Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ДПК е по-подходящо днес от ООД и АД

Адв. Виктор Токушев

В България вече съществува нова правноорганизационна форма - Дружество с променлив капитал (ДПК), чието създаване цели да отговори по подходящ начин на бързо развиващия се бизнес на стартъп компании, които разработват иновативни, високотехнологични продукти и предлагат различни услуги.

ДПК е хибридна форма между персонално и капиталово търговско дружество. Капиталът се разпределя в дялове като минималният размер на един дял може да бъде 0.01 лв. За разлика от другите правни форми - ООД, АД, капиталът на ДПК няма да се обявява в Търговския регистър и Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, а ще се установява в края на финансовата година с приемането на годишния финансов отчет. Това законодателно решение улеснява прехвърлянето на дялове и извършването на всякакви промени в капитала.

С ДПК се създават предимства не само за работодателите, но и за техните служители, които ще сключат договори и ще имат право на дял от дружеството при определени условия, като постигане на конкретни финансови резултати, сключване на определен брой сделки и други.

Чрез придобиването на дялове служителите ще имат право да участват в разпределението на печалбата, като по този начин ще бъдат мотивирани да постигат по-добри резултати и ще получат допълнителен приход.

Управителният орган може да бъде както едноличен (Управител), така и колективен (Управителен съвет).

Върховен орган е Общото събрание на съдружниците или едноличният собственик, като съдружниците могат да взимат участие на Общото събрание и по други въпроси, които са уредени в дружествения договор.

С новата формена форма българи и чужденци по-лесно ще могат да основават обща компания в България, по-лесно ще може да предлагат компаниите си на борсата. Пада изискването за начален капитал и сега можеш да стартираш компания и само с 1 стотинка.

Сред предимствата са и нови отношения с държавата и администрацията - по-лесно правене на бизнес, по-малка административна тежест и по-бързи процеси за управление на бизнеса. 

BESCO инициира, изготви законопроекта и след 4-5 години работа успя да събере подкрепата на депутатите в 3 парламента, след стотици срещи и разговори.

ООД и АД са форми въведени в Германия през 1900 г. Днес предизвикателствата са други. 50 000 лв. за първоначален капитал понякога са много за прохождащи компании. ДПК отговаря по-добре на съвременните обществено-икономически отношения. Подходящо е за фирми, които искат да привлекат способни служители , търсят растеж и търсят международни инвеститори, изтъкна пред БНР-Радио София д-р Виктор Токушев е адвокат и преподавател по право в СУ, член на управителния борд на Българската предприемаческа асоциация (BESCO).

Чуйте повече по темата в разговора на Лъчезар Христов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ако вниманието и умът на детето са привлечени от нещо друго интересно, то ще остави телефона

Рубен Лазарев: Интерпретирайки, детето развива критично мислене

Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..

публикувано на 03.07.25 в 17:31
Снимки: insait.ai

INSAIT праща специализанти в легендарна лаборатория на Масачузетския технологичен институт

Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..

публикувано на 03.07.25 в 15:50
Д-р Ивайло Лазов е сериозно разтревожен

Графикът на пернишкото АГ-отделение е до 8 юли, без кадри ще бъде затворено

АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София  д-р Ивайло..

публикувано на 03.07.25 в 15:18
Христо Велев

Cairos AI - българската иновация, която превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации

Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..

публикувано на 03.07.25 в 13:18
Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров

Посланията на поезията и музиката за глобалните човешки проблеми

Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..

публикувано на 03.07.25 в 13:12
Проф. Амелия Личева с новата си стихосбирка

В "Крепости срещу страха" проф. Амелия Личева изследва формите на страха

Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..

публикувано на 03.07.25 в 10:19

НВИМ с изложба “Глад 2.0“ по повод 109-ата годишнина на Музея

Тази вечер, от 16.00 часа в Националния военноисторически музей ще бъде открита изложбата “Глад 2.0“ по повод 109-ата годишнина на Музея и се осъществява в партньорство с Художествена галерия - Казанлък. Изложбата интерпретира фундаменталната тема за глада в пет различни аспекта – физически глад, глад за самосъхранение, глад за сигурност, глад за истина и..

публикувано на 03.07.25 в 09:10