Пътят на Даниела Тодорова до изложбените зали е малко необичаен. Родена е и е израснала в Созопол, завършва мебелен дизайн в София, работи във Франция по-скоро в бизнес сферата. Винаги обаче в обичала да рисува. Фина, мила, чувствителна, тя дълго събира смелост и едва през лятото на 2022 прави първата си изложба, заедно с още две художнички. Темата, разбира се, е свързана с морето, а изложбата, разбира се, е в Созопол.
След това Даниела е селектирана за участие в Българското биенале на илюстрацията, а началото на 2023 представя свой проект във френския град Бове, където е живяла, където е работила и където прави и първите си зрели опити в областта на рисуването. Там представя „Сънищата на Гастон“, като Гастон е герой-мечтател, който преминава през живота с усмивка, следвайки посоката на вятъра и ритъма на сърцето си, съхранил в душата си чистотата и искреността на детството.
Разказвайки сънищата на Гастон, а всъщност разкривайки някои от собствените си най-съкровени мисли, с настоящата изложба Даниела Тодорова умело конструира един свят, където щастлива меланхолия е възможна, а с това изглежда са съгласни и всички населяващи го птички, риби и котки! Нейните рисунки тогава вдъхновяват Таня Табакова и тя изработва специално за изложбата бижута като претворява в метал елементи от света на Гастон.
Така стигаме до изложбата, която е момента може да бъде до края на месеца в новата (едва от година) галерия Арт Сол в старата част на Созопол – като един малък преамбюл към задаващата се Аполония. Нарича се НE/ВИДИМОТО и събира в едно фотографии и картини. Фотографиите са на френския журналист и автор на документални филми Стефан Фарачи, а картините (рисувани по или вдъхновени от фотографиите) са на Даниела Тодорова. „Обичам да експериментирам, да търся нов и различен поглед. А и за него този тип фотографии са нещо ново, така че добре се допълваме“ – казва тя.
Цялото интервю на Лили Големинова с Даниела Тодорова чуйте тук, а изложбата разгледайте в Созопол, на Крайбрежната.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..