Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нидерландия е най-предпочитана от българските студенти

Снимка: Reuters

Къде в чужбина избират да учат българските студенти тази година? Подробности по темата разказа Кристина Божилова, управител на образователният консултант Интеграл. Освен ръководител на компанията, тя дълги години е консултант за висше образование, а впоследствие и мениджър на Университетския отдел.

"Наблюденията ни са, че 15% повече кандидат студенти тази година се насочват към образование в чужбина и това е в сравнение с кампанията миналата година и има причини за това. От една страна се дължи на придобилата все повече популярност дестинация Нидерландия за българските десетокласници. От друга страна пък много от кандидатите решават да комбинират и да си подадат документи в различни държави. Това е с една основна цел - да имат по-голям шанс за прием и по-голям избор накрая", отбеляза тя.

Освен това каза, че за трета година се затвърждава тенденцията кандидатите по-рано да задвижат процедурата с кандидатстването, особено за най-желаните специалности. Подготовката започва още в 10 и 11 клас под формата на сертификати, които учениците трябва да издържат.

"Ние забелязваме последните години, че голяма част от кандидатите и студентите, които изпращаме в чужбина всъщност се връщат в България. Връщат се да понатрупат професионален опит 2-3 години, след което отново се връщат за една магистратура или MBA програма навън", отбеляза Божилова.

По думите й конкуренцията за Нидерландия става все по-голяма, защото преди Брекзит водещата дестинация е била Великобритания. В момента финансовите условия в Обединеното кралство не са примамливи за българските семейства, таксите са се повишили двойно и тройно, отпаднало е и финансирането, което е покривало такса обучение. Повишен е интересът има и към Италия и Белгия.

"Гъвкави стават и самите работодатели, защото те стимулират развитието на служителите си, като поемат ако не цялата, то поне част от инвестицията по тези MBA програми, която не е малка. Отделно самите институции, които предлагат тази програма са много гъвкави. Може да не напускате работното си място и да учите MBA програма една или две години. Това се случва, като се пътува до различни точки, в които дадената институция има кампуси", посочи Божилова.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлана Иванова

Много искрено съприкосновение с публиката

Светлана Иванова за Салона на Музите 2024: "Всичко започна в един интимен салон по време на пандемията, пренесохме се във Военния клуб. Натрупаха се тази година 10 концерта, много музика се изля, едно съзвездие от изключителни виртуози. Изключително съм благодарна на тези приятели, които ми се довериха, с които се случи вълшебството. Много леко се..

публикувано на 29.12.24 в 11:48

Филхармонията и нейните Летописи

Софийска филхармония е не само културна институция, а фактор за превръщането на София в истинска европейска столица. Летописец ѝ е Андрей Андреев, бил е директор на Пловдивската филхармония, Оперно-филхармоничното дружество и Средното музикално училище в Пловдив, преподавател в Музикалната академия в в София, Академията за музикално и танцово изкуство,..

публикувано на 29.12.24 в 10:39
Празнична София

Софийски разкази - Празнична София

Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:

публикувано на 28.12.24 в 15:00
Морета

Адресите на любовта - годеницата на Батенберг изпада в депресия

В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат.  Двамата млади благородници са влюбени, но руският..

публикувано на 28.12.24 в 14:00

Пазар на желанията

Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..

публикувано на 28.12.24 в 11:25

Хлябът приема емоцията на човека

Пекарна „Рецептите на баба“  - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..

публикувано на 28.12.24 в 11:00

Всеки има право да бъде различен

Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..

публикувано на 28.12.24 в 10:35