Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Константин Павлов, кмет на "Лозенец": Сметосъбирането и поддържането на зелените площи остават проблем

Строителството на детски градини в София трябва да продължи

| Интервю
Константин Павлов
Снимка: БГНЕС

За София са необходими бързи, по-малко бюрократизирани и по-електронизирани общински услуги, по-добро сметосъбиране, по-добра поддръжка на парковете и основната инфраструктура в града. Това заяви пред БНР Константин Павлов - кмет на район "Лозенец" и кандидат за нов мандат. 
Той напомни, че ГЕРБ управляват столицата от 18 години. И призна, че има постигнати някои неща. При други обаче има проблеми - сметосъбирането, почистването, поддържането на зелените площи. Районният кмет на "Лозенец" отбеляза, че за тези години не са се намерили пари за нови паркове. Павлов изброи нещата, които самият той е успял да направи за своя район. 

Истинската власт е в общинските съвети, защото те определят бюджетите и взимат решенията за сделките, те подкрепят една или друга стратегическа посока за развитие на града, подчерта той в предаването "Преди всички". Според него "дясното" в София не се разцепва

"В момента трябва да водим разговор за общината, защото след 18 години имаме шанс да водим разговор за това в какъв град искаме да живеем и накъде да върви той. Вместо това се занимаваме с ненаписаното си домашно за Държавна сигурност и за отминалия преход", коментира Константин Павлов.

Според него има "непочтено опериране" с тази тема с цел да се отклони вниманието от истинските проблеми на София. А неговата цел е: 

"Работим за бъдещето, искаме градът да работи добре и искаме да приключим с наследството на ГЕРБ". 

С ускорени темпове трябва да продължи строителството на детски градини, смята Павлов по друг наболял проблем. Според него обаче трябва да има комплексен подход

"Финансовият модел така е структуриран, че само големите градини могат да се самоиздържат, малките страдат", отбеляза той.

Въпросът с обезщетенията за неприетите деца в детско заведение беше на ДБ и съм радостен, че той беше възприет, но това беше реализрано по най-бюрократичния и неуважителния начин към родителите, каза още Павлов и добави: "Една принципно добра идея, но не беше реализирана добре". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"За Земята": Замърсяването с азотен диоксид в София е целогодишно

Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..

публикувано на 08.04.25 в 17:15

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05
Снимки: Даниел Ненчев

Парите като изкуство

Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..

публикувано на 08.04.25 в 15:54

Предлагат регулация за брокерите на недвижими имоти

Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..

публикувано на 08.04.25 в 15:07

Новият випуск 2025/2027 по Програма "Училища за пример" стартира през юли

45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..

публикувано на 08.04.25 в 14:51
Снимка: Архив на Федерацията по фелинология в България

Домашни котки също ще участват на Международната изложба в София

През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..

публикувано на 08.04.25 в 12:57

13-ото издание на Форум "Стажове" е открито в ТУ-София

Техническият университет в София организира тридневен   форум "Стажове 2025" . Днес той се провежда в София, на 9 април - във Филиал Пловдив, а на 10 април - в Инженерно-педагогическия факултет и Колеж Сливен.  За участие са се регистрирали над 110 работодатели. Форумът беше открит в 10.00 часа във фоайето на учебен блок 12 на Техническия..

публикувано на 08.04.25 в 12:39