Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Адриана Янчина пред Радио София:

Какви са рисковете и за какво да внимаваме при покупко-продажба на имот?

адв. Адриана Янчина
Снимка: Радио София

Адвокат Адриана Янчина бе гост в предаването „Добър вечер, София“. Като експерт тя посочи какви са рисковете при покупко-продажба на имоти и за какво трябва да се внимава, когато се сключва такава сделка.

Тя посъветва много добре да се проучи собствеността на имота. Съветът е, това да бъде извършено детайлно, поне 10 години назад, за да се проследи точно как е прехвърлен имотът. Да се установи дали продавачът, който се легитимира като такъв е действителният собственик на имота и дали той е собственик на целия имот или само на идеални части от него.

Защото, ако ние закупим имот от собственик само на идеални части от него, то и ние придобиваме само идеални части, а не целия имот, уточни експертът.

Необходимо е детайлно да проучим дали няма образувани съдебни производства по отношение на имотаДа проверим детайлно дали има някакви тежести – възбрани, ипотеки, ограничени вещни права, право на ползване и дали продавачът на този имот не е свръх задлъжнял.

Адв. Адриана Янчина обърна внимание, върху съществуващия голям риск, когато правим сделки само върху данъчната оценка на имота.

„Много хора не са наясно и мислят, че това е много приемлив вариант, поради това, че се плащат по-ниски нотариални такси и „данък придобиване“ – това е така, но ако данъчната оценка е 100 000, а ние заплатим за имота 200 хиляди, нямаме никакво доказателство, че даваме пари в брой“, посочи тя. Ако се стигне до отстраняването ни от имота, ние ще получим само тази сума, която е записана в нотариалния акт“, посочи още адв. Янчина.

Съветът ѝ към всички, които изповядват сделка: 

"Платете си на реалната продажна цена – ще платите малко по-скъпи нотариални такси и „данък придобиване“, но ще бъдете много по-спокойни, защото при възникването на неблагоприятни обстоятелства, вие ще имате доказателство за реално платената от вас сума".

„Съветвам всички, които решат да закупят недвижим имот, задължително да се консултират с опитен адвокат в сферата на недвижимите имоти“, каза още Янчина.

Купуването на „имот на зелено“ има своите предимства и недостатъци

„Имот на зелено“, означава, че купуваме жилище в сграда, която още не е построена. Когато имотът още не е построен, цената е доста по-ниска от реалната на пазара. Рискът е в това, че няма сигурност, че тази сграда ще бъде построена", поясни адв. Адриана Янчина.

„Трябва много детайлно да се проучи фирмата инвеститор, преди да сключим какъвто и да е договор“, посъветва експертът.

Още детайли по темата за имотните сделки ще чуете в разговора на Роман Михайлов в звуковия файл. 

  • В разговора ще чуете още за: Дезинформацията и фалшивите новини, медийните клюки – как можем да се предпазим и какви основания имаме да поискаме да образуваме дело, за да потърсим и защитим правата си.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05
Снимки: Даниел Ненчев

Парите като изкуство

Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..

публикувано на 08.04.25 в 15:54

Предлагат регулация за брокерите на недвижими имоти

Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..

публикувано на 08.04.25 в 15:07

Новият випуск 2025/2027 по Програма "Училища за пример" стартира през юли

45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..

публикувано на 08.04.25 в 14:51
Снимка: Архив на Федерацията по фелинология в България

Домашни котки също ще участват на Международната изложба в София

През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..

публикувано на 08.04.25 в 12:57

13-ото издание на Форум "Стажове" е открито в ТУ-София

Техническият университет в София организира тридневен   форум "Стажове 2025" . Днес той се провежда в София, на 9 април - във Филиал Пловдив, а на 10 април - в Инженерно-педагогическия факултет и Колеж Сливен.  За участие са се регистрирали над 110 работодатели. Форумът беше открит в 10.00 часа във фоайето на учебен блок 12 на Техническия..

публикувано на 08.04.25 в 12:39
Художникът пред свои творби от изложбата

Валентин Ангелов: "Понякога вали през април" не само в Тоскана

Серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики от Валентин Ангелов събуждат очите ни за това, което ни е липсвало през зимата – празникът, пъстротата, музиката на цветовете и светлината. Това е неговата 13-а поредна експозиция , по думите му "нещо като годишен отчет". Названието на изложбата е по името на едно от платната,..

публикувано на 08.04.25 в 11:59