Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обсерваторията Рожен със специални турове за посетителите

Снимка: nao-rozhen.org

В предаването "Радиокафе" се насочваме към Националната астрономическа обсерватория Рожен, за да разберем за специалните турове, които се правят до края на месеца на това чудно място. Разговор с Димитър Сотиров – PR на Института по астрономия.

"От 10 до 16 часа, на всеки кръгъл час очакваме гостите на Националната астрономическа обсерватория", съобщи той. По думите му, обичайно е обсерватория Рожен да е много посещавано място, особено през летните месеци. Посетителите са от стотина до няколкостотин на ден, в зависимост от дните.

"Има дни, в които пристигат автобуси с ученици от различни краища на България, имаше дори хора от Израел. Те посрещат с любопитство всичко което им разказваме от историята на Националната астрономическа обсерватория, за перипетиите около монтажа на големият двуметров телескоп и всякакви любопитни неща", отбеляза той.

"Посетителите много харесват разходката по терасата на двуметровия телескоп, която е 24 метра. Оттам може да се наблюдава красотата на Родопите, може да се види Пампорово, планини в Гърция, изобщо – струва си", посочи Сотиров.


Освен туристи от България и Израел, домакините очакват гости и от други държави.

"Посрещаме ги любезно, отделно за тях правим тур на английски език, а това, което представлява особен интерес за всички е фактът, че вече разполагаме с 5 телескопа, последният от които беше открит на 1 юли тази година. Той е автоматизиран, роботизиран телескоп с метър и половина огледало. Произведен е в Австрия и е техника на 21 век. Правим паралел с първия, който е създаден през 70-те години на миналото столетие, но все още функционира и изпълнява своите  научни задачи", изтъкна той.

И допълни, че всяка нощ когато небето е ясно учените осъществяват свои научни задачи на всички инструменти в обсерваторията, разпределено време за наблюдение.

"Това се случва на 2 сесии годишно. Подават се заявления, в които кандидатите посочват какво искат да наблюдават и целта на това наблюдение, както и какво очакват да научат в резултат от него. Комисия одобрява тези заявки и назначава съответното наблюдателно време", разкри още Димитър Сотиров.

В разговора ще чуете интересни исторически факти за изграждането и откриването на Националната обсерватория. С пиарът Димитър Сотиров разговаря Лили Големинова.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Затварят за миене няколко транспортни подлеза в София

Движението ще бъде ограничено в три транспортни подлеза в София на ключови булеварди. Временното спиране на трафика е заради измиване на подземните съоръжения, съобщават от Столичната община. Подлезът при Телевизионната кула  на бул. "Пейо К. Яворов“ беше първият затворен още тази нощ от 00.30 часа и до 4.30 часа на 4 юли. От 00.00 часа до 4.30..

публикувано на 04.07.25 в 07:49

Очаква ни слънчев и горещ петък

През днешния ден ще бъде слънчево, след обяд и горещо. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Максималните температури ще бъдат между 33° и 38°, в София – около 33°, . В планините ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб вятър от изток-североизток. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 28°, на 2000 метра – около 21°. По..

публикувано на 04.07.25 в 07:39
Ако вниманието и умът на детето са привлечени от нещо друго интересно, то ще остави телефона

Рубен Лазарев: Интерпретирайки, детето развива критично мислене

Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..

публикувано на 03.07.25 в 17:31

С второто си издание фестивалът "Девет слона" става международен

В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..

публикувано на 03.07.25 в 16:41
Снимки: insait.ai

INSAIT праща специализанти в легендарна лаборатория на Масачузетския технологичен институт

Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..

публикувано на 03.07.25 в 15:50
Д-р Ивайло Лазов е сериозно разтревожен

Графикът на пернишкото АГ-отделение е до 8 юли, без кадри ще бъде затворено

АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София  д-р Ивайло..

публикувано на 03.07.25 в 15:18
Христо Велев

Cairos AI - българската иновация, която превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации

Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..

публикувано на 03.07.25 в 13:18