Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме Успение на Света Богородица

Снимка: pravoslavieto.com

С тържествени богослужения православната църква чества един големите християнски празници - Успение на св. Богородица, наричан още голяма Богородица. Празникът е в прослава на чудния начин, по който Божията майка завършва земния си живот. Врачанският митрополит Григорий обясни:

"В много от песнопенията става въпрос, че гробът на Пресвета Богородица е врата от земята към небето. Тя е вече на небесата с тяло и душа, за да продължи от там да бъде майка на целия човешки род. И като такава, Света Богородица ще бъде първата, която ще ни подпомогне, ще ни подкрепи, ще ни насочи по правилния път и ще ни предпазва от всякакви пречки и изкушения във скърби и нужди, във всяко едно време от нашия живот".

Празникът е популярен още като Голяма Богородица и е патронен за много храмове и манастири в страната. Официален празник е и на морската столица

Имен ден празнуват над 180 000 българи. Сред тях 103 000 носят най-разпространеното женско име у нас - Мария.

В Троянския манастир "Успение Богородично“ хиляди миряни пристигат, за да се поклонят и помолят пред чудотворната икона на Света Богородица, която се пази там от векове. По традиция, в храма на манастира ще бъде отслужена Света литургия, поясни игуменът епископ Сионий:

„Празникът е Успение, но е много тържествен, много оптимистичен, защото пречистата отиде на небесата при Бога и стана огнен стълб па молитвата за всички човеци; Празник, който е свързан с нашата постоянна благодарност към пречистата Божия майка за нейните неспирни молитви, които отправя към за целия човешки род; Празник, който е изпълнен с голяма надежда, с голямо упование, защото всички ние сме благодарни за нейното небесно застъпничество за нас човеците и за това, че тя със своите благодатни ръце освещава и благославя целия народ и постоянно стои пред лицето на Бога в молитва за всички нас“.

След светата литургия чудотворната икона на Света Богородица Троеручица, която се пази в храма на манастира, ще бъде пренесена с литийно шествие до близкия параклис, изграден на мястото, където е извършила първото си чудо още през 16-ти век.

„Изцеряването на едно болно дете, което е и първото регистрирано чудо на тази свето икона.“


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юлиян Петров

Юлиян Петров: НВО след IV и след X клас имат статистически характер, излишно натоварват

Синдикатът "Образование" към КТ "Подкрепа" направи анализ на предлаганото учебно време за предстоящата учебна 2024/2025 година. Експертите към профсъюза напомнят, че традиционното начало на учебната година е на 15 септември . И настояват при определяне продължителността на ваканциите да се отделят почивните дни и официалните празници, за..

публикувано на 22.08.24 в 14:58

Седмица за почит към приноса и таланта на Ален Делон в Дома на киното

От 23-ти до 27-ми август, Домът на киното в София организира седмица за почит към приноса и таланта на Ален Делон в 7-то изкуство с панорама от емблематични негови филми. Такава селекция от негови филми излъчва и Българската национална телевизия. В програмата на тематичната седмица са подбрани заглавия от филмографията на Ален Делон, в които му..

публикувано на 22.08.24 в 14:08

Изложба, вдъхновена от разговори на художници със затворници

Изложба, създадена след срещи на художници със затворници, ще бъде подредена в галерия "Доза" от 26 август до 14 септември.  Експозицията е озаглавена "Между обитатели (Изкуство от затвора)" и е курирана от Цветелина Анастасова, съобщават организаторите, цитирани от БТА. Със свои творби в събитието участват Антония Колева-Нитра, Драгомир..

публикувано на 22.08.24 в 13:05

"681 причини" за посещение на културни и исторически обекти в страната

През месеците август и септември се провежда кампанията „681 причини“. Целта е да стимулира посещението на културни и исторически обекти в страната, каза пред Радио София Андрей Лилов от екипа на кампанията. „Имаме разкошно културно наследство, имаме разкошни места за посещение, но те не са посещавани, поне по начина, по който ни се иска на..

публикувано на 22.08.24 в 12:52

Психичното здраве на учениците във фокуса на 11-ата Национална конференция по глобално образование

Училищата играят изключително важна роля за насърчаване на добро психично здраве и благосъстояние на учениците. Част от целите им е да създадат безопасна и подкрепяща среда, да свързват учениците със загрижени възрастни и да насърчават положителните взаимоотношения с връстници. Това ще са и част от темите на 11-ата Национална конференция по..

публикувано на 22.08.24 в 11:46

Урок за приятелство и рок с децата в "Подуяне"

Проектът "Урок за приятелство и рок" търси начини за подобряване на средата в детската градина, заедно с родители и учители. Той се осъществява с финансовата подкрепа на Столична Програма "Култура", Направление 9: "Културно-образователни проекти, активни публики". В него участват музикантите: Здравко Кръстев - китара и вокал, Борис Самаринов бас..

публикувано на 22.08.24 в 10:10

Къде да оставим кучето си, когато сме на почивка

Kак да планираме почивката си, когато не можем да вземем кучето си с нас? Съвет даде експертът от екипа на фондация "Четири лапи" Антония Рикова. По думите й акцентът е върху кучетата, защото котките и другите домашни любимци така или иначе си остават вкъщи, като за тях вариантът е да намерим някой, който да се грижи за тях. "Хубаво би..

публикувано на 22.08.24 в 09:17