Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честваме Успение на Света Богородица

Снимка: pravoslavieto.com

С тържествени богослужения православната църква чества един големите християнски празници - Успение на св. Богородица, наричан още голяма Богородица. Празникът е в прослава на чудния начин, по който Божията майка завършва земния си живот. Врачанският митрополит Григорий обясни:

"В много от песнопенията става въпрос, че гробът на Пресвета Богородица е врата от земята към небето. Тя е вече на небесата с тяло и душа, за да продължи от там да бъде майка на целия човешки род. И като такава, Света Богородица ще бъде първата, която ще ни подпомогне, ще ни подкрепи, ще ни насочи по правилния път и ще ни предпазва от всякакви пречки и изкушения във скърби и нужди, във всяко едно време от нашия живот".

Празникът е популярен още като Голяма Богородица и е патронен за много храмове и манастири в страната. Официален празник е и на морската столица

Имен ден празнуват над 180 000 българи. Сред тях 103 000 носят най-разпространеното женско име у нас - Мария.

В Троянския манастир "Успение Богородично“ хиляди миряни пристигат, за да се поклонят и помолят пред чудотворната икона на Света Богородица, която се пази там от векове. По традиция, в храма на манастира ще бъде отслужена Света литургия, поясни игуменът епископ Сионий:

„Празникът е Успение, но е много тържествен, много оптимистичен, защото пречистата отиде на небесата при Бога и стана огнен стълб па молитвата за всички човеци; Празник, който е свързан с нашата постоянна благодарност към пречистата Божия майка за нейните неспирни молитви, които отправя към за целия човешки род; Празник, който е изпълнен с голяма надежда, с голямо упование, защото всички ние сме благодарни за нейното небесно застъпничество за нас човеците и за това, че тя със своите благодатни ръце освещава и благославя целия народ и постоянно стои пред лицето на Бога в молитва за всички нас“.

След светата литургия чудотворната икона на Света Богородица Троеручица, която се пази в храма на манастира, ще бъде пренесена с литийно шествие до близкия параклис, изграден на мястото, където е извършила първото си чудо още през 16-ти век.

„Изцеряването на едно болно дете, което е и първото регистрирано чудо на тази свето икона.“


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04

В обществото хигиената е всичко

Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" :   "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..

публикувано на 04.01.25 в 10:37

Освобождението на София, 147 години по-късно

За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..

публикувано на 04.01.25 в 10:15
Михаела Ангелова

Психолог: Начертайте малките си стъпки до голямата цел и не зарязвайте хобито

За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..

публикувано на 03.01.25 в 18:32

Изборът за българските "Думи на годината" започва на 6 януари

Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..

публикувано на 03.01.25 в 16:16
Александър Кръстев

Как да създадем подкаст? 5 съвета от Александър Кръстев

Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..

публикувано на 03.01.25 в 15:05
Доц. Мариана Тодорова

Доц. Мариана Тодорова: Технологиите правят мозъка мързелив, заради ИИ осъзнаваме какво значи да си човек

Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..

публикувано на 03.01.25 в 13:16