Даването на домашни работи е спорна тема сред учителската гилдия. Според някои преподаватели домашната работа е формално занимание така, както е заложена в момента.
Разговор със Зорница Трифонова, координатор Програма "Образование и социално-емоционални умения" в Асоциация "Родители".
Повече от 20 години Асоциация „Родители“ работи експертно в сферата на образованието. Застъпва се за образователните теми, както и за ролята на родителите в образователната система, в която трябва да има най-добрите образователни политики за деца, тя да бъде подкрепяща за тяхното цялостно развитие, даваща им умения, които след това да им служат в живота като възрастни, за да могат да се реализират по възможно най-добрият начин, посочи тя.
„Не сме сигурни по какъв начин ще помогнат предложените изменения на отделни наредби, броят на домашните и начинът на оценяване за цялостна промяна в образователната система и в образованието. Много отдавна е настъпил моментът, в който би трябвало българското образование да се доближи до световните тенденции и да отговаря на съвременните изисквания на света, в който децата живеят и за който ще трябва да се подготвят“, подчерта Зорница Трифонова.
Все още има един елемент в образованието – развиване на академични знания, които имат своята роля, нужни са за детето, за да може да ги усвои, прилага и ползва, но липсва практичният елемент, което не дава много възможности на децата, учейки по този начин да развиват своите компетентности по начина, по който се възприема ученето през последните години – цялостно развитие на личността на детето, развиване на ключови умения, социални и емоционални компетентности. Този аспект е много важно да бъде застъпен и да присъства в съвременното образование, изтъкна тя.
По думите й, трябва да бъдат променени изцяло учебните програми, начинът по който децата да учат, за да могат това, което теоретично са получили като знание в областта, в която искат да се развиват, да успеят реално да го приложат, да виждат как това, което учат може да се използва в живия живот. Училището трябва да бъде място, където детето да може да развие и упражни своите умения за живота навън, умения за критично мислене, дигитална-медийна грамотност, много важни умения, за да може едно дете да се развива цялостно и пълноценно, категоричен е експертът.
В разговора ще чуете още: За нужното взаимодействие и обратна връзка между учители и родители. Родителите като част от образователния процес, възможно ли е партньорство между училището и семейството? Със Зорница Трифонова разговаря Данаил Конов.
Министерството на здравеопазването (МЗ), Регионалната здравна инспекция (РЗИ) – София и „Информационно обслужване“ АД подновяват кампанията "еЗдраве" от днес до 22 декември поради огромния интерес, съобщават от ведомството. Чрез него всеки може да получи достъп до електронното си здравно досие през своя мобилен телефон. През декември съдействие в..
След над 200 интервюта журналистката Валентина Петкова трудно, но внимателно е подбрала 55 от тях, за да ги включи в един сборник. За книгата "55 изповеди за любовта. Двама в люлката" единственият водещ критерий при подбора е бил тези интервюта, взети обикновено в дома на съответната двойка, да са с личности от различни сфери на духовния..
С наближаването на коледните празници множество домакинства, фирми, детски и социални заведения вече активно слагат коледната украса през декември. Това може да се окаже опасна задача, ако украсата бъде закупена от съмнителни търговци, съобщава БГНЕС. От началото на годината от пазара са спрени над 100 опасни светлинни вериги, показват данните на..
25 предизвикателства, с които да бъдем по-добри и активни граждани е коледната инициатива, която стартираха от Фондация "Конкордия" – България. Със своя специален Коледен календар "25 дни доброта" те отправят нестандартно предизвикателство - вместо традиционните шоколадови изненади, всеки ден от календара крие вдъхновяваща задача. От 1 декември до..
На днешния ден отбелязваме 133-тата годишнина от създаването на Военномедицинска академия (ВМА). Празникът беше почетен с поднасяне на венци пред паметника на загиналите медицински чинове пред сградата на ВМА и награждаване на служители за проявен висок професионализъм. На събитието присъстваха представители на Президентството, Народното събрание,..
Тунелът на жп прелеза на бул. "Ботевградско шосе" вече е пребоядисан, като са направени и тематични стенописи, посветени на спортните легенди - Никола Цолов, Ивет Горанова, Гунди и Котков. Състоянието на подлезите в "Подуяне" е един от основните проблеми, пред който е изправен района, каза пред Радио София кметът Кристиян Христов. "Една..
Нарязани гуми, счупени чистачки, надраскани със спрей автомобили. Това не е необичайна гледка в крайните квартали на София. Причината е, че колите се оказват паркирани на места, които някои столичани смятат за свои, защото "от години паркират на тях". Особено ако колите са с регистрация, различна от софийска, вандализмът няма граници...