По поръчка на сдружение "Кампании и активизъм за животните в индустрията“ (КАЖИ) в периода юни-юли 2023 г. се проведе онлайн проучване на общественото мнение по теми, свързани със защита на животните реализирано от агенция "Сова Харис".
Сдружение "Кампании и активизъм за животните в индустрията" (КАЖИ) е организация за защита на животните с фокус върху индустриалното животновъдство и всички животни, използвани в човешката дейност.
"КАЖИ" е член на няколко големи международни коалиции и работи последователно на национално, европейско и световно ниво за по-добър живот на животните.
В националното проучване бяха изследвани нагласите на хората сред населението над 16 годишна възраст, по отношение на нагласите към темите за защита на животните.
В проучването се извежда интересна тенденция, която сочи, че все повече хора смятат, че трябва да се забранят фермите за отглеждането на животни, единствено и само заради техните кожи. Данните сочат, че 70% от анкетираните смятат, че такива ферми трябва да бъдат забранени.
При сходно проучване от преди две години, процентът е бил под 63 %, което означава че подкрепата за забрана се е увеличила.
"Това е факт, който се наблюдава откакто стартира кампанията за информиране на обществото какво представляват фермите за ценни кожи, какво се случва в тях, какъв е техния принос към нашето ежедневие и всички негативи които последват от съществуването на такъв тип бизнес или производство", каза пред Радио София Петя Алтимирска, председател на сдружение "КАЖИ". В България към момента има само една такава ферма, която е с капацитет около 130 хил. американски норки.
"Целта ни беше да информираме максимално хората, за да можем да получим тяхната нагласа и това да повлияе за взимането на решение на законодателно изменение, да се забранят фермите за цени кожи в страната", каза Петя Алтимирска.
Тя посочи, че има и европейска гражданска инициатива, която цели същото нещо – да се забранят всички ферми за ценни кожи в рамките на Европейския съюз. Конкретни статистически данни ще чуете в разговора.
"Можем да предположим, че повечето хора нямат представа нещо пухкаво което купуват, дали то е истинско или не, от какъв вид животно е козината", поясни тя,
И ако продуктите от ценни кожи не са толкова популярни и широко застъпени сред населението, то има и продукти, които ежедневно се консумират, а именно кокошите яйца, именно за тях има интересни изводи направени чрез проучването.
"За яйцата тенденцията също е много интересна, тъй както има няколко вида кокошки носачки. Ние правим кампания за популяризиране на видовете отглеждане и нашата цел е да насърчим хората да не купуват тези яйца, които са придобити с най-голяма жестокост към животните – яйцата с код "3". 89% от хората казват, че предпочитат да пазаруват от търговци показващи по-хуманно отношение към животните", поясни Алтимирска.
"Искаме да насърчим и максимално много търговци да приемат етична политика. Освен да информират своите клиенти за видовете отглеждане, също така да се откажат от яйцата с код 3 – клетъчно отглежданите яйца. Условията за отглеждане на кокошки имат ефект върху качеството на яйцата и 87% от запитаните също са съгласни, че това е така", изтъкна тя.
В разговора ще чуете за аспекти в отглеждането на животни и използването им в определени индустрии, както и още данни от изследването проведено сред българското население.
С Петя Алтимирска разговаря Златина Петкова. Чуйте.
Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..
На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..
Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..
Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..
Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..
Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..
"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..