Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кампания за ваксиниране срещу човешки папилома вирус предстои наесен

Ваксината не е в задължителния имунизационен календар, а ваксинационното покритие спада

Снимка: freepik.com

Едва 2940 дози от ваксината срещу човешки папилома вирус са поставили личните лекари на момичета от 10 до 13 години през миналата година. Данните са на здравното министерство, което заплаща имунизацията по националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка. Оттам отчитат значителен спад във ваксинационното покритие сред тази група и планират информационна кампания с деца и родители през есента. От създадената наскоро HPV коалиция, която обединява лекари и неправителствени организации, също започват кампания, насочена към родителите, която ще бъде под надслов „Защити бъдещето им“. 

Сексуален контакт, допир на кожа в кожа, контакт със заразена повърхност – така се разпространяват папилома вирусите, които са над 200 типа. При заразяване няма симптоми, но вирусът може да причини сериозни заболявания и при жените, и при мъжете - най-често рак на маточната шийка. Информацията е налична на сайта на HPV коалицията, в която преди няколко месеца се обединиха лекари и общественици, за да популяризират рисковете от тази инфекция и начина за предотвратяването им.  

Преди повече от 10 години държавата започна да осигурява ваксини срещу папилома вирус. Първоначално за момичетата на 12 и 13 години, а от две години са обхванати и девойките на 10 и 11. Разрешени за прилагане са две ваксини, внасяни от две фирми. Препаратите не съдържат жив вирус, обяснява епидемиологът д-р Христиана Бацелова, член на коалицията.  

"Идеята е да бъдат ваксинирани момичетата в период преди да започнат да водят активен полов живот и реално да имат имунитет и защита преди да започнат да водят полов живот."

Ваксината обаче може да се поставя и след тази възраст. Най-ефективна е, когато бъде приложена между 9 и 26-годишна възраст, уточнява епидемиологът. Възрастовата граница е широка, включително до 45 години, но има и случаи на поставяне след това.

Снимка: hpv-shield.ch

Тъй като ваксината не е в задължителния имунизационен календар, личните лекари трябва да убеждават родителите, че е нужно поставянето й с цел предпазване на децата от сериозни заболявания, свидетелства д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар, също член накоалицията. По думите ѝ се интересуват и родители на момченца.

Към момента усилията на здравното министерство са насочени към разширяване на обхвата на ваксинация при момичетата, тъй като данните показват спад до 1 процент при тези на възраст от 10 до 12 години. Това е свързано с рязкото намаление на доверието към ваксината срещу папилома вирус след смърт на дете, което развива рядко заболяване след поставяне на такава ваксина, припомня д-р Николова.  

"Имаше сериозен медицински доклад. Не се даде гласност на този доклад. Бяхме оставени сами да разясняваме на родителите, че това не е истина и няма риск за здравето на децата им. В България всеки ден по една жена се разболява."

Сред митовете за HPV ваксината са, че предизвиква рак, че уврежда нервната система и води до смърт.Факт е, че има риск от алергична реакция, както и при другите ваксини, признава д-р Бацелова. Ваксината е с доказана безопасност, твърди тя.

Извън националната програма желаещите да се ваксинират могат да си купят препарата, като цената варира от 130 до 170 лева на доза, а след 14-15годишна възраст нужните дози са три.  

Ваксината може да се закупи в аптека и да се постави в кабинета на личния лекар, уточнява тя. Д-р Бацелова е поставяла ваксината и на мъже, както и на момчета.

Настоящата програма на здравното министерство ще действа до 2024-та година. Според нея, за да има ефект върху обществото, обхватът на ваксинираните трябва да стигне 70-75 процента обхват на съответния набор. Една от целите на СЗО е до 2030-а година 90 процента от момичетата на възраст до 15 години да са ваксинирани срещу папилома вирус. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 27.11.24: Когато има политическа нестабилност страдат и вътрешните, и външните инвестиции

Тази седмица в студиото на "Форум"  водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста  Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..

публикувано на 27.11.24 в 18:35

Латиноамерикански и кубински ритми на концерта на Free4All

Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии.  В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..

публикувано на 27.11.24 в 18:09

Емил Минев: Силно се надявам работодателите да гледат на ангажираността на своите служители по нов начин

Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София.  Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..

публикувано на 27.11.24 в 16:58

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ подкрепя хора в нужда

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..

публикувано на 27.11.24 в 16:35

"Виненият образ на България" в конференция за професионалисти и специализирано изложение за публика

Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..

публикувано на 27.11.24 в 16:29

Палеогенетиката доказва данните от историческите извори за българите в Италия

Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...

публикувано на 27.11.24 в 16:09

Около 9% от българите ще бъдат със захарен диабет до 2045 г.

Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..

публикувано на 27.11.24 в 15:29