Безплатни занимания за деца предвиждат през целия месец август в Общинския исторически музей в Брезник. Всяка сряда там ще се провежда Лятна академия, която вече четвърта година е едно традиционно и очаквано събитие,където децата от града се учат на занаяти.
Дейностите са традиционна инициатива за музея в Брезник. По този начин малчуганите се запознават със стари занаяти, практики и техники в изкуството.
"Творят чрез грънчарство, рисуване и други занимания. Садим цветя, рисуваме с тебешири, пускаме хвърчила, но най-много децата се забавляват със грънчарството – работа на грънчарско колело и работа на ръка", разказа пред Радио София, Ваня Димитрова, уредник в Общински исторически музей и един от ръководителите на Лятната академия.
Всяка сряда от 10 до 12 часа пред сградата на музея, Лятната академия събира деца от различни възрасти.
"Идват и от 2-годишните идват и 15-годишни и правим всичко. Работим първо на грънчарско колело, което им е най-атрактивно и най-забавно, след това садим цветята, заравяме съкровища, търсим ги", разказа уредникът и уточни, че децата не се делят по възраст, а работят всички заедно.
По думите й до 20-25 деца посещават академията всяка седмица.
Всички деца могат да заповядат, всяка сряда от 10 до 12 часа, посочи още тя.
Заниманията в академията всяка година се надграждат, екипът се събира и предлага това, което би било интересно за децата, взимат се предвид и желанията на самите малчугани.
Художничката Ралица Евтимова, която е приятел на музея, обучава децата в работата с грънчарското колело, а в другите обучителни дейности участва целия екип на музея, сподели уредникът Ваня Димитрова. Тя разкри още, че за малчуганите представлява интерес етнографската експозиция на музея, която е свързана с Брезник, Брезнишко и Граово – така наречените граовски носии. Впечатляват се и от бита на Граово – как са се прехранвали, какво са правили нашите предци, поясни Ваня Димитрова.
След приключването на Лятната академия, музеят организира изложба с творби на децата, за положения труд те биват награждавани с грамоти.
Чуйте още от интересния разговор на Невена Николова в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..