Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Специалист: Няма 100% защита в дигиталното пространство

Снимка: ЕПА/БГНЕС

От много години са зачестили случаите на измами от името на Български пощи и други институции. Защо такъв вид измами се правят и как трябва да постъпим, ако попаднем на такава измама; Как да се чувстваме защитени във виртуалното пространство и как да спазваме елементарните правила на "дигитална хигиена"; Какви мерки за опазване на своите лични данни и чувствителна информация трябва да вземат гражданите и какво често подценяваме; Как може да се използва тук потенциала на "белите хакери" и да привлича специалистите да работят в полза на държавите; По тези и още въпроси пред Радио София говори Ростислав Петров от Българска асоциация на сертифицираните етични хакери.

По думите му тези атаки са ефективни срещу тези, които не разбират и не знаят как да се защитават. Той отбеляза, че не е задължително "хакерите" да имат познания по програмиране, може да изтеглят инструментите от онлайн пространството, а други пък се заразяват и стават самите те жертва на такива атаки.

"Ние от асоциацията доста пъти предлагаме да се въведе поне един час по киберсигурност в училищата, тъй като децата както знаем са от сутрин до вечер с телефоните в ръка и не само , пред компютри и така нататък и те трябва да имат някаква дигитална хигиена. А нека не забравяме, че тези деца след като завършат училище ще работят някъде и на работното си място ще трябва да спазват някаква дигитална хигиена", сподели Петров.

Той подчерта, че преди всичко трябва хората да научат как работят вирусите, тъй като може да се стигне и до изнудване от страна на нападателите и призова:

"Ние препоръчваме на хората да не плащат подобен тип откупи, защото все пак това не е нотариална сделка, в която да има гаранция, че ще ви бъде върната информацията. И второто, заради което не трябва да се плаща е, защото по този начин се спонсорира киберпрестъпността".

Петров посъветва хората, които са получили имейл, ако имат съмнение да се обадят на телефон от официалния сайт на съответната институция. Той посочи, че разкриваемостта на извършителите е много малка. Много от компаниите на глобално ниво, а и у нас започват да търсят услугите на т. нар. "бели хакери", тъй като голяма част от българското население са били част от някаква атака. По отношение на това има ли максимална защита Петров каза:

"Аз мога да ви гарантирам на 101%, че няма 100 процентова защита в дигиталното пространство под никаква форма".

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 15.04.25: Добре сме с кохезията в ЕС, ама още догонваме

На 15 април коментаторите на "Форум" се спряха и разсъждаваха по следните тематични насоки: От мусаката в менюто кой яде картофите и кой – месото ? От влизането на България в Европейския съюз досега заплатите са се увеличили 7 пъти. Инфлацията е "100 и нещо процента". "Дръпнахме", доближихме се до другите европейски страни . Купуваме не (само)..

публикувано на 15.04.25 в 18:40

Кампания на ЧСИ срещу задлъжняване на млади потребители

В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..

публикувано на 15.04.25 в 16:25
Изложба с картини на Васил Стоилов

Изложба на художника Васил Стоилов с акцент към родното изкуство

В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов.  За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..

публикувано на 15.04.25 в 15:35

Какво трябва да знаем и правим с въвеждане на електронната трудова книжка?

От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..

публикувано на 15.04.25 в 15:17

Засякоха шофьор с 201 км/ч на Северната тангента в София

Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..

публикувано на 15.04.25 в 14:47

Министерството на финансите и БНБ: България е готова за еврозоната

"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..

публикувано на 15.04.25 в 14:20