Допълнителни 6 млн. лв ще бъдат отпуснати за студентски стипендии, предвижда бюджетът за 2023 година, каза председателят на Националното представителство на студентските съвети в България (НПССБ) Даниел Парушев. Сега минималният праг за стипендия е 85 лв., ще бъде направено предложение сумата да стане 120 лв. Обмисля се и вдигане на максималния праг, който от 180 лв. да стане 200 лв. Масовата практика е да се избира минималния размер, за да получат повече студенти средства.
Събеседници по тези теми бяха Даниел Парушев, председател на Националното представителство на студентските съвети и Антонио Дачовски – председател на КС на Националното представителство в разговор в предаването „Ритъмът на столицата“.
Според Парушев, допълнителните 6 млн. лв., като и увеличените 80 млн. за стипендии ще дадат възможност за промяна на постановление 90 на Министерския съвет.
НПССБ вече е входирало искане до министъра на образованието и науката да се разгледа възможността за това увеличение.
Тази стипендия се дава по успех за 5 месеца, ако разглеждаме най-високия праг – 180-200, това са 20 лв. на месец, за 5 месеца - 100 лв., така че това ще подпомогне при закупуването на учебници, заплащането на студентско общежитие, включително и за семестриалната такса в някои университети, защото някой може да получи стипендия за 2 семестъра, твърди Парушев и допълва, че е е нужно тези средства да бъдат обвързани с минималната работна заплата за страната.
„Моята лична статистика показва, че много от колегите, които идват 1 курс, 90% от тях вече работят, и в крайна сметка, дори ида работят, пак не могат да изкарат нужния доход, за да живеят нормално", смята Антонио Дачовски – председател на КС на НПССБ.
На територията на страната има 52 висши училища. Почти във всеки областен град има по едно висше училище, в което се преподава по повечето специалности.
"Да, студентът трябва да учи и да вземе своята диплома, но за това трябва да има добри условия", посочи още Парушев.
Той допълни, че в момента местата в студентските общежития са 2 пъти по-малко от кандидатстващите за тях.
Какво е състоянието на студентските общежитията и условията за живеене в тях и още интересни детайли - чуйте в разговора на Антония Каменичка в звуковия файл.
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..
Техническият университет в София организира тридневен форум "Стажове 2025" . Днес той се провежда в София, на 9 април - във Филиал Пловдив, а на 10 април - в Инженерно-педагогическия факултет и Колеж Сливен. За участие са се регистрирали над 110 работодатели. Форумът беше открит в 10.00 часа във фоайето на учебен блок 12 на Техническия..
Серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики от Валентин Ангелов събуждат очите ни за това, което ни е липсвало през зимата – празникът, пъстротата, музиката на цветовете и светлината. Това е неговата 13-а поредна експозиция , по думите му "нещо като годишен отчет". Названието на изложбата е по името на едно от платната,..