Националният Природонаучен музей към БАН (НПМ-БАН) проведе шеста палеонтологична експедиция до находището на динозаври и други къснокредни гръбначни животни край град Трън. Експедицията бе ръководена от доц. Латинка Христова.
Освен екип от музея, взеха участие и учени от Геологическия институт към БАН и Софийския университет.
Палеонтолозите на НПМ-БАН определят експедицията като пореден успех на екипа.
Събраните десетки вкаменелости обогатяват знанието ни за сухоземната и сладководна фауна, обитавала района преди малко повече от 83 милиона години.
Сред най-любопитните останки са няколко кости от едри влечуги, сред които поне два прешлена, половин дузина зъби на крокодили. Там се намира и може би първият зъб от динозавър, както и костни фрагменти от микрогръбначна фауна (гръбначни животни с тегло под 1 килограм), принадлежащи вероятно на земноводни.
Доцент Латинка Христова посочи, че намерените останки имат огромно значение за нашето разбиране за живота отпреди 83 млн. години.
"По това време в Европа има запазени и открити много малко находища. Две или три от тях са толкова богати на гръбначна фауна като нашето. Поради тази причина информацията, която имаме за този период е изключително оскъдна", каза тя. Освен това допълни, че останките носят много информация за това какви животни са живели тук, къде попадат те в картината на развитието на организмите по време на късната креда в европейските острови, дават информация и за това как са протичали миграционните процеси – от Азия или от Африка тук са прониквали организми или пък европейски форми, които са единични са се разпространявали по други места."
"Изследването на нашите материали ще отговори на много въпроси за живота по онова време", изтъкна също доц. Христова.
Предстои обработката на находките от трънските динозаври и техните съвременници в лабораторни условия – почистване и инвентиране на събраните вкаменелости.
В различен етап на подготовка са и няколко научни публикации, които ще представят пред научната общност част от получените от екипа на НПМ-БАН и техните колеги резултати.
Палеонтологичната експедиция "Трън 2023" е финансирана от Фонд "Научни изследвания" по проект "От динозаврите до най-ранните човешки предци: фундаментални проучвания на значими моменти от историята на фауната и миналото на човека".
Още подробности чуйте в интервюто на Елисавета Белеганска с доц. Латинка Христова в звуковия файл.
След бягството на две деца от столична детска градина, на персонала ще бъдат наложени административни наказания. Това съобщи за БТА Десислава Желязкова, директор на дирекция "Образование" в Столичната община. По-рано днес момче и момиче от детска градина "Звънче" бяха открити от полицията, в близост до светофар в кв. "Хаджи Димитър"...
Лятото продължава, а с него и високите температури, които ни карат да се крием под дърво и камък от слънчевите лъчи. Но не берете грижа! Ако имате дори и няколко свободни часа ето къде бихте могли да ги прекарате в спокойна и хладна атмосфера. Това са три предложения за пътеки близо до София. Пътеката Бели Искър Тя е едно много..
Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели (BAHE), организира в края на юни традиционното национално допитване до мениджъри и собственици на хотели. Резултатите показват, че само една трета са хотелиерите, които виждат подобрение спрямо миналата година. Също при една трета от тях заетостта е без промяна спрямо миналата година,..
Паркинг с капацитет над 130 автомобила би могъл да бъде обособен на мястото на незаконните гаражни клетки, които районната администрация на “Овча купел” премахва в последните месеци. Работата продължава, но е необходим финансов ресурс от страна на Столичната община. Пред Радио София кметът на "Овча купел“ Ангел Стефанов съобщи, че през последните..
Младата надежда на Клиниката по кардиология в УМБАЛ „Света Екатерина“ д-р Бояна Бързашка, постигна изключителен успех, като получи Европейска диплома по кардиология. Признанието се присъжда от Европейското кардиологично дружество след преминаване на много сложен изпит по специалността. Придобиването на Европейската диплома е свидетелство за висока..
Цените на едро на основните хранителни стоки се запазват почти без промяна от два месеца насам, обявиха от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Нейният председател Владимир Иванов коментира борсовата търговия: "Към момента пазарът се държи добре. И пак казвам, взаимодействието е плод на търсене и предлагане, а не на външни..
Как да направим месец Юли незабравим и полезен за живота на нашата планета? Каква е мисията на глобалната инициатива Plastic Free July (Юли без пластмаса) и как насърчава да се спре използването на пластмасови опаковки за еднократна употреба - отговорите на тези въпроси дава в предаването “Радиокафе” Рада Бонева, екоактивист, автор и блогър в Thrift..