Ирида фестивал в Лакатник - парти със сайкъделик транс, хардкор, дръм'н'бейс, техно от 13 до 16 юли. Камелия Кирилова, един от организаторите му е наш пръв гост:
"Eдното от двете най-големи имена тази година е Таламаска, от световно значение за електронната сцена в стил мелодичен транс. Аудиторията ни е свита и искаме да я разширим. Най-впечатляващо е нощем, тогава потенциалът на декорите е използван до край. Тук е един малък град, сплотяваме се, мястото е пълно с живот.
Успоредно с него фестивалът дава поле за изява на всякакви жанрове. Не съм спала достатъчно, за да може фестивалът да се развива добре. Електронната музика у нас претърпява застой. Тя може да е много лежерна, но и по-интензивна и танцувална.
Най-трудно е достигането до хората, ако не си достатъчно интересен, може и да не те забележат. Публиката ни са широкоскроени и позитивни хора. За клубните евенти трябва да имаш концепция и смисъл. Провокира ме самата музика - в началото бе хоби, в един момент прерастна в нещо по-голямо и така се завъртя бизнеса.
С малко упоритост нещата могат да тръгнат по-добре. Понякога нощният живот е по-интензивен от дневния - от АйТи и лекари до току-що навършили пълнолетие."
Михаил Сладкаров също е част от организаторите ("едно мащабно събитие е доста сложно за правене"):
"Хубавото е, че в електронната музика непрекъснато се създават подстилове. Всеки е специфичен за себе си. Феновете на транса харесват пъстрите цветове, които могат да се видят на декорите на главната сцена. Има други, по-тъмни стилове, както в рока, в метъла. Имаме хардкор и там е по-специфично, преживяването е по-различно, там е активното спортуване, час танци се равняват на два часа други.
Основен проблем е разбирането на обществото спрямо по-различните, това е проблем. Хората не са по-различни, само имат желание да изразяват себе си - по-светло или по-тъмно облечени, с татуировки, не се притесняват да го покажат. Повечето от другите хора са несигурни към новото, различното, като дойде някой с по-широки панталони - какъв е този човек, защо не е като другите.
Работя това, което обичам, работата ми е начин на живот, моето развлечение. Хората не могат да си представят един фестивал колко много работа е. Занимавам се с всякакви събития, от сватби до първа копка и всякакви фестивали. Като седна с някой винаги може да му разкажа за събития, спрямо интересите му."
Александра Александрова е един от участниците:
"Тук презареждам батериите си, с вирната глава, знаеща, че мога да постигна всичко, за което мечтая. В 2008 попаднах в компания на диджеи и виждайки от другата страна на нещата, те станаха част от мен. Музиката ни прави едно. Срещам се с много различни умни, начетени, образовани хора, които се занимават с изкуство и са заинтересувани от природата. Има идея зад всичко.
Тук усещам свобода, намирам себе си. Хубаво е човек да знае къде може да намери вдъхновението си. Много вярвам в хората, да си помагаме, колко много да печелим и ние, и другите."
Ваня Митева е гост на фестивала:
"Вече няколко дни доста емоции ни вълнуват от сутринта до вечерта, тук сме от четвъртък, Ирида фестивал е едно от местата. Говорим си за музика, за фестивалите. През седмицата работим нормална работа, но страстта към музиката ни обединява. Аз съм учител, всички сме с различни професии. Най-новото поколение е по-различно в музикално отношение, но ако дойдат веднъж, остават тук."
Последният ни гост е Младен Атанасов, организатор на фестивали и събития в клубове:
Авария спря топлоподаването на част от живущите в пернишките квартали „Изток” и „Мошино”. Близо 60 жилищни блока, намиращи се на север от бул. „Юрий Гагарин” са без парно и топла вода от тази сутрин. Сред засегнатите от аварията са две детски градини, три училища и филиалът на ДКЦ-1. Аварията е на главен топлопровод. Работи се по отстраняването й...
Един от двамата братя - Гай или Луций, внуци на римския император Октавиан Август, е изобразен на първата мраморна статуя, открита през лятото при проучвания в античния град Хераклея Синтика , съобщи ръководителят на разкопките професор Людмил Вагалински. Транспортираха в музея в Петрич и втората статуя от Хераклея Синтика Глава на статуя е..
Уличното осветление на София се оборудва с автоматични контролери. Вече са монтирани първите 280 от общо 500 контролера. Системата на градското осветление в София ще се наблюдава чрез специален софтуер и контролери в таблата, които ще подават информация, когато има промяна в напрежението. Оборудват уличното осветление на София с автоматични контролери..
Към септември месец загубите по водопреносната мрежата на “Софийска вода” са в размер на 37.8% . Към 2010 г., когато “Софийска вода” започва да управлява водите на столицата, загубите са били 60% . В рамките на 14 години ние сме достигнали този процент с намаление с повече от 20% загубите на вода във водопроводната мрежа на град София. Това заяви..
Към края на октомври 2024 г. жилищните кредити у нас нарастват с 26,5% на годишна база до 24,124 млрд. лева, показват данните на Българската народна банка. Процентът е увеличение в годишния темп на растеж, тъй като през предходния месец ръстът бе 25,9%. Така за последните 12 месеца сумата по отпуснатите заеми за жилище от търговските банки на..
В сутрешните часове на отделни места в низините, котловините и около водните басейни ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще преобладава слънчево време. Вятърът ще е слаб с южна..
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..