нещо, което трябва да направим е да уважим въпросите им и да ги насърчим да чуят отговора, да се задълбочат и да разберат за какво става дума", каза тя.

Това, което правим ние с тях е да ги предизвикваме, да ги поставим в интересни ситуации, да решават задачи, които изискват от тях да знаят все повече", увери д-р Валентина Иванова.

Повече подробности чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И в кв. “Левски Г“ вече се борят с презастрояването

Чуйте целия разговор на Константин Лавсов със зам.- кмета на район “Подуяне” в звуковия файл, както и анкетата на Ана Попова. 

обновено на 09.04.25 в 09:47
лилав аметист

Великденско изложение в Музея “Земята и хората” показва екзотични минерали

65 фирми и колекционери на минерали и фосили ще се включат в тазгодишното Великденското изложение в Националния Музей “Земята и хората”, съобщават от пресцентъра на музея. Събитието ще се проведе на 11, 12 и 13 април, а в изложението ще се включат и творци с авторски изделия с минерали - бижута, природни картини, сувенири и др. Работното време на..

публикувано на 09.04.25 в 07:55

Пролетта бавно се завръща

През днешния ден облачността над югоизточната част от страната ще намалее и над повечето райони времето ще бъде ясно. Вятърът временно ще стихне. Минималните температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня вятърът от северозапад отново ще се усили - до умерен, а..

публикувано на 09.04.25 в 07:05

"Форум", 08.04.25: Несистемните партии в българската политика - временна мода или устойчива тенденция

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..

публикувано на 08.04.25 в 18:35

"За Земята": Замърсяването с азотен диоксид в София е целогодишно

Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..

публикувано на 08.04.25 в 17:15

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05
Снимки: Даниел Ненчев

Парите като изкуство

Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..

публикувано на 08.04.25 в 15:54