Допълнителни 6 млн. лв ще бъдат отпуснати за студентски стипендии, предвижда бюджетът за 2023 година, каза председателят на Националното представителство на студентските съвети в България (НПССБ) Даниел Парушев. Сега минималният праг за стипендия е 85 лв., ще бъде направено предложение сумата да стане 120 лв. Обмисля се и вдигане на максималния праг, който от 180 лв. да стане 200 лв. Масовата практика е да се избира минималния размер, за да получат повече студенти средства.
Събеседници по тези теми бяха Даниел Парушев, председател на Националното представителство на студентските съвети и Антонио Дачовски – председател на КС на Националното представителство в разговор в предаването „Ритъмът на столицата“.
Според Парушев, допълнителните 6 млн. лв., като и увеличените 80 млн. за стипендии ще дадат възможност за промяна на постановление 90 на Министерския съвет.
НПССБ вече е входирало искане до министъра на образованието и науката да се разгледа възможността за това увеличение.
Тази стипендия се дава по успех за 5 месеца, ако разглеждаме най-високия праг – 180-200, това са 20 лв. на месец, за 5 месеца - 100 лв., така че това ще подпомогне при закупуването на учебници, заплащането на студентско общежитие, включително и за семестриалната такса в някои университети, защото някой може да получи стипендия за 2 семестъра, твърди Парушев и допълва, че е е нужно тези средства да бъдат обвързани с минималната работна заплата за страната.
„Моята лична статистика показва, че много от колегите, които идват 1 курс, 90% от тях вече работят, и в крайна сметка, дори ида работят, пак не могат да изкарат нужния доход, за да живеят нормално", смята Антонио Дачовски – председател на КС на НПССБ.
На територията на страната има 52 висши училища. Почти във всеки областен град има по едно висше училище, в което се преподава по повечето специалности.
"Да, студентът трябва да учи и да вземе своята диплома, но за това трябва да има добри условия", посочи още Парушев.
Той допълни, че в момента местата в студентските общежития са 2 пъти по-малко от кандидатстващите за тях.
Какво е състоянието на студентските общежитията и условията за живеене в тях и още интересни детайли - чуйте в разговора на Антония Каменичка в звуковия файл.
Фестивал на чая FesTEAval събира на едно място любителите на ароматната гореща напитка и обединява култура, образование и изкуство. В рамките на фестивала ще бъдат представени разнообразни чаени предложения от цял свят, комбинирайки както традиционни, така и модерни вкусове. Чаят ще бъде съчетан с културни демонстрации и лекции, за здравословния..
Пътешествие в света на научните загадки и бъдещите технологии, което ще промени начина, по който виждате света около вас, обещават на любопитни зрители и участници организаторите от Ratio на форум в София Тех Парк, която ще се проведе на 9 ноември, събота, след 10:00 часа. Предвидени са завладяващи теми, представени от международни..
Стигнахме ли дъното? - това попитаха седмичните коментатори на "Форум" след случилото се снощи пред Народния театър "Иван Вазов" по повод постановката на Джон Малкович по пиеса на Бърнард Шоу. Протестът, прераснал във физически сблъсък, сякаш е активно мероприятие от гледна точка на политическия интерес, подхвърлиха Тодор Терзиев и Манол..
На 9 ноември (събота) от 18:00 ч. в Клуба на фоторепортерите в Ларгото ще бъде представена изложбата "Виетнам - цветове и традиции" на фотографа Радослав Свирецов. Под формата на виртуална разходка и презентация Радослав и Катрин Свирецови ще представят своето незабравимо фотографско пътешествие , което разкрива автентичната красота на Виетнам..
Основният замърсител с фини прахови частици в София е битовото отопление. Почти две трети от замърсяването се дължи на него, заяви заместник-кметът на Столична община Надежда Бобчева, цитирана от БТА. На второ място се нарежда замърсяването от праха, който се получава след като автомобилите напуснат зелени площи, а на трето място - транспортът. В..
Откакто ДДС за ресторантьорите беше намален, всяка година от бранша правят анализи и предоставят данните на Министерството на финансите и на съответната парламентарна комисия. "Изсветляването е абсолютен факт. Много по-малко са случаите на неиздаване на касови бележки. За 2022 и 2023 г. приходите в държавата от преки и косвени данъци от бранша..
Нулевото ДДС при мелничарството и хляба е социална мярка. С връщането на ДДС на 20% в този сектор ще се вземат около 60 милиона лева от джоба на потребителя и е предпоставка за съживяване на сивия сектор – той в момента е нула. Това коментира пред БНР-Радио София Мариана Кукушева , председател на УС на Националния браншови съюз на..