Оказва се, че за Константин Вълков фотографията е страст почти колкото радиото. (Трябва да го питаме коя е по-…) И той не се разделя с камерата не само когато му гостуват събеседници на стола срещу него, но и когато пътува – в България и по света.
Поредната му изложба е доказателство, че е взел (а и дава) урок по социална фотография. Посетил е редица скейт-паркове и е фиксирал моменти от уличната култура в Кейптаун и Барселона, Манчестър и Бургас, София и Царево…
Но фотографията му не е спортна, не - портретна, а документална.
Снимките ни срещат със скейтъри от различни поколения, от различни социални среди.
Заглавието е „Родени свободни“ и това не е случайно. Акцентът не е в падането и болката, не е дори в предразсъдъците, колкото в духа на практикуващите този спорт.
„Интересуват ме и ме вълнуват младите хора, които са инициативни, находчиви и предприемчиви, които искат да останат в България. Те се вълнуват не толкова от политиката и криминалната хроника, гледат на света по различен начин, не като възрастните. Това са млади хора, които са родени свободни – независимо дали след апартейда или след падането на Берлинската стена. Те гледат към бъдещето, а в България дискусиите обикновено се водят за миналото. Скейтбордистите са събирателен образ на всички тези хора – обясни пред БНР-Радио София Константин Вълков. Той дори пише докторантура на подобна тема. – Скейбордът е метафора. Този спорт е олимпийски, но няма точки, няма треньори. Учи на емоционално здраве, на риск. Свободата наистина е издигната в култ.“
Чуйте разговора на Божидар Янев.
Снимките са на Константин Вълков.
В средата на седмицата във "Форум" коментаторите Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми: Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..
"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..
Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..
Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор. Тя е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година . В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..
В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..
През месец април Александър Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас от артистичния екип STEAM ROOM представят своята нова творба drag ON forever. След премиерата в Стокхолм и българския дебют през 2023 г. спектакълът се завръща на софийска сцена, след това българското турне на представлението продължава с гостуване на публиката в град Габрово, на..
Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..