Радиокафе отново гостува на едно магнетично и живописно място, възпято в творчеството на Иван Вазов – община Костенец. Gоворим за историята, културата, развитието, традициите и обичаите, за лечебната и профилактична сила на минералната вода, за развитието на селския и спа туризъм. Започваме с г-н Йордан Ангелов – кмет на община Костенец:
"Всеки бил в Костенец знае, че тук всичко е различно. За съжаление по време на пандемията бе трудно. Близостта до големите градове ни правят лесни за посещение. Минералната вода е най-голямата ни гордост. Местните наричат Костенец "долината на здравето". За съжаление минералните бани не са общински и се надяваме да си ги върнем и да можем да инвестираме.
Надяваме се на национална стратегия за развитие на минералните води. В миналото в плажа са влизали между 2 и 3 хиляди души. Костенец е известен и с кибритената си фабрика, функционира до ден-днешен. За съжаление почти е затворена фабриката за хартия след взрив. Получихме два безлихвени заема от държавата. Успяхме да асфалтираме доста улици, читалищата работят повече от добре, подготвяме музейна сбирка.
В момента имаме 10376 жители в общината. Хората пътуват за да учат и работят в София. Но имаме добра образователна инфраструктура. Всички деца са добре дошли в детските градини. Млади кадри работят в сферата на образованието и културата, такъв е и екипът ми. За мен е гордост, че няма излезнало дете да учи в друг град."
Гостува ни зам.-кметът Маргарита Минчева:
"Костенец е събирателен образ на всичко, което общините мечтаят. Гордеем се с водопадите, църквата, Траянови врата. Имаме даденостите, най-важното са хората. Не сме спирали да търсим решение за минералните води. Обектите не са общински - те са собственост на Специализирани болници за рехабилитация. С тях имаме добра комуникация. Държавата трябва да направи стратегия. Надявам се да може да се намери възможност за използване на банята в Момин проход.
Вече имаме над 20 км асфалтирани пътища и 8 км подменен водопровод. Ремонтирали сме всички училища и детски градини. Не можахме да развием както искаме социалната политика заради двете години безвремие на държавно ниво, няма защо да го крием. За нас лятото е усилена работа, асфалтираме още няколко улици и ремонтираме големия салон на читалището. Очакваме одобрение за мерки за енергийна ефективност в училищата. Децата ни са активни и будни. Няма по-голяма награда от това, да ги виждаме щастливи. След 7-и клас почти няма дете, което да е отишло да учи навън."
Ето и Любка Кацарова – кмет на с. Костенец:
В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..
Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България, обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) . Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..
Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..
Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..
В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет , с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си. Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..
Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..
На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..