В него взеха участие над 500 души от 25 държави, като се състезаваха повече от 140 отбори от цяла Европа, включително и представители на всички престижни университети на Стария континент, като "Кеймбридж", "Оксфорд", LSE, KCL и много други.
За първи път подобно състезание се провежда на територията на България за цялата ни история в организиране и провеждане на дебатьорски турнири!
Събитието се организира от Асоциация Дебати България, с огромната подкрепа на Община "Бургас", Бургаския Свободен Университет, Младежкия международен център - "Бургас" и разбира се неуморния труд на всички доброволци.
Главни организатори бяха председателят на АДБ - Мартин Мавров, както и Николай Ангелов и Румен Маринов - финалистите на Световното първенство през януари тази година. Неизменна част от екипа също бяха Александър Венчев, Йордан Стаменов и Максим Зангов, всички от които бивши дебатьори
Два български отбора достигнаха до финалите на първенството - този в отворената категория и този в категорията "английски като втори език".
Отборът съставен от Алек Селвелиев и Велина Андонова спечели финала в отворената категория. Алек беше удостоен с наградата за най-добър говорител в Европа, а отборът съставен от Мария Мачева и Бисер Ангелов спечели финала в категорията "английски като втори език". Мария Мачева се класира като втори най-добър говорител на континента.
Събеседник по темата пред Радио София бе Мартин Мавров - председател на Асоциация Дебати и основател на клуб "Дебати" към Община Бургас.
"Европейското първенство по дебати има доста дълга история. Подобни събития се организират от 90-те години насам, дори има своите органи на управление, както е Европейска дебатьорска общност. Те възлагат и връчват мандатите за организиране на такива първенства", посочи той.
"Препоръчително е състезателната подготовка да се извършва в обособени клубове, тъй като е важно да се култивира интерес, макар всеки да има възможност за самостоятелна подготовка", допълни Мавров.
От "Асоциация Дебати България" са подготвили "Наръчник на дебатьора", който е публично достъпен на сайта им и откъдето може да се изтегли от всеки, който има интерес. Чрез изданието всеки желаещ да се занимава с дебати може да навлезе в материята, дори никога да не е посещавал подобни събития, каза още Мартин Мавров. Той допълни, че именно чрез събитията човек най-бързо може да разбере дали сферата на дебатите е за него, или не.
Специфика на провеждане на състезанията по дебати.
Главни съдии избрани от организаторите и съгласувани с ЕК определят темите, които стават известни на участниците едва 15 минути преди всеки дебат, поради което те нямат време да се подготвят преди състезанието назад във времето.
"Идеята на формата е, че участниците трябва да имат достатъчно добра обща култура, за да могат да реагират на всякакъв вид теми в кратки срокове", подчерта той.
Участниците са разпределени в 4 отбора, които се оценяват с помощта на точкова система. Най-добре представилият се отбор получава 3 точки, най-слабо представилият се 0 точки. По тази точкова система участниците имат и индивидуални точки за всяка от срещите.
Във всяка стая, в която се провежда дебат съдийският панел се състои от поне трима човека, като всеки съдия според опита и постиженията си има различен ранг в йерархията. Съдиите се събират и гласуват – до каква степен е задълбочена аргументацията на отборите и доколко успешно са оборили тезите и аргументите на своите опоненти, обясни Мартин Мавров.
Дебатът трябва да бъде добре структуриран и без излишни лични нападки, бе категоричен той.
На отминалото вече Европейско първенство по дебати са обсъдени теми от различно естество – политически и такива по актуални международни събития. Повече за темите на изминалите дебати може да видите в сайта на асоциация "Дебати".
В разговора ще разберете още как се гарантира балансът на дебата.
"Дебатите имат голяма роля в обществения живот, най-малкото защото подготвят всеки човек да приема чуждата гледна точка или поне да е склонен да я обмисли", подчерта Мартин Мавров. Той допълни, че в рамките на всеки дебат от състезанията отборите не избират сами позицията, която защитават. Тя може да е коренно различна от тяхното вътрешно убеждение, но те са длъжни да я защитават също толкова пламенно, колкото биха защитавали и собствените си възгледи. Това се прави с цел да възпита толерантност към чуждото мнение и гледна точка, без задължително да е нужно да са съгласни с тях.
На изминалото Европейско първенство по дебати присъстваха представители на над 70 университета, с участници от над 25 държави.
Още интересни детайли от разговора чуйте в звуковия файл. С Мартин Мавров разговаря Елисавета Белеганска.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..