Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 23 и 24 септември в България

Предстои международен турнир по стрелба с традиционен лък

Снимка: Личен архив, Нина Янкова

В предаването „Спортна среща“ представяме Нина Янкова, която практикува не толкова популярни и в страната ни спортни дисциплини – по традиционна и интуитивна стрелба. В смелото спортно начинание не последен по важност е и конят, чрез който протича процесът.

Откриваме Нина край Варна, в Историческия парк в с. Неофит Рилски, заедно с нейните коне.
Именно Историческият парк ще бъде домакин на Международния турнир по стрелба с традиционен лък, в поредното му 4-то издание.
Ще се проведе на 23 и 24 септември.

„Много съм щастлива да кажа, че четвъртият Международен турнир е в процес на подготовка. Очакваме стрелци от повече от 7 нации, които имат традиционна стрелба в историята си. Сред тях са атрактивни стрелци от Казахстан, Турция, Малайзия, Молдова, Индия.

Нина Янкова приема този нетрадиционен спорт за своя мисия. Ездач е от 10-годишна, открива лъка като оръжие и го съчетава с ездата.

„Открих, че това е спорт, който не само че идва от историята ни, но е изключително щадящ за конете и допринася много за развитието на самия човек. Активно се занимавам и обучавам хора от 13-14 години - споделя тя. И допълва - В Историческия парк срещам съмишленици, с които имам план да създадем конна база с подходящи условия да се развие този прекрасен спорт в България“.

По думите ѝ, активно практикуващите тези дисциплини не наброяват повече от 10 човека. Срещите им са много редки, защото хората, които отглеждат  коне, имат своите ангажименти.

„Срещаме се по фестивали и състезания и се опитваме да научим и други хора на конната стрелба“, споделя Янкова.

Самата тя има доста постижения и медали от различни международни турнири извън България. Още в самото начало на заниманията ѝ с конна стрелба печели златен, а преди година и сребърен медал. Интересен факт е участието ѝ в подобни турнири и в по-патриархални страни, като Иран например. Обяснява, че там гледат малко странно на това жена да язди и да стреля. 

„Там жените са доста консервативно облечени, но забелязвам радост и блясък в очите им, когато виждат, че жена като тях си позволява това и то се случва“, споделя Нина Янкова.

На предстоящото издание на Международния турнир ще бъдат представени изкусни майстори, които изработват лъкове за този тип стрелба. За жалост в България няма такива, които да изработват лъкове и да са конкурентни и да участват в състезания.
Лъковете се делят на органични и такива, които са произведени от изкуствени материали, пояснява Янкова.

В момента за състезания широко се използват лъковете от изкуствени материали, тъй като органични са много чувствителни. 

В момента освен състезател Нина Янкова е и треньор. Спортният клуб в Историческия парк в село Неофит Рилски наброява 30 души, шест от които са деца под 10-годишна възраст.

Специален гост на  предстоящия турнир у нас наесен ще бъде Стивън Селби изследовател на традиционната китайска стрелба.

„Уникален човек, роден във Великобритания, но живее и работи в Хонг Конг от 1979 г., където прави изследвания върху китайската култура. По-късно започва специално цялостно изследване на азиатската стрелба. Притежава колекция от различни предмети,  свързани с конната стрелба, златен медалист от много състезания, бил е съветник по стрелба с лък в манастира Шао Лин, яздил е до късна възраст, а днес е на 74 години.

Повече подробности за предстоящия Международния турнир по стрелба с традиционен лък, за отделните дисциплини и протичането на състезанията, чуйте от разговора с Нина Янкова в звуковия файл.

  • Основният турнир ще бъде предшестван от специфична и отделна надпревара по безлимитна стрелба /''flight shooting''/ "Тракийски стрелец 2023", която ще се проведе на 22 септември в близост до Парка.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35