Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви промени са нужни в образованието, за да бъде то на европейско ниво?

Снимка: Pixabay

Даването на домашни работи е спорна тема сред учителската гилдия. Според някои преподаватели домашната работа е формално занимание така, както е заложена в момента.

Разговор със Зорница Трифонова, координатор Програма "Образование и социално-емоционални умения" в Асоциация "Родители".

Повече от 20 години Асоциация „Родители“ работи експертно в сферата на образованието. Застъпва се за образователните теми, както и за ролята на родителите в образователната система, в която трябва да има най-добрите образователни политики за деца, тя да бъде подкрепяща за тяхното цялостно развитие, даваща им умения, които след това да им служат в живота като възрастни, за да могат да се реализират по възможно най-добрият начин, посочи тя.

„Не сме сигурни по какъв начин ще помогнат предложените изменения на отделни наредби, броят на домашните и начинът на оценяване за цялостна промяна в образователната система и в образованието. Много отдавна е настъпил моментът, в който би трябвало българското образование да се доближи до световните тенденции и да отговаря на съвременните изисквания на света, в който децата живеят и за който ще трябва да се подготвят“, подчерта Зорница Трифонова.

Все още има един елемент в образованието – развиване на академични знания, които имат своята роля, нужни са за детето, за да може да ги усвои, прилага и ползва, но липсва практичният елемент, което не дава много възможности на децата, учейки по този начин да развиват своите компетентности по начина, по който се възприема ученето през последните години – цялостно развитие на личността на детето, развиване на ключови умения, социални и емоционални компетентности. Този аспект е много важно да бъде застъпен и да присъства в съвременното образование, изтъкна тя.

По думите й, трябва да бъдат променени изцяло учебните програми, начинът по който децата да учат, за да могат това, което теоретично са получили като знание в областта, в която искат да се развиват, да успеят реално да го приложат, да виждат как това, което учат може да се използва в живия живот. Училището трябва да бъде място, където детето да може да развие и упражни своите умения за живота навън, умения за критично мислене, дигитална-медийна грамотност, много важни умения, за да може едно дете да се развива цялостно и пълноценно, категоричен е експертът.

В разговора ще чуете още: За нужното взаимодействие и обратна връзка между учители и родители. Родителите като част от образователния процес, възможно ли е партньорство между училището и семейството? Със Зорница Трифонова разговаря Данаил Конов.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50