Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Миналата година

Почистването на 8000 кв. м. графити е коствало на Столичната община над 360 000 лв.

Снимка: БГНЕС

Местните власти изразходват стотици хиляди левове всяка година, за да възстановяват щетите от вандалски прояви. Това заяви в интервю за "Преди всички" изпълнителният директор на Националното сдружение на общините в България Силвия Георгиева.  

Като най-ярък пример за безотговорно и вандалско поведение, тя посочи незаконните сметища, изпочупените пейки и лампи в градове и села. Според нея трябва да се разширят правомощията на местните администрации, за да могат да упражняват по-сериозен контрол върху опазването на общинското имущество.  

“През последните години вандалските прояви и унищожаването на общинско имущество силно зачестиха. Като казвам общинско имущество, това е имущество, което е на всички нас. То е създадено и се поддържа с парите от нашите данъци - на всеки български гражданин, но хората много често се замислят за това. Когато видят счупена пейка или неработеща чешма в парка, първата им реакция, разбира се, е да кажат “общината е изоставила парка и не си е свършила работата”. Малцина се замислят кой е причинил тази щета и колко струва тя на всички нас, за да бъде възстановена. Потънали в общото безхаберие не си даваме сметка, че парите, които харчим, за да възстановим щетите, биха били много необходими, за да създаваме нови неща и да ги поддържаме в добро състояние.  

Всяка седмица при нас, в Националното сдружение, постъпват много сигнали от общините и се оповестяват и в социалните профили на общините, на кметовете за разнообразно повредено общинско имущество, като се започне от изпочупени детски площадки, повредени градски чешми или обществени тоалетни, изпочупени и надраскани седалки в градския транспорт; увредени паметници на културата - дори и на това посягат. Най-видим е проблемът с незаконните и нерегламентираните сметища. Редовно в общественото пространство се показват купища боклуци, струпани в регулираните територии на населените места или в реките в края на всяко населено място. Възмутени граждани, медии и бизнес обясняват: “Ето, общината отново не е почистила, не си е свършила работата”, а всъщност никой не се замисля кой създава тези незаконни сметища. Нито един кмет не е създал сам нерегламентираното сметище. Напротив, всяка такава проява на безотговорно отношение към средата, в която живеем, струва на всички ни много пари от такса “Битови отпадъци”. Всеки от нас трябва да се замисли може ли до всеки кош или до всяка купчина с боклук да сложим инспектор или полицай или видеокамера, за да предпазва от безотговорността на някои от нас”. 

Изключително тежките прояви на агресия в обществото рефлектират и върху агресивното отношение към общата ни собственост, категорична е Георгиева 

"Дори да вземем само рисуването на графити върху обществените сгради - изчистването на 1 квадратен метър струва между 35 и 50 лева. Столичната община харчи стотици хиляди левове годишно, за да изчисти обществените пространства. Миналата година е почистила над 8000 квадратни метра графити, които струват над 360 000 лв. на общината, само за да изчисти. Не говорим за класическото изкуство, говорим за надрасканите стени”. 

Във Велико Търново миналата година са похарчили над 100 000 лв за възстановяване само на паркова мебел- изпочупена дъска на пейката, счупена люлка, катерушка, съборена лампа, кошче.  

В Русе, непрекъснато има възстановяване на улично осветление. Една лампа струва минимум 150 лв. само за труда и закупуването да бъде възстановена.  

Препоръчаме на общините всяка такава инфраструктурна щета, която те възстановяват, да остойностяват и да показват пред своите граждани.  

От НСОРБ искат общинските инспектори да получат правомощия да изискват лична карта от гражданите и да могат да налагат актове и глоби за неспазване на общинските наредби, когато бъдат установени на място. Призовават и гражданите, когато видят вандалски прояви, да сигнализират на телефон 112.  

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Температурите спадат заради студен атмосферен фронт, може да вали

Днес през страната ще премине студен атмосферен фронт. Облачността и над източните райони ще се увеличи, ще е значителна и на много места ще има валежи от дъжд. Локални, временно интензивни и значителни по количество ще са валежите през деня в Западна и Централна България, а към вечерта и през нощта срещу неделя - и в Източна. По преминаването на..

публикувано на 05.10.24 в 07:55

В район "Оборище" ще се проведе инициативата "Спортувам, за да живея"

На 5 октомври 2024 г. стартира инициативата "Спортувам, за да живея", която ще се проведе на откритите пространства на Първа английска езикова гимназия и парка "Заимов", в партньорство със СО-район "Оборище". Инициатвита е на на Сдружение "Българско общество  на пациентите с пулмонална хипертония". Датата съвпада с отбелязването на Европейския..

публикувано на 04.10.24 в 13:55

Няма пряка опасност за страната ни, но може да се очаква мигрантска вълна

Всички участници в Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) изразиха своята загриженост от ескалацията на конфликтите в Близкия изток и се присъединяваме към призивите за деескалация на напрежението и недопускането на въвличането на други страни. "Консултативният съвет обсъди рязкото влошаване на средата за сигурност в региона на Близкия..

публикувано на 04.10.24 в 13:54
д-р Глинка Комитов

Почина бившият управител на НЗОК д-р Глинка Комитов

Почина бившият управител на Националната здравноосигурителна каса и директор на Столичната здравноосигурителна каса д-р Глинка Комитов. Кончината на д-р Комитов е настъпила на 3 октомври, информират от НЗОК. Д-р Комитов бе управител на НЗОК в периода 17.03.2015 – 05.07.2017 г., и. д. директор на НЗОК от 24.01. до 07.03.2003 г. Бил е..

публикувано на 04.10.24 в 13:28

Неблагоприятни са условията за туризъм в планините

През днешния ден са неблагоприятни условията за туризъм в планините, съобщават от Планинската спасителна служба (ПСС) на БЧК. Времето е ветровито и има разкъсана облачност. В по-високите, открити, части е доста ветровито. Има вероятност в западната част на България в планините да превали дъжд. Няма данни за инциденти с туристи през изминалото денонощие.

публикувано на 04.10.24 в 10:24

Започват доставките по схемите "Училищен плод" и "Училищно мляко"

Започват доставките на плодове, зеленчуци, мляко и млечни продукти по схемите "Училищен плод" и "Училищно мляко", а днес е последният срок от обявения допълнителен прием, в който кандидатите за доставчици могат да подават документи за одобрение. Допълнителният прием се прави с цел да бъдат обхванати повече учебни заведения 95 доставчици..

публикувано на 04.10.24 в 08:11

Подпомагат столичния градски транспорт със заем от 15 млн. лева

С 15 милиона лева заем ще бъдат подпомогнати общинските дружества за авто и електротранспорт в София. Около тази сума се обединиха общинските съветници, които с 52 гласа "за" подкрепиха предложението на кмета Васил Терзиев: "Това, което направихме, е, че със съгласие между всички групи е да увеличим средствата от 6 на 15 милиона, за да може да работим..

публикувано на 03.10.24 в 16:27