Очаква се следващата седмица да бъде разписана нормативната промяна за увеличаването на стойността.
Допълнителни 2 милиона лева към първоначално предвидения бюджет за асистирана репродукция ще бъдат насочени за инвитро процедури с новата им стойност. Тя е с хиляда лева повече спрямо досегашната. Какво ще успее да покрие предвидената сума като процедури – по темата е разговора с Валентина Иванова, член на УС на Фондация "Искам бебе".
"Тепърва ще трябва да се преподпишат нови договори с инвитро центровете и да се изготви алгоритъм къде и в коя част ще бъдат насочени средствата – дали към медикаменти, или към медицинска услуга, или към двете части", каза тя и изрази надежда, че ще бъде сформирана една работеща група от специалисти, които да изкажат мнението си. Предполага се, че те ще излязат със счетоводни документи и експертна оценка за реалните нужди на центровете, които да бъдат покрити, поясни Иванова.
"Към нас се обръщат двойки, които са изразходили опитите си за финансиране през Националния фонд, или се нуждаят от донорска програма, която държавата не финансира по никакъв начин“, каза още тя.
По думите й през Националния фонд двойката може да получи до четири опита до момента на стойност до 5 хиляди лева, за което има и възрастово ограничение до 43 години.
"Но не всички двойки попадат, независимо от възрастта в тези критерии. При хората с репродуктивни проблеми рязко намалява и възрастовата граница", подчерта Иванова и посочи като пример хората с намален яйчников резерв, чиято възрастова граница е от 23 до 27 години.
Припомняме, че поради тази причина и снижаването на възрастовата граница от Фондация "Искам бебе" призоваха Здравната каса да поема няколко профилактични изследвания за репродуктивните способности на младите хора.
В тази връзка Валентина Иванова уточни, че базовите хормонални изследвания се поемат от здравната каса, но спермограмата и цветната снимка се самофинансират, а те са едни от изследванията необходими за установяване на репродуктивен проблем.
В разговора ще чуете още: За наскоро обнародваната наредба, която регламентира нормативната база за асистираната репродукция в България и какви са промените в нея, какъв е правилният подход към репродуктивното здраве, за който е нужно да знаят младите хора.
Чуйте повече в звуковия файл.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..