Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боянското блато е обявено за воден обект. Какво следва?

Теодор Петков - кмет на Район "Витоша" пред Радио София

Снимка: МОСВ

Боянското блато официално бе обявено за воден обект. Това се случи след повече от година упорити протести на граждански организации и жители на квартал Бояна.

Преди дни, на 22 август 2023 г., със заповед на директора на Басейнова дирекция "Дунавски район" са установени границите на воден обект "Боянско блато", находящ се в местност Гърдова глава, Район "Витоша".

Припомняме, че протестите започнаха след засипването и подготовка за строеж на една трета от природната забележителност на 29 и 30 април 2022.

Боянското блато е единствената естествена влажна зона на територията на гр. София, която все още е естествено местообитание на защитени видове водна растителност, земноводни и влечуги. В района на блатото са установени и документирани над 110 вида птици – от тях 17 са включени в Червената книга на Република България, а почти всички останали са със статут на защитени видове на национално или международно ниво.

Какво произтича от заповедта за ограничаването на блатото, както и има ли други подобни казуси на територията на район Витоша, пред Радио София в разговор с районния кмет - Теодор Петков.

"Вече имаме заповед за обявяването на Боянското блато за воден обект, но за съжаление казусът не е приключил и тази заповед още не е влязла в сила", съобщи той. Също така поясни, че тя първо трябва да бъде обявена на собствениците на имоти, които са засегнати, чрез територията която обхваща Боянското блато.

"То не е само водата, която виждаме. На база на хидроложкия доклад, който беше възложен от главния архитект на София, се предвижда максималното водно количество, което може да достигне, поради което реално територията обхваща по-голяма площ, съответна на покачването на водното ниво."

Макар издадена, дългоочакваната от обществото заповед, тя все още не е влязла в сила и не може да породи правните действия, които са записани в нея, уточни Теодор Петков.

По думите му, когато заповедта влезе в сила, собствениците на имоти, чиито граници влизат на територията на Боянското блато няма да могат да извършват строителни дейности на тази площ.

"Към момента главният архитект на Район "Витоша" не е издавал визии за проектиране, нито разрешение за строеж. Няма и такива искания от страна на собствениците, но те имат право съобразно закона да обжалват заповедта – пред Басейнова дирекция, чрез нея до съда", заяви районният кмет.

"Важно е, че след дълго чакане се стигна до тази заповед, за да могат процедурите да вървят напред, евентуално, когато заповедта влезе в сила, идеята на Столичната община ще бъде да придобие тези имоти, те да придобият публичен общински характер и във времето да стане една паркова зона с естествен водоем", подчерта той.

Още подробности по темата, чуйте в разговора на Мария Бояджиева в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Червен код за опасно горещо време в четири области

Червен код за опасно горещо време обявиха за днес от НИМХ за четири области в страната - Плевен, Велико Търново, Русе и Благоевград. Ще бъде слънчево, след обяд над източните райони и Дунавската равнина с незначителна купеста облачност. Ще духа слаб, в Източна България до умерен вятър от изток-североизток, съобщиха от НИМХ. Много горещо, с максимални..

публикувано на 16.07.24 в 07:35

Чакъровите празници събират посетители от цялата страна

За единадесета поредна година край самоковските Чакърови поляни ще се състоят Чакъровите празници, които събират посетители от цялата страна. Тази година ще има възстановка на живота и делото на Чакър войвода. В програмата са включени и народни борби в две категории – до и над 80 кг. Ще участват активни спортисти, но могат да се включат и..

публикувано на 15.07.24 в 18:12

Александра Свиленова - актрисата, която искаше да стане коремен хирург: "Реших да лекувам чрез сцената"

Александра Свиленова е студент в класа на проф. Ивайло Христов в НАТФИЗ. Тя вече има своите изяви и на софийската театрална сцена. Споделя, че преди да реши да се насочи към студентството, съвсем сериозно е мислила да се реализира като коремен хирург. "Причината, поради която реших да се насоча към медицината е лична, но в един момент се..

публикувано на 15.07.24 в 17:34

Ще бъдат ли обмитени евтините китайски стоки?

Китайските онлайн платформи бележат огромен ръст в продажбите си, но продуктите им са със съмнително качество и без проследимост. Около 15 млн. пакета от трети страни са внесени у нас през 2023 г., без никакъв санитарен контрол. Редица държави планират въвеждането на регулаторни механизми и промяна на наредбите, заради агресивната политика на..

публикувано на 15.07.24 в 17:14
Адриан Николов

Пазарът на труда и висшето образование

Висшето образование е ключ към добро представяне на пазара на труда, почти гарантирано избягване на безработица и намиране на желано и добре платено работно място. От значение е обаче да се оцени конкретният размер на това предимство – колко по-висока е заетостта на висшистите, колко по-ниска е тяхната безработица, тъй като коректните му..

публикувано на 15.07.24 в 15:44
Камен Алипиев-Кедъра

Камен Алипиев-Кедъра: Очаква ни едно лято с изключителни спортни събития

"Олимпиадата е цикъл от 4 години, който разделя едни олимпийски игри от други", посочи спортният журналист Камен Алипиев-Кедъра. В предаването "Радиокафе" той коментира големите спортни събития, които току-що отминаха - "Евро 2024" и тенис турнира "Уимбълдън", както и какви са очакванията за наближаващите олимпийски игри в Париж, Франция...

публикувано на 15.07.24 в 15:31

Фотожурналистът Евгени Димитров: Имаме недостиг на визуални спомени въпреки, че плуваме в тях

В изложбата "Фрагменти от уличната сцена на 90-те" е уловен духът на софийските улици през 90-те, разнолик, пъстър и пълен с надежди. Експозицията представя 15 снимки от мозайката на многобройните уловени мигове през този период. Много неща се случват за първи път пред току-що излезлите от строгата дисциплина на режима хора. Звуците, цветовете,..

публикувано на 15.07.24 в 12:54