Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Писателят Стефан Стефанов в Радиокафе:

Романът "Уендиго" - история с универсален код, в който всеки може да се припознае

Снимка: Сиела

Стефан Стефанов е един от талантливите съвременни български писатели. В предаването „Радиокафе“ той разказа за пътя към романа си "Уендиго".

„Тази книга не беше предвидена в моя план за издаване. Тя трябваше да излезе на английски език и в друг формат“, споделя той. И допълва, че покрай книгата има доза случайности.

„С отговорния редактор Христо Блажев се познаваме, той ме попита на предишния "Панаир на книгата", дали имам материал, който да е по-дълъг, понеже предишните ми книги бяха разкази. Аз имах само „Уендиго“ – дадох му го и нещата се случиха".

Историята в романа се базира на действителна такава. Писателят попада на историята на бродещ индианец, който разкрива пред властите, че е изял семейството си, обсебен от злия дух, който е част от митологията на северноамериканските индианци.

Уендиго няма аналог и в българския фолклор. Той е зъл дух, който се вселява в хората през зимата и ги кара да убиват себеподобните си, превръщайки ги в канибали. Той има и рестриктивна функция в индианските общества – ако някой е твърде алчен, или иска много неща, хората са го отдавали на това, че този човек е обсебен от някаква нечиста сила.

Действието в романа се развива през 19 век. В него се появява сблъсък между индианските вярвания и християнските разбирания за добро и зло. Писателят не използва мотиви от българския фолклор.

"Обичам да ескпериментирам, чета и гледам различни неща. Харесвам разнообразието като цяло, затова и пишех разкази досега“, споделя той.

Определя книгата си като исторически трилър с елементи на приключенски роман, малко мистерия, малко уестърн с елементи на хорър.

„Реално аз я виждам като някакъв експеримент в моето творчество, както и предишната ми книга „Орисия“, която беше наполовина фолклор, наполовина историческа. Само в България се развиваше действието. Мога да ви уверя, че следващата ми книга няма да има нищо общо“, изтъкна Стефан Стефанов.

По думите му, не аудиторията определя разказа.

„Посланията са абсолютно универсални. Има един код, който върви през тях през цялото време, но той е разпознаваем за всички нас. За мен лично е важна историята, този код е заложен в нея и аудиторията може да се припознае в него. Още повече, че темите,  за които пиша не са злободневни, а фундаментални“, посочи писателят.

За седемте персонажа, за които разказва „Уендиго“ и тяхната история, през погледа на всеки един от тях, за междуличностните сблъсъци и човешките характери, които се разкриват такива, каквито са, ще чуете още интересни подробности от разговора с писателя Стефан Стефанов в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00