Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови правила за графити творците

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Столичният общински съвет взе решение за подпомагане на графити артистите. Ще бъдат определени регламентирани места, където творците ще могат да рисуват свободно. Подробности пред Радио София разказа председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев, който е вносител на това предложение.

"Новите правила са дреха, ушита по мярката на графити артистите съобразно техни искания, които имат. Много често международни артисти искат да творят в София. Видяхме онзи ден страхотен пример за това на "Гурко", заедно с бразилското посолство. За да става това обаче, трябва да може в кратки срокове да минават процедури и да имат одобрение от общината, за да не се стига до арести, или до нарушение на обществения ред", коментира той.

Освен това Георгиев поясни, че всяко едно изображение трябва да бъде одобрявано от експертен художествен съвет и е пояснено по какъв начин да се дава съгласие на етажната собственост, за да може всички заинтересовани страни да имат диалог и общината да не бави процесите. Освен това трябва да бъдат организирани творчески ателиета за подрастващите, за да им бъде показано, че графити изкуството няма нищо общо с вандализма, както и в два от градските паркове да бъдат обособени свободни стени.

"Най-важното, което вече е факт обаче е, обособяването на такива свободни стени под моста "Чавдар". Пространство, на което вече е законно допустимо да се рисува", подчерта Георгиев.  

По темата се включи и един от специалистите в областта Деляна Ангелова. Тя е част от екипа и съосновател на Visionary и сподели за предстоящите им обекти, който ще бъдат реализирани в София, както и как се твори по новите правила на Столична община (СО).

"Още миналата година бяхме поканени на разговори с работна група от Столичния общински съвет да коментираме какво за нас, организациите е важно да се следва като стъпки и процес така, че да може да улесним процедурите и същевременно да спазваме наредбите на СО", каза Ангелова.

Тя посочи, че за организациите представляващи изкуството в градска среда, е важно да има не само по-лесна процедура за създаване на по-мащабноформатни произведения, но и да се даде възможност на младите, които искат да се учат да рисуват, като им се предоставят свободни стени.

"Има неща, които са извън контрол, ние не можем да спрем тийнейджърите ако имат някакъв изблик на емоция да се себеизразяват. Но когато ги насочваме към естетиката и културното изграждане на това градско изкуство по един съвременен начин, то вече ще има своя буфер и няма да има този израз върху сгради с културно значение и архитектурна стойност. Също така искам да отбележа, че това не се дължи само на нашите родни младежи и хора от градското изкуство, ами се дължи най-вече на чужденци, които идват на така да го наречем "графити туризъм" в България, точно защото не се страхуват", отбеляза тя.

Ангелова заяви, че София като стар град има своите особености и културно значими обекти, които са част от по-големи резервати най-вече в централната част на града. Поради това е трудно всяка една сграда, която е смятана за потенциално платно за такъв тип изкуство да бъде изрисувана, тъй като има свой собствен статут и трябва да бъде разгледана индивидуално.

А какво мислят гражданите на столицата за графитите чуйте в анкетата на репортера на Радио София Виктория Венкова:

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54
Биляна Савова

Биляна Савова разказва какво не знаем за мозъка

Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..

публикувано на 09.05.25 в 20:13