Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алтернативните начини за придвижване в София - проблеми и предизвикателства

Снимка: БГНЕС

В дискусия по алтернативните начини за придвижване в столицата събеседници в предаването „Добър вечер, София“ бяха Огнян Божилов от екипа на сдружението “Софенхаген” и Иво Делин от сдруженията Велоеволюция и Критична маса“.

 „Беше ми омръзнало от хаоса по пътищата и от това как никой не спазва правилата, затова реших аз да започна да ги спазвам“, споделя Иво Делин от сдружение „Вело еволюция“, основано през 2007 година.

„Аз също карах по грешния начин, защото улицата ме беше научила на това, затова реших да си препрочета Закона и да започна да карам абсолютно законно“, допълва той, разказвайки, как през повечето от детските и юношески години е бил активен колоездач из софийските улици.

Създава и група във фейсбук за велосипедни алеи в България - по това време в София почти са липсвали.

Когато групата става популярна, се обединява със сдружението „Велоеволюция“, на което по-късно и до момента е избран за председател. Включва се в първото  и най-голямо велошествие, организирано в София, в което участват над 3 хил. велосипедисти.


Огнян Божилов от сдружение „Софенхаген“ сподели:

„Опитахме се да направим прототип на български електрически скутер, преди около 3 години направихме пилотен тест на платформа за споделени велосипеди и с днешна дата платформата „Софенхаген, която най-общо  представлява уебсайт, който дава възможност за лесно намиране и споделяне на веломаршрути в София, на нашата карта могат да се открият както официалните велоалеи, така и неофициални, но безопасни маршрути“.

Стараем се да държим картата максимално богата и актуална, като на нея се отбелязват и конфликтни места,  в които има вероятност за създаване на ситуации, включително отбелязваме и места на които има лоша настилка, допълни той.

В разговора ще чуете увеличил ли се е броят на колоездачите в София от пандемията насам и има ли точна статистика?

Вече има инсталирани камери на ключови места в София, които ще правят денонощни преброявания на велотрафика, уточни в тази връзка Иво Делин.

„Ако имат успех и работят без особено много грешки, очакваме от Столичната община да разширят тази мрежа от камери“, допълни още той.

  • Кои са факторите, които могат да допринесат колоезденето в града да стане по-атрактивно и приятно?

Божилов посочи, че най-важни са според него удобството и безопасността.

Позовавайки се на думите на известен архитект и урбанист: „Хората ще правят това, което им е лесно. Ако направиш карането на колело лесно и приятно, ще карат колело…“

  • Какво е състоянието и наличието  на веломрежата в София?
  • Има ли потенциал за нейното разширяване?

Чуйте повече конкретика по тези въпроси в разговора на Боян Бочев в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50