Пътят на Даниела Тодорова до изложбените зали е малко необичаен. Родена е и е израснала в Созопол, завършва мебелен дизайн в София, работи във Франция по-скоро в бизнес сферата. Винаги обаче в обичала да рисува. Фина, мила, чувствителна, тя дълго събира смелост и едва през лятото на 2022 прави първата си изложба, заедно с още две художнички. Темата, разбира се, е свързана с морето, а изложбата, разбира се, е в Созопол.
След това Даниела е селектирана за участие в Българското биенале на илюстрацията, а началото на 2023 представя свой проект във френския град Бове, където е живяла, където е работила и където прави и първите си зрели опити в областта на рисуването. Там представя „Сънищата на Гастон“, като Гастон е герой-мечтател, който преминава през живота с усмивка, следвайки посоката на вятъра и ритъма на сърцето си, съхранил в душата си чистотата и искреността на детството.
Разказвайки сънищата на Гастон, а всъщност разкривайки някои от собствените си най-съкровени мисли, с настоящата изложба Даниела Тодорова умело конструира един свят, където щастлива меланхолия е възможна, а с това изглежда са съгласни и всички населяващи го птички, риби и котки! Нейните рисунки тогава вдъхновяват Таня Табакова и тя изработва специално за изложбата бижута като претворява в метал елементи от света на Гастон.
Така стигаме до изложбата, която е момента може да бъде до края на месеца в новата (едва от година) галерия Арт Сол в старата част на Созопол – като един малък преамбюл към задаващата се Аполония. Нарича се НE/ВИДИМОТО и събира в едно фотографии и картини. Фотографиите са на френския журналист и автор на документални филми Стефан Фарачи, а картините (рисувани по или вдъхновени от фотографиите) са на Даниела Тодорова. „Обичам да експериментирам, да търся нов и различен поглед. А и за него този тип фотографии са нещо ново, така че добре се допълваме“ – казва тя.
Цялото интервю на Лили Големинова с Даниела Тодорова чуйте тук, а изложбата разгледайте в Созопол, на Крайбрежната.
И поредният провал за избор на председател на Народното събрание се дължи на липса на разговор по същество – има ли необходимост България да бъде управлявана по някакъв начин. Позиционната война е закрила хоризонта на утрешния ден. Политически сили и фигури демонстрират сила или превъзходство, вместо да се търсят допирни точки и воля..
Българският екип , който представи своя авторски 3D мапинг на международния конкурс за светлинни инсталации в Япония, бе отличен с второ място. В състезанието се включиха 278 участници от 56 държави , от които 18 бяха поканени да прожектират творбите си, като финалисти във фестивала Tokyo Lights, който се провежда всяка година на фасадата..
В предаването "Радиокафе“ обръщаме поглед към зеленото богатство на София и на страната ни, което понякога считаме за даденост и не съумяваме да оценим. С тази цел е създаден и конкурсът “Дърво с корен“ на фондация “Екообщност“, който всяка година призовава да номинираме дървета, свързани с родовата ни история, с разкази на по-възрастни..
От 21 ноември до 5 декември 2024 г. в емблематичните за София Централни хали, се открива петата от поредицата изложби "Невидима София". Последната изложба от цикъла е посветена на "Занаятчиите на София". Организатор е медията за изкуство и култура "Програмата", които целят да покажат хората, които пазят духа на града, вдъхвайки живот на традициите...
На 9 ноември се навършиха 110 години от рождението на българския белетрист, публицист, журналист и сценарист Павел Вежинов, създал едни от най-ярките модерни творби в българската литература от втората половина на миналия век, актуални и днес, когато са изминали малко над 40 години от смъртта му. Той е един от най-продуктивните превеждани,..
Фини прахови частици, азотен диоксид и застой на въздушните маси в софийската котловина – проблем познат още под името "смог". С настъпването на зимните месеци милиони граждани у нас се сблъскват със задушаващата атмосфера на големия град, която в някои случаи се оказва не просто опасна за здравето, но и смъртоносна. В мисията за контрол на..
По време на празничното пазаруване, особено около Black Friday и Cyber Monday, киберпрестъпниците засилват своите усилия да измамят онлайн потребителите. Основните заплахи включват фалшиви онлайн магазини, фишинг атаки, измамни реклами и кражба на лични данни. Ако сме достатъчно информирани по-трудно бихме могли да бъдем измамени, коментира..