Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво е да пишеш за известни български творци

Снимка: Радио София

Какво е да пишеш за известни български музиканти и звездни артистични тандеми? Подробности в предаването "Радиокафе" разказа Веселина Паскова, автор и съавтор на биографичните книги на Орлин Горанов, Кирил Маричков и книгата "1+1=1. Успели българи в тандем".

"Първата книга, която направихме заедно с Орлин Горанов беше неговата автобиография. Причината това да се случи е издателство "Книгомания", тъй като те правят една поредица с биографични, или автобиографични книги за популярни наши артисти и изпълнители и хора свързани с изкуството. Което е много хубаво, защото тези хора преминават действително през много интересни моменти от живота си, докато израснат и станат популярни и обичани хора", каза Паскова.

Тя уточни, че всички хора имат и положителни и отрицателни качества, но при тандемите хубавото е, че правят заедно нещо, което харесват.

"С Орлин се познаваме отдавна. Той е един благородник на българската сцена и в живота изобщо. Когато водиш разговор с такъв човек, ако няма непосредствена приятелска връзка може и да не се получи. Аз мисля, че няма проблем когато човек иска да сподели за себе си, човек с удоволствие говори за себе си понякога. Но когато хората са близки нещата са по-лесни. Когато познаваш човека, можеш да го питаш неща, които не знаеш, или които би му спестил. Много е по-лесно, много по-открито, много по-истински, но това зависи също от хората. Орлин е един много голям артист, той може да говори със всеки, много е общителен", отбеляза Паскова и допълни:

"След поп сцената идва и оперната сцена. Всъщност Орлин може да изпее абсолютно всичко без никакъв проблем. Затова е и толкова популярен с дуетите си със своите колеги - първо, защото е много голям музикант изпълнител, второ - адски е толерантен. Той дава възможност на човек като себе си да се разгърне и всъщност двамата да направят нещо много красиво. Много е ценен, много е голям Орлин".

Тя е написала и биографичната книга за Кирил Маричков "На прага на времето", като неговият път заедно с група "Щурците" е историята на българската рок музика през ХХ век. По думите на Паскова особено след концертите хората искат да си купят книга и това е някаква връзка между Маричков и почитателите на музиката.

"Той е много увлекателен събеседник. Кирил знае толкова много, той е като една енциклопедия, чете страшно много и сега и въобще. Тъй като се познаваме аз имах възможност да видя библиотеката му, която е огромна, той я е наследил и от баща си. Той може да разказва за всяко едно нещо, няма значение каква е темата. Аз няколко пъти му предлагах да съберем тези истории в книга, не само защото те са интересни и не само защото той говори интересно, а и за това, че той все пак е един свидетел на няколко епохи", каза тя.  

По думите й книгата независимо, че е около 500 страници се чете лесно. Паскова сподели, че да се пише за известни музиканти и артисти е обич, удоволствие и голямо изживяване.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: Българска скейтборд федерация

Скейтбордисти се състезават в Самоков тази събота

Състезание по скейтборд ще се проведе тази събота (14 септември) в Самоков. Участниците ще премерят сили в скейтзоната, която се намира в градския парк „Крайискърец“. Състезанията са част от подготовката на спортистите и привличат все повече деца към тези спортове – скейтборд и сноуборд, съобщи пред БНР-Радио София Христо Ахтаподов, който е..

публикувано на 13.09.24 в 18:10

Леле, да идем на фестивал с укулеле!

За шести път София е домакин на любопитния фестивал Uke Fest , в който има много настроение и музика, а както и името подсказва главна роля почти във всички събития е малката симпатична китарка, по-правилно казано – укулелето. Датата  е 15 септември (неделя), а началото – 11 часа, обяви пред БНР-Радио София Юлия Лилова , която освен..

публикувано на 13.09.24 в 17:25

Владимир Тодоров - от Холивуд до България

Аниматорът Владимир Тодоров е един от най-значимите български артисти. Той е работил с големи режисьори по големи холивудски проекти и е написал книга озаглавена "Холивудобългарин". За нея той говори пред Радио София. Той сподели, че "киното е илюзия и изобщо е измамна работа" и добави: "Има хора, които вярват в плоската земя, има хора,..

публикувано на 13.09.24 в 17:02

Ученическите пособия може да са опасни за най-малките в клас

При покупката на училищни принадлежности родителите на учениците от първите класове е добре да избягват стоки с необичаен външен вид и особено такива, които имитират различни храни. Препоръката изрази пред БНР-Радио София основателят на онлайн платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова.  Тя даде пример с течни лепила във..

публикувано на 13.09.24 в 16:44

Какво мислите за изкуствения интелект?

Какво мислят хората за изкуствения интелект? Подробности разказа Георги Караманев, програмист и журналист от сайта Дигитални истории. Той е направил анкета по тази тема, тъй като е установил, че има силна негативна енергия и негативни настроения относно изкуствения интелект - голям страх и голямо неглижиране. До момента в анкетата са взели..

публикувано на 13.09.24 в 15:50

Дебатът между Тръмп и Харис ще остане единствен

Седмицата, която изпращат в САЩ, мина(ва) под знака на проведения дебат на кандидат-президентите от Демократичаската и от Републиканската партия - вицепрезидентът на САЩ Камала Харис и бившият президент Доналд Тръмп. Според няколко социологически проучвания, Харис е надделяла с 1 до 5 процента. "Разликата е много малка. Ще отнеме..

публикувано на 13.09.24 в 15:36

Булгакон 2024 ще се проведе в София

Булгакон 2024 е Национален фестивал на феновете на фантастиката. Това е 25-о издание фестивала, а клубът отбелязва 50 години от създаването си. Гост в предаването "Радиокафе" беше Жоро Пенчев, основен двигател на събитието. Той е дългогодишен журналист в областта на фантастичния жанр, след основателите е на списанието за фентъзи, фантастика и..

публикувано на 13.09.24 в 14:36