Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С колко ще се вдигнат студентските стипендии и за какво ще стигат?

Снимка: Невена Николова

Допълнителни 6 млн. лв ще бъдат отпуснати за студентски стипендии, предвижда бюджетът за 2023 година, каза председателят на Националното представителство на студентските съвети в България (НПССБ) Даниел Парушев. Сега минималният праг за стипендия е 85 лв., ще бъде направено предложение сумата да стане 120 лв. Обмисля се и вдигане на максималния праг, който от 180 лв. да стане 200 лв. Масовата практика е да се избира минималния размер, за да получат повече студенти средства.

  • За какво увеличение ще стигнат заложените в Бюджет 2023 средства за стипендии, достатъчен стимул ли са те за студентите и какво е състоянието на студентските общежития?

Събеседници  по тези теми бяха Даниел Парушев, председател на Националното представителство на студентските съвети  и Антонио Дачовски – председател на КС  на Националното представителство в разговор в предаването „Ритъмът на столицата“.

Според Парушев, допълнителните 6 млн. лв., като и увеличените 80 млн. за стипендии ще дадат възможност за промяна на постановление 90 на Министерския съвет. 
НПССБ вече е входирало искане до министъра на образованието и науката да се разгледа възможността за това увеличение.

Тази стипендия се дава по успех за 5 месеца, ако разглеждаме най-високия праг – 180-200, това са 20 лв. на месец, за 5 месеца - 100 лв., така че това ще подпомогне при закупуването на учебници, заплащането на студентско общежитие, включително и за семестриалната такса в някои университети, защото някой може да получи стипендия за 2 семестъра, твърди Парушев и допълва, че е е нужно тези средства да бъдат обвързани с минималната работна заплата за страната.

  • Дали стипендията е някаква форма на поощрение, която да отличи студентите, които имат добри постижения или за реално покриване на разходите, които генерира един студент, имайки предвид поскъпването на живота в София, привилегия ли е да си студент тук, ако си отнякъде другаде?

„Моята лична статистика показва, че много от колегите, които идват 1 курс, 90% от тях вече работят, и в крайна сметка, дори ида работят, пак не могат да изкарат нужния доход, за да живеят нормално", смята Антонио Дачовски – председател на КС на НПССБ.

На територията на страната има 52 висши училища. Почти във всеки областен град има по едно висше училище, в което се преподава по повечето специалности.
"Да, студентът трябва да учи и да вземе своята диплома, но за това трябва да има добри условия", посочи още Парушев.

Той допълни, че в момента местата в студентските общежития са 2 пъти по-малко от кандидатстващите за тях.

Какво е състоянието на студентските общежитията и условията за живеене в тях и още интересни детайли - чуйте в разговора на Антония Каменичка в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София - 30°, едва ли ще вали

Днес ще бъде слънчево. Развитие на купеста облачност ще има в следобедните часове над планинските райони. Само на изолирани места ще превали краткотраен дъжд. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 30° и 35°, за София - около 30° . По Черноморието ще бъде слънчево. Преди обяд ще..

публикувано на 02.07.25 в 07:20

Музиката на Йохан Щраус-син идва от Виена в България с целия си блясък

През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..

публикувано на 01.07.25 в 18:58

Амарантът е здравословна суперхрана и златна мина за земеделците

Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..

публикувано на 01.07.25 в 18:19

Ще забранят ли в ЕС продажба на котки и кучета в магазини за домашни любимци?

Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..

публикувано на 01.07.25 в 16:25

Д-р Стойчо Кацаров: Ако НЗОК не е монополист, здравно неосигурените може да са по-малко

20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..

публикувано на 01.07.25 в 15:36

Неподозираните ползи от бавното каране на автомобил в града

Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..

публикувано на 01.07.25 в 14:07

"Малката елфа" е новото куклено заглавие в афиша на Младежкия театър

"Малката Елфа“ е спектакъл  за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш.  "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...

публикувано на 01.07.25 в 12:53