Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възможен ли е справедлив енергиен преход у нас

ТЕЦ "Марица изток 2"
Снимка: Живко Нанев

Пътят на справедливия преход - докъде е България? Една от най-големите заплахи за глобалната климатична система е изгарянето на въглища. На тях се падат 70% от емисиите на парникови газове в света. Замърсяването на атмосферата в резултат на минното дело и тежката индустрия е огромен проблем , като на въглищата се дължат и две трети от здравните проблеми в следствие на замърсяването на атмосферата в Европа.

Икономическото развитие налага постепенното затваряне на въглищните централи до средата на века, което ще доведе до безработица. Именно "справедливият преход" ще пренасочи работниците в други сфери. Подробности по темата разказа Апостол Дянков – ръководител на програма "Климат и енергия към WWF".

По думите му България е най-закъсняла по отношение на изпълнението на европейските политики за справедлив преход. В рамките на ЕС е съставен план за постигането на справедлив преход за въглищните райони. Това за нас са трите района - Стара Загора, Перник и Кюстендил.

"Ние реално нямаме приети планове за тези региони, а в тях се планират най-важните инвестиции", отбеляза Дянков.

Той посочи, че това се дължи на политически причини, но в момента се наблюдава, че дори по пазарни съображения въглищните мощности затварят. Ако неконтролирано и непланирано се случи централите да бъдат затворени, това ще доведе до тежки социални последици.

Относно намаляването с 40%  на парниковите емисии до 2030 г. и с 80-90% до 2050 г. и дали имаме шанс да го постигнем, Дянков каза:

"Ние не само, че имаме, но ситуацията е много политически деликатна, защото ние всъщност изпълняваме междиннните цели за целта - 40%. Тоест, действително през 2023 година производството на електроенергия от въглища е спаднало толкова, че ние в момента изпълняваме тези цели. Това за всички е ясно, но то някак си е трудно да се каже политически от същите хора, които до скоро са казвали, че изпълнението е невъзможно".

Дянков отбеляза, че идеята е да се започне от затварянето на най-замърсяващите централи, като се премине към сезонен режим на останалите. Относно домакинствата, той посочи, че има програми за енергийна ефективност, но те внимателно трябва да бъдат планирани за да бъде преходът социално поносим.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В лечебните ни заведения работят 35% по-малко медицински сестри, отколкото преди 9 години

През последното десетилетие броят на медицинските сестри у нас с около една трета. Всяка пета сестра е в пенсионна възраст. Дефицитът на такива кадри е световен проблем, но у нас той е още по-остър. Това се подчерта по време на днешна кръгла маса за проблемите на здравните грижи в България. Въпреки настояването за дългосрочно решение на..

публикувано на 07.05.25 в 17:39
Димитър Пенев и Добри Димов полагат капсулата.

Положиха капсула на времето на стадион "Българска армия"

Капсула на времето, съхраняваща специални послания към бъдещите поколения армейски фенове, бе поставена днес в основите на легендарния Сектор Г на стадион "Българска армия“, съобщиха от ЦСКА.  Церемонията бе организирана от ЦСКА по случай 77-годишнината от основаването на клуба, която бе чествана на 5 май, и присъстваха легенди и бивши играчи на клуба,..

публикувано на 07.05.25 в 17:21

Софийското село Мрамор кани на Първия фолклорен фестивал "Шопско веселие"

На 10 май в софийското село Мрамор ще се състои Първият фолклорен фестивал "Шопско веселие". Целта на организаторите от Народно читалище „Св. Иван Рилски-1922” с. Мрамор, е да бъде съхранен и популяризиран българския песенен, танцов и словесен фолклор, както и са се насърчи развитието на културния живот в селото. Очаква се за първото издание..

публикувано на 07.05.25 в 16:26

Мемоарите на Алексей Навални, налични на 22 езика, ще излязат и у нас

“Този свят винаги ще има нужда от отцепници, дисиденти, авантюристи, аутсайдери и бунтовници, които задават въпроси и огъват правилата“ Исабел Алиенде. Всичко това със сигурност би могло да бъде казано за руския политик Алексей Навални, лидерът на опозицията извън граница, който “изгоря“ в битката за една друга Русия… Навални е руски..

публикувано на 07.05.25 в 16:11

Предметът "Добродетели и религии" ще е задължително-избираем, с три програми

Няма да се учи задължително религия в клас и свещеници няма да влизат в училище , за да преподават по новия предмет "Добродетели и религии". Това обяви образователният министър Красимир Вълчев на брифинг в Министерството на образованието и науката относно програмите за предмета. Концепцията вече е публикувана на сайта на образователното..

публикувано на 07.05.25 в 16:08

Потребителите искат повече стойност за парите си, а не да се окичат с брандове

Данните от новия Индекс на потребителя в проучване на EY показват, че потребителите все повече се съобразяват с цената и по-малко с бранда. В изследването са се включили над 20 000 потребители от цял свят. Оказало се е, че за 88% от клиентите рекламните съобщения и цялостната комуникация на брандовете не отговарят на техните нужди и..

публикувано на 07.05.25 в 15:38

Представят реконструкция на танцовия филм "Стената" на хореографа Мила Искренова

Днес (7 май), стартира 18-ото издание на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик" под мотото "Жестове на съпротива". До 21 май фестивалът събира на едно място артисти и теоретици, които прескачат границите на въображението. За "Антистатик" в София пристигат едни от най-интересните имена на съвременната танцова сцена. 18-ото..

публикувано на 07.05.25 в 14:23