Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националната младежка академия посреща десети юбилеен випуск

Национален младежки форум приема участници за 10-ия юбилеен випуск на Националната младежка академия през септември, октомври и ноември 2023 г.

Първата младежка академия възниква като инструмент за развитие на капацитета на младите хора, каза пред Радио София Мирослав Цеков - председател на НМФ.

„Първите няколко сезона на академията приоритетно бяха насочени към това да изграждат кадри за младежкия сектор, като се фокусират върху три основни неща. Първият сегмент е насочен към изграждане на граждански компетентности, вторият е свързан с личностно развитие. Финалният сегмент винаги е бил насочен към по-специализираното задълбочаване, според нуждите на съответната година“, обясни Мирослав Цеков.

Адела Бозмарова е зам.-председател на Националния младежки форум и обучител в предстоящото издание на академията.

„Аз съм възпитаник на тази академия. През 2017 г. я завърших и започна моя път в гражданския сектор. Нямах конкретни очаквания, бях от онези млади хора, които са малко объркани. Академията ми даде отговори на много въпроси, които дори не бях успяла да си задам“, каза Адела Бозмарова.

Тя добави, че една от основните цели на Националната младежка академия е да бъде пример за това как младите хора могат да запълват качествено свободното си време.

„Да развиват както уменията си да бъдат по-добри граждани, така и да бъдат по-добри хора. Това е една от основните причини да се включа и изобщо да тръгна по пътя на неформалното образование и това да обучавам млади хора на терен“, добави Адела Бозмарова.

Участниците в академията трябва да са на възраст между 15 и 29 години, допълни Мирослав Цеков.


„Тази година доста ниска средна възраст се очертава – около 19-20 години е тя на участниците, които се очертава да одобрим. На този етап 40 човека са предвидени да преминат през академията, но тъй като имахме доста голям интерес към кандидатстването, в момента търсим възможности да разширим малко броя хора, които да допуснем“, уточни Цеков.

Той добави, че от създаването си до момента, през клас 1 на академията са преминали около 550 души, а успешно завършилите клас 3 са 180-200 души.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Ропотамо

Хармонията на подводния свят

Ивелина Петкова, археолог в Центъра за подводна археология - Созопол за тишината на дъното: " Долу, където е тишината, сме само ние и това, което правим. Тишината на морето. Налягането прави лек шум в ушите, понякога си говорим под вода, но не е добър вариант. Гледаш какво правиш и какво има. В южния китенски залив разкопаваме второ корабокрушение...

публикувано на 07.07.24 в 13:15

Има защо да сме заедно

Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев": "Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още..

публикувано на 07.07.24 в 11:44
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59