Въпреки че в България липсват преки финансови стимули за закупуване на електромобили, от началото на 2023 г. са регистрирани над 4500.
МОСВ поиска такива съфинансиращи суми да се дават от европейска програма, но това никъде не е допуснато.
Това заяви пред БНР-Радио София Илия Левков от Индустриален клъстер „Електромобили“ (▼).
„У нас пушещите автомобили трябва да бъдат конфискувани. Държавата трябва да реши развитие на транспорта в тази посока. Все още цените са високи за нашите стандарти. Има финансови стимули за общински институции, например, но след обществена поръчка трябва да се плати цялата стойност на колата и чак тогава може да се кандидатства за субсидия пред Националния екодоверителен фонд. Много по-добре е този стимул да е първата вноска за лизинг“, отбеляза Левков.
По отношение на електромобилите в Европа безапелационно на първо място е Норвегия, категоричен е експертът. Той посочи, че първоначално в северната страна е имало стимули – общо около 17 500 евро финансова инжекция, включително и неплащане на данъци. Там обаче пазарът е толкова наситен, че вече втора година няма такива стимули за покупка на електромобили.
По думите на специалиста, софиянци вече спокойно могат да отидат на море с електромобил - с 1-2 почивки, които са нужни и за друго.
На територията на страната има достатъчно бързи зарядни станции, съществува и възможност да запазиш час за зареждане онлайн.
„Зарядната инфраструктура не трябва да е безплатна, но не и спекулативна – допълни Левков. И подчерта - Електромобилът трябва да е услуга, а не собственост.
Той каза още, че стандартната гаранция на повечето батерии е 8 години. След първите 10 години капацитетът спада с 20%, но батерията може да се използва за складиране на фотоволтаична енергия.
Следващият лидер в света ще бъде Китай. Там продадените електрически автомобила за година са 1,4 млн.
Чуйте разговора на Антония Каменичка.
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..