"Идеята за филма започна доста преди пандемията. Въобще не подозирахме, когато тръгнахме с филм наречен "Чума", че ще се случи това. Не бих казала, че сценарият претърпя много промени за да се адаптира към пандемията, която преживяхме, защото си беше доста актуален така или иначе на това, което се случи. Доста неща, като че ли бяха същите. Имаше дълъг период на финансиране. От НФЦ имахме субсидия първо за развитие, след това за реализацията на филма и го снимахме едва през миналата година", сподели Войникова.
По думите й историята е на един чорбаджия, който се връща от Божи гроб със своя син и заварва чумата да върлува по нашите земи. Сюжетът е минималистичен и е концертриран върху личната драма и се развива върху народопсихологията на цялото село.
Филмът е сниман в района на село Каменица, като се налага екипът на художниците Георги Димитров и Владимир Шишков да възстановят полуразрушени къщи, за да създадат декора на дома на чорбаджийската къща, селската кръчма и манастира.
"Успяхме максимално без етнографска точност да пресъздадем една епоха. Беше предизвикателство", каза Войникова. Тя добави, че са се оказали в условия на инфлация, като е трябвало да се справят без творчески компромиси. По думите й посланието на филма е дали пазим семейните ценности, тъй като те са поставени на изпитание през всеки един ден.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
За събитията и нови активности предвидени по повод 130 години от създаването на Български туристически съюз, разказа в предаването “Радиокафе“ изпълнителният секретар на БТС Лъчезар Лазаров, който не скри вълнението на екипа на БТС и на всички туристически дружества по повод юбилейната годишнина в настоящата 2025-а година...
Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на лявото ухо /по-масивна от намираните досега/, бронзова гривна на ръката, костени игли в прическата. До..
Изложбата “Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“ се откри днес, 17 юли, в градината пред Народния театър “Иван Вазов“. Тя съдържа архивни снимки и документи, чрез които посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с дейността около формирането на тези първи музикални състави..
Нов наръчник показва, че настолните игри, освен източник на забавление, могат да бъдат и ключ към приятелства, доверие и преодоляване на бариери. Проектът "BEYOND – Building Bridges: Empowering Youth, Nurturing Determination“, който е реализиран с подкрепата на програма Еразъм+, предлага конкретни решения за по-добра интеграция и психо-социална..
Документалният филм за Мими Николова “Синьо - Животът на Мими Николова“ имаше своята премиера. Филмът проследява живота на първата българска поп певица - изпълнителката на песента "Замълчи, замълчи“ от култовия български филм "Любимец 13“, изпълнителката на песента, превърнала се в химн на любовта “Когато луната изплува“. За филма разказа..
Областният управител на София - град Стефан Арсов очаква днес да се срещне с представители на Столичната община, за да получи ключовете и документацията от парк "Врана". Миналата седмица от парка бяха изтеглени екипите на общината. Отново официално не беше предадена документацията за парк "Врана“ Областният управител заяви, че ще приеме..
От 15 юли в народния календар започнаха Горещниците – трите най-горещи дни през лятото. В тези дни обичаите повеляват хората да не ходят пеша, да не се изнася огън от къщата, да не се работи на нивата, защото ожънатите снопи се запалват от гръмотевици и светкавици, а жените не перат и не вършат къщна работа. Всеки един от дните е покровителстван от..