Националният Природонаучен музей към БАН (НПМ-БАН) проведе шеста палеонтологична експедиция до находището на динозаври и други къснокредни гръбначни животни край град Трън. Експедицията бе ръководена от доц. Латинка Христова.
Освен екип от музея, взеха участие и учени от Геологическия институт към БАН и Софийския университет.
Палеонтолозите на НПМ-БАН определят експедицията като пореден успех на екипа.
Събраните десетки вкаменелости обогатяват знанието ни за сухоземната и сладководна фауна, обитавала района преди малко повече от 83 милиона години.
Сред най-любопитните останки са няколко кости от едри влечуги, сред които поне два прешлена, половин дузина зъби на крокодили. Там се намира и може би първият зъб от динозавър, както и костни фрагменти от микрогръбначна фауна (гръбначни животни с тегло под 1 килограм), принадлежащи вероятно на земноводни.
Доцент Латинка Христова посочи, че намерените останки имат огромно значение за нашето разбиране за живота отпреди 83 млн. години.
"По това време в Европа има запазени и открити много малко находища. Две или три от тях са толкова богати на гръбначна фауна като нашето. Поради тази причина информацията, която имаме за този период е изключително оскъдна", каза тя. Освен това допълни, че останките носят много информация за това какви животни са живели тук, къде попадат те в картината на развитието на организмите по време на късната креда в европейските острови, дават информация и за това как са протичали миграционните процеси – от Азия или от Африка тук са прониквали организми или пък европейски форми, които са единични са се разпространявали по други места."
"Изследването на нашите материали ще отговори на много въпроси за живота по онова време", изтъкна също доц. Христова.
Предстои обработката на находките от трънските динозаври и техните съвременници в лабораторни условия – почистване и инвентиране на събраните вкаменелости.
В различен етап на подготовка са и няколко научни публикации, които ще представят пред научната общност част от получените от екипа на НПМ-БАН и техните колеги резултати.
Палеонтологичната експедиция "Трън 2023" е финансирана от Фонд "Научни изследвания" по проект "От динозаврите до най-ранните човешки предци: фундаментални проучвания на значими моменти от историята на фауната и миналото на човека".
Още подробности чуйте в интервюто на Елисавета Белеганска с доц. Латинка Христова в звуковия файл.
Започва седмица, в която събитията, новините и тенденциите във "Форум" ще коментират Лидия Даскалова - политолог и юрист, и Калоян Константинов – журналист, асистент към БАН. В днешното издание водещият Лъчезар Христов ги провокира със следните теми: След вота за недоверие Засега единственото безспорно преимущество на..
Пънк и рок господстват в новия Фестивал на трите планини: На 5, 6 и 7 септември между Банско и село Баня ще има фестивал. Пънк – рок фестивал, наречен The Three Mountains Festival. На обширно открито пространство, със сцени, шатри и всичко необходимо за голямо музикално събитие. Място за 1000 палатки, отделно и за каравани, паркинг. Ще..
За пръв път, преди да встъпи в длъжност директор на "Екоравновесие" се срещна с представители на неправителствени организации, работещи в защита на правата на животните и доброволци, които помагат в общинските приюти. Дойчин Неновски поема ръководния пост макар и временно, но дава заявка, че ще поддържа активна комуникация с тях. Засега..
Днешният 7 април е Световен ден на здравето и професионален празник на здравния работник. Това е и повод да обърнем поглед към развитието на медицината и иновациите в нея. От 17 часа в иновационен форум “Джон Атанасов” на София Тех Парк ще се проведе петото издание на поредицата за технологии, бизнес и наука Tech Park Talks ...
" Ние сме пазарът с най-много промоционални етикети . Най-добре е да търсим български яйца и агнешко месо. Конкуренцията и по празниците води до възможност да се намерят продукти на нормални цени, не повишени спекулативно . Пазарът е най-добрият регулатор. Друга тема е веригата от производител до краен купувач", каза още председателят на ДКСБТ. Той..
Италианският куратор Алесандро Винчентели представя в София изложбата “Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство“. Проектът ще бъде открит тази вечер в галерия „Куб-Топлоцентрала“. По думите на екипа експозицията изследва невидимата, но интегрална природа на труда – по-специално работата, която остава недооценена или..