Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Природозащитници предотвратиха разрешение за по-голяма горска сеч

Снимка: архив

Промените в Закона за горите, сред които предлаганото двойно или тройно увеличаване на сечта на дървета, застрашават българската природа и население.

Силно разтревожени от такива текстове членове на Коалиция „За зелен рестарт“ (MOVE.BG, „Грийнпийс“-България, WWF България и „Институт Кръгова икономика“) изпратиха отворено писмо до Народното събрание и до министрите на земеделието и горите, околната среда и водите и енергетиката.

Въпреки желанието за приемане „по бързата писта“, в резултат на реакцията на природозащитниците народните представители отхвърлиха законопроекта.

Това съобщиха пред БНР-Радио София Балин Балинов и Кристиян Димитров от „Грийнпийс“-България (▼).


Бързането на депутатите те обясниха донякъде с наближаването на местните избори и нуждата да се разпределят дърва за огрев на част от населението. В по-малките общини това е начин да се упражнява контрол и зависимост.

Балинов припомни, че една от последиците на обезлесяването са наводненията, свлачищата, които пряко могат да вземат и човешки жертви.

Възобновяемата енергия е една светла алтернатива, отбеляза Димитров. И изрази надежда от законова дефиниция за енергийно бедни.

„Ако питаме българската дървопреработвателна индустрия, оттам ще кажат, че губим, ако не сечем, но в момента човечеството се намира в безпрецедентна криза. Хората продължават да извършват екоцид“, изтъкна Асен Ненов от Института Кръгова икономика (►) 

Той допълни, че има връзка между живите същества. Сеченето на гори води до загуба на биоразнообразие, а последствията от това могат да бъдат дори поява на заболявания.

Екозащитниците припомниха, че ЕС работи по инициативата за засаждане на поне 3 млрд. дървета до 2030 г. Съществува онлайн наблюдение как върви залесяването. До момента са засадени 11,5 милиона дървета, което съвсем не е достатъчно като темп и процент.

Чуйте още по темата в разговора на Яна Спиридонова.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00