Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е важно да знаем за безопасността на храните през летния сезон?

Снимка: Колаж на Радио Видин

Разговоp с акцент върху безопасността на храните в предаването "Радиокафе". Обръщаме внимание на всичко, случващо се по столичните заведения и пазари. Фокусът ще бъде насочен в посока проверки извършвани от БАБХ през летния сезон на заведения за хранене и пазари за хранителни стоки – как и дали правилно се съхраняват храните, които потребяваме.

Д-р Кремена Стоева, главен експерт в Дирекция "Контрол на храните" в БАБХ бе събеседник в „Радиокафе“.

През летния сезон БАБХ провежда редица тематични проверки върху начина на производство, съхранение и търговия на най-популярните и търсени през този период на годината храни.

Такива са сладоледът, плодовете и зеленчуците, които се продават на открито и в заведенията за обществено хранене, каза тя и допълни, че в активния летен период от месец юли са извършени над 12 хил. проверки, при които са установени несъответствия, но има и предприети мерки, за които са издадени около 700 предписания и над 200 акта за установени нарушения.

Има и 800 килограма унищожени храни за установена нерегламентирана продажба, храни без етикети, без документи за произход или съхранявани неправилно при неподходящи условия.

Като по-рискови храни в начина им на продажба и съхранение, д-р Кремена Стоева определи храните от животински произход.

„Те наистина крият повече опасности за здравето на потребителя и при неправилно съхранение, възможността да станат опасни за здравето на хората е много голяма“, категорична е тя.

Експертът съветва да бъдем внимателни откъде купуваме своята храна – добре е тя да бъде закупена от регламентирани обекти за търговия. Тенденцията да се закупуват продукти, които се обявяват за домашни и екологично чисти в социалните мрежи е много рискова, защото тези храни не преминават никакъв контрол, обясни Кремена Стоева.

Ако купуваме пакетирани храни да се запознаваме с информацията на етикета, посъветва още тя.

Още подробности по темата можете да чуете в звуковия файл. С д-р Кремена Стоева разговаря Божидар Янев.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50