Д-р Маги Лиу е астрофизик и е работила пряко по проекта. Тя ще бъде в България за публична лекция на 25 юли в Кино Кабана, където ще говори за тъмната енергия, тъмната материя, космическите изследвания и бъдещето на Вселената.
„Евклид“ е 1.2 метров космически телескоп, изстрелян до една много стабилна точка в космоса, наречена L2, където ще остане и ще наблюдава една трета от нощното небе с изключение на галактическите равнини, където има повече прах, коментира пред Радио София д-р Маги Лиу.
„На борда на телескопа има два инструмента – VIS - за визуални изображения, който ще вижда светлината във видимия спектър, тази, която ние виждаме с очите си и ще я използва, за да създава изображения на галактики и по-специално формата на галактиките. Ние откриваме тъмната материя непряко чрез ефекта на гравитационната леща. Ако светлината идва от галактика, която е много, много отдалечена, докато тя пътува към нас, тя ще бъде пресрещната от купове тъмна материя, или купове маса от всякакъв вид. И тези купове материя имат гравитация, която ще изкриви светлината по пътя й към нас. А това означава, че когато видим галактиката, формата й е променена, но тя е променена минимално, с по-малко от 1% и ние трябва да я усредним, на базата на много галактики, за да изчислим точно къде в небето се намира тъмната материя. Това е което този инструмент прави. Другият борден инструмент е NISP - близък инфрачервен спектрометър и фотометър ще ни каже колко далече са тези галактики“, обясни д-р Маги Лиу.
Тя добави, че в основни линии, „Евклид“ ще състави триизмерна карта на всички галактики във вселената и ще използва ефекта на гравитационната леща, за да изчисли къде се намира тъмната материя. А въз основа на това доколко са скупчени структурите на тъмната материя, ние ще разберем колко тъмна енергия има и къде точно във вселената се намира.
Очаква се „Евклид“ да функционира в продължение на 6 години, това е срокът му на експлоатация. Той има потенциала да продължи наблюденията си и за по-дълъг период от време.
„Евклид“ няма да може да наблюдава черни дупки. Наблюдението на черни дупки е изключително трудно, казва д-р Маги Лиу. Само най-големите радио телескопи могат да наблюдават резолюцията на черни дупки в детайли.
„Дори и тогава - при телескопа Айнщайн, който за първи път направи наблюдение на големи, масивни черни дупки, размерът беше само приблизително 4 пиксела. Така че, наблюдението на черна дупка е наистина много трудно, но „Евклид“ ще може да види това, което ние наричаме активни галактически ядра. Смятаме, че вътре във всяка галактика, в центъра има свръхмасивна черна дупка. Понякога тези дупки са активни, т.е. те се „хранят“ с материята около тях, „хранят“ се с газ и прах. Това съживява черната дупка и тя изхвърля колосални струи радиация. Това прави центъра на галактиката изключително ярък. Навярно „Евклид“ ще може да види това, но вероятно ще бъде много трудно да разграничи активните галактически ядра от обикновената галактика. Обикновено тези неща могат да се видят с рентгенови телескопи. Така че - не, „Евклид“ няма специално да наблюдава черни дупки, за съжаление“, добави д-р Маги Лиу.
По думите й, „Евклид“ ще наблюдава милиарди галактики. Ще има огромен обем данни, за обработване. Телескопът ще сваля стотици гигабайта информация на ден за времето на съществуването си. Така че обикновените компютри няма да са достатъчно мощни, за да могат да обработят информацията. За целта, в Европейската космическа агенция е създаден специален център за данни.
Подробности можете да чуете в звуковия файл и във втората му част, посветена на тъмната материя и тъмната енергия, излъчена в "Радиокафе" в събота, 22 юли: .
Международният проект SAFER прилага иновативен подход към обучение по пътна безопасност за млади хора и овластяване на преживели автомобилни катастрофи и в България. Проектът е базиран на много данни с истории на хора, пострадали или загубили живота си при автомобилна катастрофа, следвайки добър пример от Словения. "В България..
За трета поредна година ще се проведе спортната инициатива “Unirun“ Това е първото студентско бягане в България, което обединява обществото ни около идеята за активен и здравословен начин на живот . Инициативата не само насърчава физическата активност, но и подкрепя значими обществени каузи чрез дарения . Организатор е студентската..
Значителната облачност ще продължи. Ще има превалявания от дъжд, на повече места след обяд и вечерта в Южна България. Очакват се и гръмотевици. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад, който през деня в западната част на Дунавската равнина временно ще се усили. Минималните температури ще бъдат между 4° и 9°, дневните ще се повишат с 2-3..
В средата на седмицата във "Форум" коментаторите Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми: Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..
"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..
Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..
Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор. Тя е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година . В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..