В зала „История на книгата” на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ до края на юли можете да разгледате изложбената витрина по повод 110 години от рождението на талантливата българската оперна певица и актриса Люба Велич.
Експозицията представя книги, албуми, звукозаписи и статии от фондовете на Националната библиотека, свързани с живота и творчеството на оперната прима.
Люба Величкова - с артистичен псевдоним Велич, е родена на 10 юли 1913 година в село Борисово (днес Славяново), Поповско. От малка проявява своя музикален талант, свири на цигулка и пее в училищния хор на шуменската гимназия.
Учи пеене при Георги Златев-Черкин, по-късно продължава музикалното си образование във Виенската музикална академия.
Как Мария Калас съди българката и съдът се произнася в полза на Велич пред БНР-Радио София разказа Мария Бранкова, куратор на изложбата. Това кара сопраното с гръцки произход да дойде и да направи завидната си кариера в Европа.
След години отново я канят в „Метрополитън“ за постановка, в която само се появява, без да пее. Но след появата ѝ на сцената постановката е прекъсната, защото публиката я аплодира 15 минути. Павароти и Джоан Съдърланд ѝ целуват ръка.
Велич е най-известна с изпълнението на главната роля в операта „Саломе” на Рихард Щраус.
На репетициите на премиерата присъства самият Щраус, а след представлението той се обръща към българката с думите, които са цитирани в цялата австрийска преса: „Не знаех, че моята музика е толкова хубава! Вие ми открихте това чрез Вашия глас. Ако Орфей е бил гениален певец магьосник, вие сте наистина неговата дъщеря“.
Запис от тогава (1944 г.) няма, но „Саломе“ с Велич е издавана на плочи в Австрия и Германия.
Въпреки, че тръгва от Софийската опера, дълго време Люба Велич работи в Австрия и в „Метрополитън” в Ню Йорк и може би затова не е толкова известна у нас, предполага Бранкова.
Приключва с пеенето на 46-годишна възраст. След това се снима в над 70 роли в европейското кино.
От Попово е взела и засадила здравец във Виенския парк.
Когато примата си отива от този свят на 2 септември 1996 г., „Щатсопера” за първи път в историята си спуска черни знамена на фасадата. Погребението ѝ се превръща в масова проява на любов и почит към голямата оперна певица, създала най-добрата „Саломе“ на XX век.
Освен витрините в сградата, виртуална изложба може да се разгледа и в сайта и Ютюб канала на Националната библиотека.
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Живеещи в кв. „Изток“ и на ул. „Опълченска“ протестират пред сградата на Столичната община с искане да бъде спряно застрояването и запазени зелените площи в града. Недоволството на гражданите от кв. „Изток“ е породено от намерението да се строи в междублоково пространство на ул. „Самоков“. Според жителите всичко започва преди около 10-15 г., когато се..
Масовото разпространение на грипа се очаква да започне през декември, каза в интервю за БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести. В края на януари и началото на февруари е пикът на заболеваемостта, посочи той. Проф. Кантарджиев припомни, че от пълно здраве грипът те поваля на легло в..
Има ли Черен петък или месеците на промоциите преливат един в друг до края на коледните празници. Коледните промоции докосват клиентите емоционално, но на какво залагат търговците по време на Черния петък, разказва в ефира на Радио София комуникационният експерт Любомир Аламанов . “Започват да се чуват и виждат леко истеричните нотки на почти всички,..
След серия от нападения в столичния район "Оборище", заради зачестилите инциденти с жени, а в някои случаи и с деца, районната администрация организира среща с граждани и полицаи. Добрата новина е, че и двамата са задържани и настанени за лечение. Става дума за психично болни мъже, които водят скитнически начин на живот. Единият има криминални прояви и..