Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как екстремалните явления влияят на прелета на птиците?

Снимка: Facebook /БДЗП

Разговор в предаването "Ритъмът на столицата" с орнитолога  д-р Петър Янков  от Природозащитен център "Пода" при Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) с акцент върху негово твърдение, че екстремалните метеорологични явления ще окажат много сериозно влияние върху прелета на птиците.

Няма достатъчно проучвания за някакви крайни, окончателни изводи, но от това, което наблюдаваме в момента - промените във времето и климата най-често се изразяват в екстремални явления – силни ветрове, внезапни валежи и засушавания, високи температури или внезапни застудявания и дъждове. Именно те оказват влияние върху прелета на птиците, всъщност пречейки им да извършват своите полети, посочи той. И допълни:

"Преди седмица тези силни ветрове, особено по черноморското крайбрежие на България, буквално спряха прелета на белия щъркел, който е типичен за този месец на годината."

По думите му прелетът на птиците започва още през юли при някои видове, които обитават северните части на Европа и поради застудяването там, с промените на времето тръгват на юг твърде рано за нас, като прелетът продължава до декември, пори и по-късно през следващите месеци.

Изразеният, видим прелет на птиците, които познаваме, се осъществява през август за щъркелите, през септември - за лястовиците. Периодът, който хората свързват с прелета на птиците, е август – октомври, посочи орнитологът.

Най-силни влияние има върху прелета на щъркели, пеликани и хищни птици, защото те летят пасивно,  т.е. с неподвижни крила, използват топлите потоци на въздуха. Те пестят енергия по този начин и благодарение на това могат дълги периоди да не се хранят – това е смисълът на техния пасивен полет. Когато има силен вятър, ятата им трудно се задържат във въздуха и предпочитат да останат на земята. При силен вятър, при лошо време те просто стоят на земята и изчакват да се подобри времето, поясни експертът.

"Важно е хората да не бързат да ги „спасяват“, да им помагат, тъй като те хиляди години са изпадали в подобни ситуации, природата има великолепни механизми за адаптиране към съответните явления", подчерта д-р Петър Янков.

В силното си желание да им помогнем, по скоро можем да навредим, изтъкна той,

"Какво имам предвид - птиците имат великолепни механизми за адаптиране, те просто се спират, пестят енергия, а тяхното оперение е най-добрата топлоизолация, която съществува въобще на планетата, така че студът не е проблем за тях, но е проблем храната и за да не търсят храна, те просто стоят и пазят енергията. Хората, отивайки да им помогнат, ги принуждават да летят и по този начин да губят енергия, като се нуждаят от храна, каквато не могат да намерят. Добре е да се информираме, преди да бързаме да помогнем", категоричен е орнитологът.

От разговора с орнитолога д-р Петър Янков ще разберем още: Защо не бива да изнасяме храна на птиците, да ги прибираме у дома си и още интересни детайли.
С него разговаря Лъчезар Христов.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С Мартин и Чавдар Кодинови

За езика – аналогово и дигитално

Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..

публикувано на 24.05.25 в 09:54

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48

БАН чества 24 май с инициатива за академични проповеди

Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките.  Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър.  Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..

публикувано на 23.05.25 в 16:32
Рада Бонева

Искам да разчупя стереотипите за вещите и дрехите втора употреба

"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..

публикувано на 23.05.25 в 16:22