Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Софийски разкази - инж.Иван Иванов

Може би най-любимият и със сигурност един от най-значимите софийски кметове е инж.Иван Иванов С журналиста Станислав Колев, автор на книгата за Иван Иванов, в две части говорим за забележителната личност:

"Няма по-обикновено име, то отговаря на голяма част от живота му. Роден е в 1891 в офицерско семейство с пет деца. Отказва се от военната кариера и записва инженерни науки в Кралската баварска политехника. Прекъсва по време на Междусъюзническата война, въпреки че е пацифист, прави саможертва и отива на фронта, но се дипломира в 1915. след връщането му работи в паважното отделение на общината, въпреки че не е по специалността му на хидроинженер. Това е за него школа. В Първата световна строи мостове и понтони в инженерната рота. След края ѝ го канят на работа в Общината в отделението за водоснабдяване.

При него няма емоционални изблици и скандали. Високоорганизиран е. Подрежда си нещата, преследва ги и ги решава. Не е довел докрай единствено химна на София, поръчан на Маестро Атанасов.

След огромните бежански вълни, в 1919 София расте, с нея и нуждите ѝ от вода - тя е във воден режим. Появява се малария и други болести. Разстоянието до Рила е 67 км и дори днес такъв проект никак не е лесен. Всички останали водни ресурси биха били недостатъчни само след години. Инж. Иванов изучава римския водопровод от витошкото плато и опита на Виена. Политическата обстановка след 1923 също не благоприятства работата на общината, но нуждите на София не чакат.

За да го има водопровода, Иван Иванов обикаля и записва всяко кътче от Рила - една година съм изследвал бележките му в ДА и Народната библиотека. Обявява се конкурс в два етапа - до Бистрица и оттам до Бели Искър. Първият етап се строи от немска фирма. Вторият, по-голям включва още една германска и една италианска, работата няма аналог в Европа за времето си - единият от тунелите е над 3 км. Проектите са под ръководството на инж. Иванов. Той непрекъснато е на строежите и като установява несъответствие на цимента, разпорежда на италианците да го разрушат и изградят наново. Въпреки, че те се опитват да се оплачат на премиера Ляпчев, последният защитава инж.Иванов."

Продължението - тук: 

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята на 69 български генерали в третата книга от поредицата "Българските генерали 1878 – 1946"

В края на април, Националният военноисторически музей официално представи третата книга от поредицата "Българските генерали 1878 – 1946“, озаглавена „С воля и отдаденост“, с автори проф. Тодор Петров и доц. д-р Соня Пенкова. Те са създатели и на предишните две части на първото по рода си систематизирано и цялостно изследване на произхода,..

публикувано на 06.05.25 в 11:55

Вход свободен в Националния военноисторически музей

Националният военноисторически музей днес работи с вход свободен от 10.00 до 17.00 часа по повод 6 май – Ден на храбростта и Празник на Българската армия. Гостите ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще е достъпът и до временните изложби "Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство..

публикувано на 06.05.25 в 10:11
Цар Борис III на Гергьовденския парад в София на 6 май 1941 г.

Гергьовденският парад в София на 6 май 1941 г.

Навършват се 145 години от първото честване на Гергьовден като Ден на храбростта и Българската армия. В звуковия файл можете да чуете откъс от най-стария запис на Гергьовденския парад в София от 6 май 1941 година, когато на пл. "Св. Александър Невски" Цар Борис III прави преглед на военните части и поздравява юнкерите и кадетите от Военното..

публикувано на 06.05.25 в 09:08
Свети великомъченик Георги Победоносец

Почитаме св. Георги Победоносец

Православна църква почита днес паметта на свети Георги Победоносец -  с богослужения в храмове и манастири в цялата страна. Светецът е покровител на земеделците, овчарите и стадата, както и олицетворява храбростта. Затова и 6 май е Ден на храбростта и празник на Българската армия. По стара традиция Гергьовден поставя началото и на..

публикувано на 06.05.25 в 07:49

Слънчев Гергьовден, с вероятност за следобедни валежи

Днес ще преобладава слънчево време. След обяд и вечерта ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, съобщиха от НИМХ. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. В Западна и Северна България се повишава вероятността за локални значителни количества и градушки. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-югозапад, в Дунавската равнина ще се..

публикувано на 06.05.25 в 07:08
Проф. Гордана Медин

Проф. Гордана Медин: Докато стигне своята зрялост, термоядреният синтез ще продължава да стимулира умовете

ЦЕРН е най-голямата европейска организация за изучаване на физиката на елементарните частици и тяхната енергия. Това е място, където всички учени споделят знания и осъществяват трансфер на технологии. Катя Василева разговаря с проф. Гордана Медин , която се занимава с физика от над 40 години. Работила е в Хамбург, след това - в ЦЕРН. В..

публикувано на 05.05.25 в 17:34
Предвидените купи и медали

За 21-ви път ще се проведе Националният туристически преглед "Кристален еделвайс"

Тази година за 21-ви път ще се проведе Националният преглед на туристическите умения и сръчности “Кристален еделвайс”. Това са ученически състезания, които се провеждат на язовир “Копринка”, близо до гр. Казанлък в няколко дисциплини.  Състезанието се провежда между 20 и 22 юни. Участват ученици между пети и 12. клас, като са разделени в две..

публикувано на 05.05.25 в 16:35