Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Допълнителни средства за инвитро процедури на семействата, които кандидатстват

Снимка: Fb/Искам бебе

Държавата ще заплаща до 6 хиляди лева за инвитро процедура за семействата, които кандидатстват за финансиране от Центъра за асистирана репродукция. Новата стойност е гарантирана в бюджета за тази година, стана ясно след среща на финансовия министър Асен Василев с представители на Фондация "Искам бебе".

Очаква се следващата седмица да бъде разписана нормативната промяна за увеличаването на стойността.

Допълнителни 2 милиона лева към първоначално предвидения бюджет за асистирана репродукция ще бъдат насочени за инвитро процедури с новата им стойност. Тя е с хиляда лева повече спрямо досегашната. Какво ще успее да покрие предвидената сума като процедури – по темата е разговора с Валентина Иванова, член на УС на Фондация "Искам бебе".

"Тепърва ще трябва да се преподпишат нови договори с инвитро центровете и да се изготви алгоритъм къде и в коя част ще бъдат насочени средствата – дали към медикаменти, или към медицинска услуга, или към двете части", каза тя и изрази надежда, че ще бъде сформирана една работеща група от специалисти, които да изкажат мнението си. Предполага се, че те ще излязат със счетоводни документи и експертна оценка за реалните нужди на центровете, които да бъдат покрити, поясни Иванова.

"Към нас се обръщат двойки, които са изразходили опитите си за финансиране през Националния фонд, или се нуждаят от донорска програма, която държавата не финансира по никакъв начин“, каза още тя.

По думите й през Националния фонд двойката може да получи до четири опита до момента на стойност до 5 хиляди лева, за което има и възрастово ограничение до 43 години.

"Но не всички двойки попадат, независимо от възрастта в тези критерии. При хората с репродуктивни проблеми рязко намалява и възрастовата граница", подчерта Иванова и посочи като пример хората с намален яйчников резерв, чиято възрастова граница е от 23 до 27 години.

Припомняме, че поради тази причина и снижаването на възрастовата граница от Фондация "Искам бебе" призоваха Здравната каса да поема няколко профилактични изследвания за репродуктивните способности на младите хора.

В тази връзка Валентина Иванова уточни, че базовите хормонални изследвания се поемат от здравната каса, но спермограмата и цветната снимка се самофинансират, а те са едни от изследванията необходими за установяване на репродуктивен проблем.

В разговора ще чуете още: За наскоро обнародваната наредба, която регламентира нормативната база за асистираната репродукция в България и какви са промените в нея, какъв е правилният подход към репродуктивното здраве, за който е нужно да знаят младите хора.

Чуйте повече в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00