Очаква се следващата седмица да бъде разписана нормативната промяна за увеличаването на стойността.
Допълнителни 2 милиона лева към първоначално предвидения бюджет за асистирана репродукция ще бъдат насочени за инвитро процедури с новата им стойност. Тя е с хиляда лева повече спрямо досегашната. Какво ще успее да покрие предвидената сума като процедури – по темата е разговора с Валентина Иванова, член на УС на Фондация "Искам бебе".
"Тепърва ще трябва да се преподпишат нови договори с инвитро центровете и да се изготви алгоритъм къде и в коя част ще бъдат насочени средствата – дали към медикаменти, или към медицинска услуга, или към двете части", каза тя и изрази надежда, че ще бъде сформирана една работеща група от специалисти, които да изкажат мнението си. Предполага се, че те ще излязат със счетоводни документи и експертна оценка за реалните нужди на центровете, които да бъдат покрити, поясни Иванова.
"Към нас се обръщат двойки, които са изразходили опитите си за финансиране през Националния фонд, или се нуждаят от донорска програма, която държавата не финансира по никакъв начин“, каза още тя.
По думите й през Националния фонд двойката може да получи до четири опита до момента на стойност до 5 хиляди лева, за което има и възрастово ограничение до 43 години.
"Но не всички двойки попадат, независимо от възрастта в тези критерии. При хората с репродуктивни проблеми рязко намалява и възрастовата граница", подчерта Иванова и посочи като пример хората с намален яйчников резерв, чиято възрастова граница е от 23 до 27 години.
Припомняме, че поради тази причина и снижаването на възрастовата граница от Фондация "Искам бебе" призоваха Здравната каса да поема няколко профилактични изследвания за репродуктивните способности на младите хора.
В тази връзка Валентина Иванова уточни, че базовите хормонални изследвания се поемат от здравната каса, но спермограмата и цветната снимка се самофинансират, а те са едни от изследванията необходими за установяване на репродуктивен проблем.
В разговора ще чуете още: За наскоро обнародваната наредба, която регламентира нормативната база за асистираната репродукция в България и какви са промените в нея, какъв е правилният подход към репродуктивното здраве, за който е нужно да знаят младите хора.
Чуйте повече в звуковия файл.
Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..