Ще присъстват мениджъри, инженери, предприемачи, общественици, ученици, студенти и много млади ентусиасти в сферата на технологиите. Събитието се организира от PARA- Professional Association of Robotics, Automation and Innovations.
Повече за това, за дейността на PARA и какво успяха да постигнат от основаването си преди 5 години, разговор с Кристиян Михайлов – съосновател,член на УС и секретар на PARA.
PARA е технологично и бизнес НПО, което обединява над 80 компании в сферата на иновациите, роботиката, индустриалната автоматизация, образователните услуги в тази сфера.
"При нас има компании, които произвеждат роботи, интегрират ги, работят с производства. Има "умни" фабрики, софтуерни компании и цялостно такива, които са дали висока добавена стойност", посочи Михайлов и допълни:
"Нашата роля е да помагаме на компаниите да се автоматизират по най-добрия и най-бързия начин и да им помогнем да излязат навън, от гледна точка на взаимоотношения и да растат съответно".
За последните 5 години PARA отчита своите успехи.
"Това, което произвеждат нашите членове определено е успешно – първият български колаборативен робот, софтуерни дигитални близнаци, имаме компании, които интегрират роботи в български и международни предприятия", посочи още Кристиян Михайлов.
Ролята на асоциацията е да бъде мост между бизнеса, държавата, индустрията и образованието, изтъкна той.
На фокус във PARA e темата за образованието - какви умения трябва да развиваме и да научим, за да бъде България актуална в световен мащаб.
"Когато говорим за високо технологично образование, то това е един микс между математика и физика, която да е интересна за учениците и те разбират защо учат това – математика, физика, програмиране", каза той и поясни, че в индустрията, в бизнеса, достъпът до дигиталния свят минава именно през програмирането – навлизането на ИИ, роботите и решаването на комплексни проблеми. Образованието трябва да предоставя теория, която да е разбираема за тези, които я учат, бе категоричен той.
Важна образователна инициатива на асоциацията е Инкубатор по роботика, в която се предоставят условия на младежите в рамките на 6 месеца да създадат работещ прототип на идеята, с която са кандидатствали.
"В тази инициатива ние им помагаме те да разработят своите 10 проекта, и на форума Robotics Strategy Forum 2023 ще се борят за различни възможности и награди", каза още Кристиян Михайлов.
"Концепцията ни за образование е, така нареченото проектно базирано образование – да пипнеш, да решеш проблем, да го превърнеш в определен вид бизнес", изтъкна той. Форумът, на който младежите ще могат да презентират своите идеи е с вход свободен, но се изисква регистрация на сайта на асоциацията. Участниците са ученици и студенти.
PARA e изготвила и доклад, който отразява постиженията на страната ни в сферата на роботиката. Повече конкретика ще чуете в разговора.
Посетителите на форума ще могат да се запознаят с дейността на повече от 40 компании, които произвеждат различни продукти и услуги, под формата на ЕКСПО, да видят различни видове хардуер – роботи и машини. Ще има и конферентна част, която ще включва различни дискусии.
Чуйте още от разговора с Кристиян Михайлов. С него разговаря Христина Иванова.
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..
Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..
BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..
Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София. Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти. Гостуват ни Димитър Узунов – артистичен директор и д-р Владимир Божилов – научен..
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..