Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мисията "Евклид" на Европейската космическа агенция

| обновено на 22.07.23 в 10:43
2
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 1 юли започна мисията "Евклид" на Европейската космическа агенция. Космическият телескоп “Евклид” беше изстрелян с ракета Falcon 9 на SpaceX от Кейп Канаверал, Флорида. Чрез широко зрително поле, телескопът търси два от най-мистериозните компоненти на Вселената - тъмна материя и тъмна енергия. След около половин година се очаква да пристигнат първите резултати.

Д-р Маги Лиу е астрофизик и е работила пряко по проекта. Тя ще бъде в България за публична лекция на 25 юли в Кино Кабана, където ще говори за тъмната енергия, тъмната материя, космическите изследвания и бъдещето на Вселената.

„Евклид“ е 1.2 метров космически телескоп, изстрелян до една много стабилна точка в космоса, наречена L2, където ще остане и ще наблюдава една трета от нощното небе с изключение на галактическите равнини, където има повече прах, коментира пред Радио София д-р Маги Лиу.

„На борда на телескопа има два инструмента – VIS - за визуални изображения, който ще вижда светлината във видимия спектър, тази, която ние виждаме с очите си и ще я използва, за да създава изображения на галактики и по-специално формата на галактиките. Ние откриваме тъмната материя непряко чрез ефекта на гравитационната леща. Ако светлината идва от галактика, която е много, много отдалечена, докато тя пътува към нас, тя ще бъде пресрещната от купове тъмна материя, или купове маса от всякакъв вид. И тези купове материя имат гравитация, която ще изкриви светлината по пътя й към нас. А това означава, че когато видим галактиката, формата й е променена, но тя е променена минимално, с по-малко от 1% и ние трябва да я усредним, на базата на много галактики, за да изчислим точно къде в небето се намира тъмната материя. Това е което този инструмент прави. Другият борден инструмент е NISP - близък инфрачервен спектрометър и фотометър ще ни каже колко далече са тези галактики“, обясни д-р Маги Лиу.

Тя добави, че в основни линии, „Евклид“ ще състави триизмерна карта на всички галактики във вселената и ще използва ефекта на гравитационната леща, за да изчисли къде се намира тъмната материя. А въз основа на това доколко са скупчени структурите на тъмната материя, ние ще разберем колко тъмна енергия има и къде точно във вселената се намира.

Очаква се „Евклид“ да функционира в продължение на 6 години, това е срокът му на експлоатация. Той има потенциала да продължи наблюденията си и за по-дълъг период от време.

„Евклид“ няма да може да наблюдава черни дупки. Наблюдението на черни дупки е изключително трудно, казва д-р Маги Лиу. Само най-големите радио телескопи могат да наблюдават резолюцията на черни дупки в детайли.

„Дори и тогава - при телескопа Айнщайн, който за първи път направи наблюдение на големи, масивни черни дупки, размерът беше само приблизително 4 пиксела. Така че, наблюдението на черна дупка е наистина много трудно, но „Евклид“ ще може да види това, което ние наричаме активни галактически ядра. Смятаме, че вътре във всяка галактика, в центъра има свръхмасивна черна дупка. Понякога тези дупки са активни, т.е. те се „хранят“ с материята около тях, „хранят“ се с газ и прах. Това съживява черната дупка и тя изхвърля колосални струи радиация. Това прави центъра на галактиката изключително ярък. Навярно „Евклид“ ще може да види това, но вероятно ще бъде много трудно да разграничи активните галактически ядра от обикновената галактика. Обикновено тези неща могат да се видят с рентгенови телескопи. Така че - не, „Евклид“ няма специално да наблюдава черни дупки, за съжаление“, добави д-р Маги Лиу.

По думите й, „Евклид“ ще наблюдава милиарди галактики. Ще има огромен обем данни, за обработване. Телескопът ще сваля стотици гигабайта информация на ден за времето на съществуването си. Така че обикновените компютри няма да са достатъчно мощни, за да могат да обработят информацията. За целта, в Европейската космическа агенция е създаден специален център за данни.

Подробности можете да чуете в звуковия файл и във втората му част, посветена на тъмната материя и тъмната енергия, излъчена в "Радиокафе" в събота, 22 юли: .


По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 27.11.24: Когато има политическа нестабилност страдат и вътрешните, и външните инвестиции

Тази седмица в студиото на "Форум"  водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста  Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..

публикувано на 27.11.24 в 18:35

Латиноамерикански и кубински ритми на концерта на Free4All

Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии.  В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..

публикувано на 27.11.24 в 18:09

Емил Минев: Силно се надявам работодателите да гледат на ангажираността на своите служители по нов начин

Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София.  Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..

публикувано на 27.11.24 в 16:58

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ подкрепя хора в нужда

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..

публикувано на 27.11.24 в 16:35

"Виненият образ на България" в конференция за професионалисти и специализирано изложение за публика

Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..

публикувано на 27.11.24 в 16:29

Палеогенетиката доказва данните от историческите извори за българите в Италия

Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...

публикувано на 27.11.24 в 16:09

Около 9% от българите ще бъдат със захарен диабет до 2045 г.

Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..

публикувано на 27.11.24 в 15:29